VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO + FOTOGALERIE: Bude za vykácené stromy u OBI prodejna nábytku?

Pardubice - „Ke kácení byly povoleny převážně náletové a nekvalitní dřeviny,“ brání se obvod

9.4.2008 29
SDÍLEJ:

Kácení stromů za OBI marketemFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

„Tak tohle si dovolí jen u nás, takovou, s odpuštěním prasárnu,“ komentují hromadné kácení stromů u hypermarketu OBI čtenáři internetových stránek Pardubického deníku.

„Ke kácení byly povoleny z velké části dřeviny náletové, nekvalitní nebo dožilé a narušené vichřicemi. Přesazení lip bylo nutné provést nyní, v období vegetačního klidu, kdy je největší šance na jejich opětné ujmutí,“ uvádí vedoucí stavebního úřadu prvního pardubického městského obvodu Lenka Tobolková.

Co říká znalec?

„Šlo o topoly na hranici, z větší části dokonce za hranicí životnosti. Ostatní dřeviny v přední části prostoru byly náletové a jejich sadovnická hodnota byla velmi nízká. Navíc v celém prostoru již v předchozích letech probíhaly přípravné stavební práce a byl tu patrný pohyb těžké mechanizace. Některé dřeviny (včetně topolů) měly obnažené kořeny nebo byly předchozí činností silně poškozeny. Několik dřevin bylo navíc v době hodnocení zcela suchých,“ sděluje znalec v oboru ochrana přírody Vladimír Faltys.

„O tom, že celý prostor od vlečky k lihovaru až k Labi bude zastavěn, se vědělo již dávno před výstavbou Hypernovy. Na tomto pozemku za dnešním OBI měla stát benzinová pumpa, pak nějaký stavební podnik. Dnes je jasné, že tu bude velkoprodejna nábytku,“ říká Vladimír Faltys.

Jeho slova v podstatě potvrzuje i vedoucí stavebního úřadu prvního městského obvodu. „Vzhledem k již umístěným nákupním centrům Hypernova a OBI a probíhajícímu územnímu řízení pro umístění dalších supermarketů pod čerpací stanicí Hypernova se od počátku uvažovalo s využitím pozemku vedle OBI pro prodej nábytku. Konkrétní stavebník však znám není, zatím jeho funkci plní vlastník pozemku – společnost Unimex Group,“ sděluje Lenka Tobolková a dodává, že v platném Územním plánu města Pardubic není konkrétní druh služeb na tomto místě určen!

„V žádném předpisu či zákoně není stavebníkovi uložena povinnost provést kácení před zahájením prací nebo před vydáním územního rozhodnutí. Stavební zákon a jeho prováděcí vyhlášky nenařizují přípravu staveniště v těsné časové návaznosti na stavbu,“ pokračuje vedoucí stavebního úřadu prvního městského obvodu, podle níž je kácení zeleně podmínkou pro přípravu pozemku. „Naopak jsem přesvědčena o tom, že zamítnout povolení ke kácení by bylo nesprávným úředním postupem, pokud žadatel splnil všechny zákonné podmínky. Jinak by mohl oprávněně požadovat náhradu škody podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou nesprávným výkonem veřejné moci,“ uzavírá Lenka Tobolková.

Pro úplnost předkládáme čtenářům i tři vyjádření, která nám byly zaslány:

Vyjádření stavebního úřadu

Reakce starostky ÚMO 1 Hany Tomanové

Stanovisko Vladimíra Faltyse, znalce v oboru ochrany přírody

A co říkáte kácení stromů u OBI a sporům mezi radnicí a obvodem vy, čtenáři? Rozumíte úřednímu postupu? Bylo skutečně nutné kácet stromy, i když úředníci přiznávají, že investor budoucí stavby dosud vlasntě ani není znám? Souhlasíte s hodnocením stromů jako přestárlých a nepotřebných?

Vadí vám kácení stromů vedle OBI?

Ano

67 %

Ne

33 %

Hlasovalo: 84

Anketa byla ukončena

9.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 29
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení