VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude z Hůrek Pernštejn City?

Pardubice - Záměrem Rady města Pardubic je prodat zastavěnou část areálu bývalých kasáren na Hůrkách Evženu Musilovi

5.3.2012 8
SDÍLEJ:

Starosta pardubického obvodu III Vítězslav ŠtěpánekFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Rada města Pardubic doporučila zastupitelstvu záměr prodeje zastavěné části areálu bývalých kasáren na Hůrkách Evženu Musilovi za tři sta korun za metr čtvereční. Důvodem je vybudování komplexu Pernštejn City – tedy výstavba rodinných a bytových domů, parkovacích ploch a zeleně.
Starostovi Dubiny Vítězslavu Štěpánkovi (ODS) ale vadí, že by se areál prodával po částech. „Pokud se rozprodá jen část, nikdo tam neudělá třeba náměstíčko. Tento 'černý Petr' pak zbude na město,“ vysvětlil Vítězslav Štěpánek.

ODS: Prodej není koncepční

S prodejem nesouhlasí ani zastupitelé ODS a záměr prý podpořit nehodlají. „Odbor hlavního architekta požaduje nejdříve koncepční studii na celý areál. Rada města Pardubic to ale chce prodávat po částech,“ prohlásil zastupitel zvolený za ODS Petr Klimpl.
„Budeme proti tomu bojovat,“ dodal zastupitel zvolený za ODS Jiří Lejhanec.

Bílek: Není zájemce na celý areál

„Je to schválený záměr, zatím se nic neprodává. Rada se tak rozhodla, protože na celý areál není žádný zájemce. Máme ale asi pět dalších lidí, kteří by měli zájem o menší části. Vypadá to, že bychom měli naplnit celý areál nějakou smysluplnou činností. Pan Musil nemá zájem o ty nejzajímavější části, ale naopak o problematické území za ubytovnami,“ řekl náměstek pardubické primátorky Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice).

O pozemky měla v minulosti zájem společnost Eube, která měla v plánu výstavbu 800 bytů za dvě miliardy korun. Akce se ale odkládala a po čase se od ní ustoupilo úplně. Město plánovalo, že pozemky prodá za pětasedmdesát milionů korun.

Starosta Dubiny: „Hůrka jsou třeba prodat jako celý areál“

Pardubice - „Rozhodující je koncepce tohoto území. Prodat jen něco, to by bylo špatné,“ říká Štěpánek

Záměrem Rady města Pardubic je prodat část areálu bývalých kasáren na Hůrkách Evženu Musilovi za tři sta korun za metr čtvereční, aby mohl vzniknout komplex Pernštejn City.
Mezi pardubickými zastupiteli zvolenými za ODS se objevila kritika, že toto řešení není koncepční a celý areál je potřeba prodat najednou. Tento postoj zastává i starosta třetího městského obvodu  (Dubiny) Vítězslav Štěpánek.

Jaký je váš názor na prodej části areálu bývalých kasáren na Hůrkách?
Vítáme jakoukoli aktivitu v tomto areálu, protože je zanedbaný, schází se v něm bezdomovci a potřebuje nějaké řešení. Zatím je to záměr a měl by  být znovu přehodnocen. Rozhodující je představa celého areálu, protože aby se prodalo jen něco, je špatné. Bylo by lepší prodat to jako celek nějakému developerovi, který by mohl realizovat to, co si město nadiktuje a bude chtít. Přišly nám sem tři žádosti a u všech jsme rozhodli stejně, že chceme po městu, aby vytvořilo ucelenou koncepci celého areálu. Proti tomu, aby se tam stavělo, nemáme nic, ale otázkou je, jestli bude navazovat infrastruktura. To je otázka, na kterou nemůžeme odpovědět, když nevíme, jak to tam bude vypadat dál.

Je cena 300 korun za metr čtvereční odpovídající?
Cenovou politiku si dělá město a my se k tomu nevyjadřujeme. Zatím se schválil záměr a o cenách se bude jednat, nejsou konečné. Cena by ale měla být tržní a pokud je jen jedna nabídka, není to tržní cena. Bylo by potřeba nejprve vytvořit představu cílového stavu, co město chce, jak by to mělo vypadat, a především vyhlásit veřejnou obchodní soutěž na zástavbu veřejného areálu.

Jaká by pak mohla být cena, kdyby se vyhlásila veřejná obchodní soutěž?
Pokud zájemců bude více, je možné, že ta cena bude jiná. V současné době je krize, takže ceny pozemků jdou dolů, ale dokáži si představit, že by to město celé sanovalo za pomoci dotací. Potom by cena mohla být i 2500 za metr čtvereční, takže by byl dostatek finančních prostředků. Celý areál má deset hektarů, i kdyby se to prodalo na rodinné domky, tak je to 250 milionů korun, což je nezanedbatelná částka. Je potřeba se na to dívat tak, že půda je jediné zboží, které se nevyrábí. Bylo by nejlepší areál prodat za co nejvýhodnějších podmínek, jsou tu totiž pozemky, které se prodávají i za šest tisíc korun za metr čtvereční.

Záměrem je prodat zastavěnou část. Kdo by měl na starosti zeleň a infrastrukturu?
Pravděpodobně by to měl na starosti obvod. Samozřejmě by záleželo na tom, jak velká plocha by se zastavila, ale odhadem by pak tato péče mohla obvod vyjít na padesát až sto tisíc korun.

Líbil se vám projekt společnosti Eube, od kterého se nakonec odstoupilo?
Projekt Eube měl hlavu a patu, řešil celé území. Měly  tam být zastavěné a komerční plochy, škola, školka, dům pro seniory, náměstí i zdravotní středisko. Celý areál měl nějaký smysl, takhle bych si to představoval. Pokud někdo udělá něco podobného, je to v pořádku. Musíme ale mít představu, co tam bude.  Jednání o projektu se táhlo dva až tři roky, hovořil jsem s bývalým náměstkem primátora Michalem Koláčkem i se zástupcem firmy Eube. Za celý objekt tehdy nabízeli pětasedmdesát milionů korun, sedm set patnáct korun za metr čtvereční.

Lenka Štěpánková

Autor: Redakce

5.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení