VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bariéry má člověk jenom
v hlavě, tvrdí bývalý sportovec

Pardubice - V pardubickém Kosatci na zajímavé besedě s vozíčkářem Heřmanem Volfem z Prahy

25.11.2012
SDÍLEJ:

Postižený Heřman Volf dojel do Paříže na kole poháněném rukamaFoto: Zdeněk Hejduk

V Integračním centru sociálních aktivit Kosatec v Pardubicích vyprávěl handicapovaný cyklista Heřman Volf o tom, jak se vyrovnal s nečekanými životními situacemi, když po úrazu při lyžování v lednu 2006 skončil coby aktivní sportovec na invalidním vozíku. Seriál jeho besed po celé České republice je podpořen z programu Think Big, který realizuje Nadace O2 ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti.

Sympatický sedmačtyřicetiletý Pražák se v Kosatci nevyhýbal žádné oblasti, upřímně se svěřil s pocity těsně po úrazu i celém následném těžkém životním období. „Nechtěl jsem být brzdou pro lidi kolem mě, ale zároveň právě zásluhou mých nejbližších, jejich zájmu a pomoci jsem těžké období překonal. Upoutáním na invalidní vozík život v žádném případě nekončí."

Po roce sjel na speciálních lyžích zvaných monoski kopec, na kterém přišel k těžkému úrazu, jenž ho poslal na vozík. Skočil padákem, s partou nejvěrnějších kamarádů (11 dospělých a 18 dětí)  pravidelně jezdí na hory, v kánoích či v raftech „brázdí" tuzemské vody, plul po moři na jachtě.  Vše dělá naplno, říká, že „bariéry má člověk jenom v hlavě".

Dětská přání

Největší projekt Heřmana Volfa je spjatý s handbikem: 5. července letošního roku dovršil v sedle speciálního kola s ručním pohonem čtvrtou a závěrečnou část projektu Cesta za snem s podtitulem Křížem krážem Evropou na handbiku (v roce 2009 trasa 1355 km do Paříže, v roce 2010 pak 664 km do Banské Bystrice a v roce 2011  1660 km do Říma). Letošní expedice nazvaná Cesta za sny našich dětí vedla z Prahy až pod vrchol hory Gaustatoppen, severně od norského hlavního města Osla. Výprava na podporu 18 handicapovaných dětí z celé ČR trvala tři týdny, vedla přes pět států a celkem měřila 2076 km.  Úspěšným zdoláním každé etapy Heřman Volf splnil přání dětí – od návštěvy královédvorského safari až po speciální počítač ovládaný hlasem či speciální rehabilitační pomůcky. Dary děti převzaly na říjnovém slavnostním večeru v pražském Divadle Archa.
Spolupořadatelem tohoto velkého a záslužného projektu byly Nadační fond Cesta bezpečí, produkční společnost MILD production a 

Česká abilympijská asociace.

Volfovy nejbližší plány jsou zaměřeny na propojení aktivit postižených a zdravých lidí. Poslední sobotu před příštími letními prázdninami se uskuteční unikátní štafeta Okolo Prahy napříč handicapy. Síly spojí lidé se zdravotním postižením i zcela zdraví, aby společně objeli Prahu.
V jednotlivých etapách se na stávajících cyklostezkách vystřídají zástupci jednotlivých postižení – od neslyšících a nevidomých až po vozíčkáře, účastníkem každé etapy budou i zdraví, třeba maminky na kolečkových bruslích s kočárkem. Pojede se na kolech, na in-linech, poběží se či půjde. „Já absolvuji celou stodesetikilometrovou trasu, která propojí všechny pražské cyklostezky, další členové se vystřídají. Poneseme štafetový kolík – kus lana, které bude symbolizovat naši základní myšlenku, že všichni musíme táhnout za jeden provaz." Plánovaným místem startu a cíle je parkoviště New York před OC Metropole Zličín.

Z Ameriky domů

Volfův záměr zúčastnit se velké štafety, která během devíti dní na trase 4800 kilometrů propojí východní a západní pobřeží USA, ztroskotal na financích, ale byl inspirací. „Tak to je skoro vždycky. Héřa chytí někde nějakou myšlenku a okamžitě ji transformuje do našich podmínek, a začne plánovat, konat, úkolovat," vysvětlil Miloslav „Mejla" Doležal, Volfův letitý kamarád, producent, režisér a autor dokumentárních filmů zejména o aktivitách sedmačtyřicetiletého vozíčkáře. „A tak se příští rok na přelomu července a srpna uskuteční štafetový závod čtyřčlenných družstev, která během čtyř dnů absolvují trasu z Aše až na východní Slovensko a zpět do Prahy," přiblížil plány Doležal.

Součástí poutavé besedy v Kosatci byly zajímavé ukázky z připravovaného dokumentu o cestě do Norska. Doležal: „Máme natočeno desítky hodin materiálu, první sestříhaná verze trvá čtyři a půl hodiny, takže na tom musíme ještě trochu zapracovat."
Překonat sám sebe
Při loučení a slibu, že se brzo zase uvidíme, nám Heřman Volf  řekl: „Aby člověk mohl pomáhat druhým, musí překonat sám sebe. Vozík není konečná, jde o to, najít si svůj životní styl. Dnes už mně nejde jen o vyplňování mého volného času, ale rád bych prostřednictvím svých aktivit a zálib pomohl lidem, kteří jsou na tom podobně jako já. A kdyby se to podařilo u jednoho jediného člověka, stálo to za to." (fr)

Autor: Redakce

25.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení