VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bronzová křtitelnice ze 16. století vyniká svou velikostí

Pardubice - Jaký je osud exponátu z výstavy Východočeského muzea na pardubickém zámku?

23.7.2012
SDÍLEJ:

Detail křtitelnice ukazuje znak rodu Pernštejnů - zubří hlavu a také nápis: "Vilém z Pernštejna a na Helfenštejně léta páně XVCXVO"Foto: Vilém Maryška

Psal se rok 1515 a nad Pardubicemi vládl bezmála pětadvacet let Vilém z Pernštejna. Z malého a nevýznamného poddanského městečka během té doby vytvořil město, které se mělo stát reprezentační a prosperující rezidencí tehdy jednoho z nejbohatších a nejvlivnějších panských rodů v zemi.
Pan Vilém svým nákladem kolem Pardubic vybudoval důkladné opevnění, nově zformoval půdorys města, upravil vodní toky, městu dal řadu privilegií. Pan Vilém pamatoval i na povznesení duchovní péče a církevní správy. Přestavěl starý farní kostel Zvěstování Panny Marie a postavil nový kostel svatého Bartoloměje a u něj klášter minoritů, aby ve městě zajistil i katolickou bohoslužbu. Na předměstí založil nový kostel svatého Jana Křtitele, k němuž z města přesunul hřbitov a jako projev křesťanského milosrdenství tu zřídil též špitál pro chudé a nemohoucí.

Zakladatelské dílo pana Viléma vrcholilo kolem roku 1515. Toho roku mimo jiné  upravil podruhé svou závěť, v níž rozdělil ohromný majetek mezi syny Jana a Vojtěcha.
Obdaroval toho roku i zdejší minority a také pardubickou farnost. Do farního chrámu totiž nechal zhotovit novou křtitelnici.

Křtitelnici vyrobila pardubická huť

Křtitelnice Viléma z Pernštejna je na rozdíl od tehdy obvyklých cínových křtitelnic z bronzu. Byla zhotovena stejnou technikou, jako se odlévaly zvony a děla. Vytvořila ji zřejmě místní huť, o níž máme v dochovaných dokumentech první zmínku z roku 1507, kdy v ní pracoval mistr Řehoř (Gregor). Ten byl asi i zhotovitelem oné křtitelnice. Huť se nacházela podle všeho někde u dnešní Sukovy třídy, přibližně v prostoru ústí ulice Na Hrádku až Pernerovy ulice.


Křtitelnice darovaná městu panem Vilémem není nijak mimořádná svou výzdobou. Kromě užitého materiálu a techniky zhotovení vyniká spíše velikostí.

Zvoncovitý kotel („studnice") pro svěcenou vodu stojí na třech nohách, jež mají tradiční podobu lví tlapy, která vyrůstá u dna studnice z hlavy vlasatého a vousatého muže.

V horním obvodovém pásu studnice je šestkrát zobrazena zubří hlava s houžví v nozdrách, kterou mají páni z Pernštejna ve znaku. Pod zubřími hlavami je mezi linkami pás s nápisem v gotických minuskulách. Obsahuje jméno donátora a letopočet vzniku díla – „Vilém z Pernštejna a na Helfenštejně léta páně XVCXVO." Aby tento stručný text vyplnil celý obvod, opakuje se ještě jednou. V obou verzích se objevují drobné odchylky a tu a tam přehozená písmena. Z horní hrany studnice vyčnívají dvě ozdobná oka, k nimž bylo možná připojeno víko, které se ale nedochovalo. To dnešní je z pozdější doby.

Nejstarší památka kostela

Křtitelnice pana Viléma sloužila ve farním kostele Zvěstování Panny Marie sedmnáct let. Roku 1532 uzavřel Vojtěch z Pernštejna smlouvu s klášterem minoritů a přestěhoval jej ke kostelu Zvěstování Panny Marie, zatímco se fara přemístila k většímu kostelu svatého Bartoloměje. Přesunulo se i vybavení kostela a tedy i křtitelnice.

Inventář pardubických kostelů se několikrát zásadně změnil, ale křtitelnice Viléma z Pernštejna tu stojí jako nejstarší památka kostela dosud.

A jak mi sdělil pan arciděkan, při významných křesťanských svátečních příležitostech, jako je například Bílá sobota,  se užívá dodnes.

Křtitelnici Viléma z Pernštejna si nyní mohou prohlédnout návštěvníci výstavy „Pardubice v době pánů z Pernštejna", kam ji laskavě zapůjčil pardubický arciděkanský úřad při zdejší římskokatolické farnosti.
Výstava bude na zámku k vidění do 28. října každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

František Šebek, historik 

Autor: Redakce

23.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Tuři zdolali Beksu. Byl to boj jako hrom

Ilustrační foto

Z okna se linul kouř. Majitel bytu spal při vaření

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

O voličský průkaz je možné požádat do středy

Pardubický kraj – Volby do Poslanecké sněmovny se kvapem blíží. Kdo by rád odevzdal svůj hlas, ale nebude se 20. a 21. října zdržovat v místě svého trvalého pobytu, můžeš volit na voličský průkaz v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Záchranář uskakoval před autem. Řidič si fotil nehodu

Pardubický kraj – Srážka dvou aut na obchvatu Holic. Tři posádky záchranné služby, dva potlučení řidiči, jeden téměř přejetý záchranář. Situace, která bohužel není nijak neobvyklá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení