VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bronzová křtitelnice ze 16. století vyniká svou velikostí

Pardubice - Jaký je osud exponátu z výstavy Východočeského muzea na pardubickém zámku?

23.7.2012
SDÍLEJ:

Detail křtitelnice ukazuje znak rodu Pernštejnů - zubří hlavu a také nápis: "Vilém z Pernštejna a na Helfenštejně léta páně XVCXVO"Foto: Vilém Maryška

Psal se rok 1515 a nad Pardubicemi vládl bezmála pětadvacet let Vilém z Pernštejna. Z malého a nevýznamného poddanského městečka během té doby vytvořil město, které se mělo stát reprezentační a prosperující rezidencí tehdy jednoho z nejbohatších a nejvlivnějších panských rodů v zemi.
Pan Vilém svým nákladem kolem Pardubic vybudoval důkladné opevnění, nově zformoval půdorys města, upravil vodní toky, městu dal řadu privilegií. Pan Vilém pamatoval i na povznesení duchovní péče a církevní správy. Přestavěl starý farní kostel Zvěstování Panny Marie a postavil nový kostel svatého Bartoloměje a u něj klášter minoritů, aby ve městě zajistil i katolickou bohoslužbu. Na předměstí založil nový kostel svatého Jana Křtitele, k němuž z města přesunul hřbitov a jako projev křesťanského milosrdenství tu zřídil též špitál pro chudé a nemohoucí.

Zakladatelské dílo pana Viléma vrcholilo kolem roku 1515. Toho roku mimo jiné  upravil podruhé svou závěť, v níž rozdělil ohromný majetek mezi syny Jana a Vojtěcha.
Obdaroval toho roku i zdejší minority a také pardubickou farnost. Do farního chrámu totiž nechal zhotovit novou křtitelnici.

Křtitelnici vyrobila pardubická huť

Křtitelnice Viléma z Pernštejna je na rozdíl od tehdy obvyklých cínových křtitelnic z bronzu. Byla zhotovena stejnou technikou, jako se odlévaly zvony a děla. Vytvořila ji zřejmě místní huť, o níž máme v dochovaných dokumentech první zmínku z roku 1507, kdy v ní pracoval mistr Řehoř (Gregor). Ten byl asi i zhotovitelem oné křtitelnice. Huť se nacházela podle všeho někde u dnešní Sukovy třídy, přibližně v prostoru ústí ulice Na Hrádku až Pernerovy ulice.


Křtitelnice darovaná městu panem Vilémem není nijak mimořádná svou výzdobou. Kromě užitého materiálu a techniky zhotovení vyniká spíše velikostí.

Zvoncovitý kotel („studnice") pro svěcenou vodu stojí na třech nohách, jež mají tradiční podobu lví tlapy, která vyrůstá u dna studnice z hlavy vlasatého a vousatého muže.

V horním obvodovém pásu studnice je šestkrát zobrazena zubří hlava s houžví v nozdrách, kterou mají páni z Pernštejna ve znaku. Pod zubřími hlavami je mezi linkami pás s nápisem v gotických minuskulách. Obsahuje jméno donátora a letopočet vzniku díla – „Vilém z Pernštejna a na Helfenštejně léta páně XVCXVO." Aby tento stručný text vyplnil celý obvod, opakuje se ještě jednou. V obou verzích se objevují drobné odchylky a tu a tam přehozená písmena. Z horní hrany studnice vyčnívají dvě ozdobná oka, k nimž bylo možná připojeno víko, které se ale nedochovalo. To dnešní je z pozdější doby.

Nejstarší památka kostela

Křtitelnice pana Viléma sloužila ve farním kostele Zvěstování Panny Marie sedmnáct let. Roku 1532 uzavřel Vojtěch z Pernštejna smlouvu s klášterem minoritů a přestěhoval jej ke kostelu Zvěstování Panny Marie, zatímco se fara přemístila k většímu kostelu svatého Bartoloměje. Přesunulo se i vybavení kostela a tedy i křtitelnice.

Inventář pardubických kostelů se několikrát zásadně změnil, ale křtitelnice Viléma z Pernštejna tu stojí jako nejstarší památka kostela dosud.

A jak mi sdělil pan arciděkan, při významných křesťanských svátečních příležitostech, jako je například Bílá sobota,  se užívá dodnes.

Křtitelnici Viléma z Pernštejna si nyní mohou prohlédnout návštěvníci výstavy „Pardubice v době pánů z Pernštejna", kam ji laskavě zapůjčil pardubický arciděkanský úřad při zdejší římskokatolické farnosti.
Výstava bude na zámku k vidění do 28. října každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

František Šebek, historik 

Autor: Redakce

23.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dynamo zdolalo podruhé Motor. Tentokrát po obratu

Pohřesovaná Markéta Lohynská

Policie hledá vozidlo a jeho řidičku, která hrozí sebevraždou

Nepoučitelný zloděj, za čokoládu už mu hrozí soud

Pardubice - Krást se nemá. Krást opakovaně už vůbec.

Hádali se tak, až doma nikdo nezůstal

Pardubice - Každý do svého rohu. Žena šla spát k dceři, muž k mamince.

Hledaného poznala hlídka na ulici

Pardubice - Hledaný muž měl smůlu, hlídka strážníků jej poznala na ulici

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení