VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bomby zatím nestraší. Není po nich ani vidu ani slechu...

Pardubice - Již týden se nedaleko Parama hloubí výkopy, ve kterých by mohly ležet letecké pumy ze II. světové války

2.2.2013 3
SDÍLEJ:

Evakuační zóny pro případ nálezu bombyFoto: Magistrát města Pardubic/Deník

Přestože se nález nevybuchlé munice ze druhé světové války očekával hned v prvních dnech prací, opak je do této chvíle pravdou. V areálu U Trojice, v těsné blízkosti rafinerie Paramo, se ani po pěti dnech celodenních výkopů zatím totiž vůbec nic nenašlo.

Práce podle plánu

„Jedeme podle plánu. Momentálně kopeme již pod hladinou spodní vody. U jedné ze šachtic, které musíme nejprve vykopat, jsme zhruba v pětimetrové hloubce. Žádná senzace v podobě nějakého nálezu spojeného s municí se ale zatím nekonala," řekl včera Pardubickému deníku zástupce generálního dodavatele firmy Geotest Vladimír Vavruška.
Podle našich informací byla dosud jediným kovem, který se v uvedené lokalitě našel, nerezová lžička…

To však neznamená, že nález leteckých pum svržených na Pardubice v létě roku 1944 nemůže přijít v dohledné době. „Výkopy za neustálé přítomnosti pyrotechnika se budou provádět až do konce dubna. Poté budou práce pokračovat do půlky června, kdy by měla začít samotná sanace země," upřesnil Vavruška.

Pokud by při výkopových pracích došlo skutečně k nálezu letecké bomby, respektive vzniklo podezření na její nález, bude na místo neprodleně přivolán policejní pyrotechnik a následně budou realizována všechna opatření, která jsou městem a složkami integrovaného záchranného systému připravována řadu měsíců. Ještě před příjezdem pyrotechnika na místo nálezu budou vyrozuměni hasiči, a také oddělení krizového řízení Magistrátu města Pardubic.

V souladu s připraveným scénářem bude vyrozuměna veřejnost prostřednictvím sirén. Měla by být informována také prostřednictvím médií, internetových stránek města a byly by zřízeny i speciální telefonní linky města.

Pro vyrozumění osob v zóně podél trasy případného následného převozu bomby k likvidaci by bylo využito kromě městského informačního systému také městské policie, která by informovala prostřednictvím rozhlasových prostředků umístěných na služebních vozidlech.

MAPA EVAKUAČNÍCH ZÓN V PŘÍPADĚ NÁLEZU LETECKÉ PUMY - klikněte pro zvětšení

Evakuační zóny pro případ nálezu bomby

I. zóna

Vyrozumění obyvatel nacházejících se na ohroženém území by bylo rozděleno do dvou, respektive tří etap. První etapa vyrozumění a evakuace se týká osob v zóně ohrožení 600 metrů od předpokládaného místa nálezu (lokalita U Trojice).

II. zóna

Po příjezdu policejního pyrotechnika na místo nálezu munice a po vyhodnocení konkrétní situace, může být rozhodnuto o evakuaci osob nacházejících se v zóně druhé, tedy 600 až 1100 metrů.

III. zóna

Poslední etapa evakuace se týká možného převozu nalezené letecké bomby k likvidaci do neobydlené a tedy bezpečné oblasti.
K převozu nalezené letecké bomby by však došlo pouze v případě, kdy ji nebude možné s přijetím maximálních bezpečnostních opatření zneškodnit (deaktivovat) přímo na místě nálezu. Zóna evakuace je v tomto případě stanovena vzdáleností 1100 metrů podél trasy, kudy bude nebezpečný náklad odvážen.
Evakuovaní obyvatelé, kteří budou sváženi do ČEZ Areny, se nemusí bát o své příbytky. Případnému rabování by měla zamezit policie, která by prý pro tento případ nasadila do akce i vrtulníky.

Omezení dopravy

V případě nálezu bomb a následné evakuace je nezbytné počítat také s velmi razantními omezeními v dopravě, a to nejen v dopravě silniční, ale i železniční, autobusové a 
v krajním případě i letecké.

Autor: Jan Šafář

2.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení