VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Břehy: Po zateplení školy chtějí postavit také novou halu

Břehy – Pardubický deník pokračuje s projektem Starosti (nových) starostů, který má za cíl čtenářům představit nové vedení v jednotlivých městech či obcích okresu. Ve čtvrtek odpovídá starosta Břehů u Přelouče Petr Morávek.

18.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Gajdoš

Jméno: Petr Morávek
Datum a místo narození:
16. 8. 1954 v Pardubicích
Rodinný stav: ženatý, dvě děti
Původní povolání: projektant
Politická strana: ODS

Jaké budou vaše první kroky ve funkci starosty?
Dohlédnout na dokončení zateplení základní školy se vším, co s tím souvisí. Škola prochází rozsáhlou opravou, po které bude zase sloužit řadu příštích desetiletí. Břehy se rozrůstají o několik desítek nových domů a škola zůstává jedním z pilířů rozvoje obce. Bez fungující moderně vybavené školy si rozvoj obce snad ani nelze představit. A hlavně – je to pro naše děti, pro naši budoucnost.

Jaké projekty budete připravovat jako první?
O prioritách rozhoduje celé zastupitelstvo obce. Nicméně první akcí příštího roku, po dokončení školy, bude nejspíš příprava a výstavba malé přetlakové haly pro tenis a volnočasové sporty. Záměr byl již schválen a nyní se budou vyjasňovat technické podrobnosti, nákup, umístění a provoz v návaznosti na Autokemp Buňkov a cestovní ruch. Ten ročně navštíví skoro šest tisíc turistů, což je v porovnání s počtem 120 tisíc turistů, kteří navštíví celý kraj, docela slušné číslo.

Ve kterých projektech budete pokračovat z předchozího volebního období?
V příštích letech chceme pokračovat na přípravě budoucí výstavby nové mateřské školy s kapacitou asi 50 dětí, která by nahradila starou mateřskou školku s omezenou kapacitou. Uvolnění staré školky, po výstavbě nové, by umožnilo její přestavbu na centrum pro seniory s možností jejich dočasného ubytování. Tím bychom efektivně řešili dva problémy najednou. V minulém období obec zakoupila do svého majetku areál historického mlýnu na Výrově s malou vodní elektrárnou, kterou provozujeme. Ta je poslední dochovanou větší stavbou na Opatovickém kanálu - státní technické památce a přírodní doméně kraje.

Zde patří obdiv dílu Pernštejnů, kteří před staletími skoro v rovině dokázali využít převýšení kanálu 5,3 metru a v tomto místě iniciovali vznik tak zajímavé stavby, jakou mlýn ve Břehách na Výrově byl, je a bude. Základové kamenné zdivo mlýnu pamatuje již řadu staletí a mlýn býval největším podnikem Přeloučska již kolem roku 1575. V obytném objektu mlýnu jsme zrekonstruovali několik zajímavých bytů pro občany, kteří si některé koupili do svého vlastnictví. Tím se vrací do mlýnu život a areál se stává nedílnou součástí obce. Dvakrát jsme na tyto záměry nebyli úspěšní se získáním dotace z Regionálního operačního programu při NUTS II. Třeba se nám to, bude-li možnost, příště podaří potřetí alespoň na část z nich.

Který projekt z uplynulého volebního období se nejvíce povedl?
V Autokempu Buňkov jsme vybudovali novou ubytovnu s osmi bezbariérovými apartmány, takže se u nás mohou rekreovat i vozíčkáři. Ve Břehách se staví skoro třicet nových rodinných domů na parcelách, které jsme ve své režii připravili včetně veškeré infrastruktury. Koupili jsme starý mlýn, jehož historie sahá až do dob Pernštejnů, a zachránili ho pro budoucí pokolení. Naším přičiněním zde vzniklo i několik zrekonstruovaných bytů. Dokončujeme zateplení školy spojené s modernizací interiérů. I v době krize jsme se snažili udržet přiměřené pracovní příležitosti v technických službách obce. Posouzení, co se povedlo a co ne, je a bude spíš na občanech.

18.11.2010
SDÍLEJ:
Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pardubické letní kino.

V Proseči letní kino ustoupilo počasí

Kolo mu ukradli, ale stopy zlodějů se majitel nepustil

Pardubice – Krádež kola oznámil policistům. K pachatelům se dobrali jak muži zákona, tak sám okradený.

Vnučku na drogách pomohli babičce krotit policisté

Pardubice - Pod vlivem drog řádila ve čtyři ráno.

Bronzový Prskavec vyměnil pádlo za tužku

Pardubice - Sportovní park Pardubice navštívil bronzový medailista Olympijských her v Riu Jiří Prskavec. Kajakář se nejprve oháněl tužkou při rozdávání autogramů. U trenažéru pak rozdával rady začínajícím závodníkům.

Cyklistický závod zavře centrum Chrudimi

Chrudim – V sobotu 19. srpna projede Chrudimí 21. ročník cyklistického závodu Kolo pro život – Manitou Železné hory České spořitelny. Přihlášená už je téměř tisícovka jezdců. Atraktivní podívaná, zejména hromadný sjezd Širokých schodů hned na začátku závodu, však znamená také další dopravní uzavírky pro motoristy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení