VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj středních škol o žáky pokračuje

Pardubice - TECHNOhrátky hlásí úspěch: Představené obory si polepšily.

5.10.2016
SDÍLEJ:

TECHNOhrátkyFoto: Archiv

Projekt TECHNOhrátky, který školákům
v kraji představuje technické a odborné vzdělávání, již má konkrétní výsledky.

Osm ze čtrnácti oborů, jež se vloni na akcích prezentovaly, zaznamenalo vyšší počet žáků. Nejčastěji si děti vyzkoušely práci strojního mechanika, zedníka, obkladače či nástrojaře.

TECHNOhrátky, které iniciuje Pardubický kraj, fungují čtvrtým rokem a za tu dobu se do nich zapojilo přes 5500 žáků 6. až 9. tříd 
z 92 základních škol.

STIPENDIA FUNGUJÍ

„Návštěvy středních škol 
za provozu spolu s lákavými soutěžemi jsou přesně to, co jsme potřebovali ke smysluplné volbě dalšího vzdělávání našich žáků. Navíc dnešní děti potřebují akci, pestrost, netradiční činnosti. A to všechno na TECHNOhrátkách nacházejí. Nejedná se o pasivní prohlídku středních škol, ale o úžasně poskládaný program, kdy žáci mohou chvíli spolupracovat, chvíli soutěžit. Mohou prokázat zručnost, ale i vytvořit taktiku a namáhat mozek," nešetřila chválou na TECHNOhrátky Lenka Budínská, ředitelka Základní školy Chrast, která se včera v Pardubicích zúčastnila konference informující 
o průběhu projektu. Tato základní škola je vůbec nejčastějším návštěvníkem akcí, zúčastnila se 11krát.

Pardubický kraj podporuje technické a odborné vzdělávání nejen formou TECHNOhrátek. Mezi první v České republice začal vyplácet žákům stipendia 
v nejžádanějších oborech 
na pracovním trhu. „Těchto profesí jsou dnes už dvě desítky," přiblížila náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. Pardubický kraj vyplatí na stipendiích za školní rok 2016/2017 přibližně 1,5 milionu korun. Příjemci jsou například studenti oborů obráběč kovů, zedník či tesař a dalších.

ZLOM AŽ V ROCE 2025

V Pardubickém kraji jako 
v jednom z mála zájem 
o technické a odborné vzdělání neklesá, i přes neustále se snižující počet žáků. V uplynulém roce naopak lehce poklesl zájem vycházejících dětí o gymnázia.

Demografická křivka je však nekompromisní, boj škol o žáky bude pokračovat. Zatímco v roce 2009 studovalo na všech středních školách v kraji téměř 26 tisíc žáků, v letošním roce jich je ani ne 21 tisíc. Výraznější změnu mohou školy očekávat až v roce 2025, kdy se počet dětí vyšplhá opět přes 25 tisíc.

Poptávka na trhu práce hovoří jasně. „V první desítce těch nejžádanějších profesí je sedm technických," uvedl ředitel Úřadu práce Pardubice Petr Klimpl.

V příštích letech bude pokračovat odchod mnoha techniků do důchodu a nových pracovníků školy neprodukují dostatek. Příkladem, jak podpora kraje funguje, jsou třeba kominíci. Byl jich zoufalý nedostatek. Poté, co kraj učňům začal vyplácet stipendia, se však situace změnila.

Dnes už je kominíků dostatek a kraj dokonce rozhodl, že u tohoto oboru finanční podporu zruší.

Do konce roku 2016 mají TECHNOhrátky naplánováno ještě pět akcí ve školách.

Vyhodnocení ročníku se uskuteční 8. prosince na zámku v Pardubicích.

(pro)

Autor: Redakce

5.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení