VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byla bezpečnostní opatření kolem Ratha adekvátní?

Pardubice - „Poslanci nejsou soudci, o případné vině musí rozhodnout soud," řekl Václav Neubauer

7.6.2012 1
SDÍLEJ:

David RathFoto: Deník/Holakovský Milan

Poprvé v historii  musel poslanec českého parlamentu vystoupit ve sněmovně pod dohledem ozbrojených strážců. Bývalý hejtman Středočeského kraje a poslanec za ČSSD David Rath (na snímku) se ve svém zhruba třičtvrtěhodinovém projevu hájil proti obvinění, že přijal sedmimilionový úplatek. Jednání se účastnili i poslanci z Pardubického kraje. Jak na ně nezvyklé zasedání sněmovny působilo?

Smutný příběh

„Myslím, že úterní jednání byl jeden smutný příběh. Ve sněmovně pochopitelně byla zvláštní atmosféra, když se jeden z poslanců přijel hájit přímo z vazby. Vystoupení Davida Ratha na mě ale nijak emotivně nezapůsobilo. Čekal jsem, že se bude obhajovat v podobném duchu," nechal se slyšet poslanec za ODS Jan Čechlovský.
Podle poslance ČSSD Václava Neubauera ale David Rath nadhodil i několik znepokojivých myšlenek.

„Obvinění vůči Davidu Rathovi je přesvědčivé, ale vadí mi určitá dvojkolejnost. Opravdu se tímto způsobem vyšetřuje každý? Podle výpovědi Davida Ratha i poslance Stanislava Humla je v celém případu řada rozporů. Proto je otázkou, zda se všechny případy řeší stylem 'padni, komu padni'. Ovšem poslanci nejsou soudci, o jeho případné vině musí rozhodnout soud, proto jsme ho také vydali," uvedl Václav Neubauer.

Bylo to důstojné?

Podle sociálnědemokratického poslance bylo úterní zasedání sněmovny kvůli přítomnosti ozbrojených strážců nedůstojné.
„Přišlo mi neadekvátní, aby Ratha hlídali tři ozbrojení muži, kteří mu nejprve dokonce i bránili, aby šel k řečnickému pultu. Působilo to na mě dojmem, jako by  do sněmovny přivezli již odsouzeného několikanásobného vraha. Ale nevím, zda tak přísné střežení není dáno zákonem," podotkl Václav Neubauer.

Jiní poslanci nechtěli bezpečnostní opatření kolem Rathova převozu a vystoupení ve sněmovně příliš komentovat.
„To není na mně, abych to hodnotil. Atmosféra v Poslanecké sněmovně byla taková nijaká, jako ostatně vždycky," konstatoval pardubický poslanec za Věci veřejné Miroslav Petráň.

„Bylo to zbytečné"

Z vystoupení bývalého hejtmana Středočeského kraje nadšením nehýřil.
„To vystoupení bylo z kategorie zbytečných. Rath se ani neobhajoval, spíš obviňoval ostatní. Myslím si ale, že spousta podobných případů tady ještě dřímá," konstatoval Miroslav Petráň.

Zloděj křičí, chyťte zloděje, říká senátor Dryml

Východní Čechy – Dva východočeští poslanci se při hlasování o Rathovi zdrželi. Jeden na protest, druhý podle svých slov nenašel odvahu zvednout ruku proti

Proti vydání Davida Ratha do rukou justice zvedli v úterý ruku jen dva poslanci. Ovšem dalších šest se zdrželo. Hned dva z nich byli z východních Čech: Jan Chvojka z Chrudimi a Robin Böhnisch z Trutnova, oba Rathovi straničtí kolegové (ČSSD).

Ale kolegialita nejspíš za jejich zdrženlivým postojem nebyla. Minimálně Chvojkovi se příčila mediální i sněmovní „šikana", jak dění kolem Ratha nazval.
„Nelíbilo se mi, jak se věci chopila média, vznikl kolem toho hrozný humbuk. Docházelo vysloveně k mediální šikaně, kdy někteří novináři sledovali, co měl ten člověk k snídani a co ke svačině, utíkaly na veřejnost fotografie ze soukromí. Poněkud ,přepálená' ovšem celá věc byla i z hlediska sněmovny," vysvětloval včera Chvojka.
Nebylo podle něj například vůbec v pořádku, když ozbrojení policisté hlídají člověka, který je obviněn nikoliv z vraždy, ale z (pouhé) korupce.

„Bylo to nesmyslné, vždyť neměl kam utéct. Hlídali ho, jak kdyby se báli, že zabije předsedkyni sněmovny… Přišlo mi to jako demonstrace síly od koalice. Máme tu totiž mnohem větší podezření, než obvinění Ratha, třeba v kauze IZIP jde o dvě miliardy korun. Vůle řešit to ale není. Odvedení pozornosti k jiným osobám se však aktérům těchto kauz, jako třeba Alexandru Vondrovi, hodí," míní Chvojka.
Pochybnosti dával Chvojka najevo už před hlasováním, překvapením byl však taktéž zdrženlivý postoj jeho kolegy Robina Böhnische. Ten včera celý den nezvedal telefon, o to tajemnější odpověď pak přišla na otázku Deníku zaslanou po SMS, proč se při hlasování zdržel: „Protože jsem neměl dost odvahy hlasovat proti," zněla Böhnischova odpověď. Víc to komentovat nechtěl.

Podobně jako Chvojka se do sněmovny a údajně naddimenzovaných bezpečnostních opatření opřel i černý kůň ČSSD, hradecký senátor Vladimír Dryml. „Vypadalo to celé, jak když zloděj křičí, chyťte zloděje," glosoval Dryml parlamentní tyátr, ve kterém má máslo na hlavě možná mnohem víc lidí než Rath.

Nejvíc podle něj selhala předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. „Když ozbrojení bodyguardi sedí vedle poslance, který nemá kam utéct, kdy se muselo hlasovat, jestli vůbec může dojít k pultíku, kdy policie, jež nemá peníze, organizuje k převozu poslance celou motorovou jednotku včetně vrtulníku, to není o parlamentní demokracii. Chápu averzi Němcové k Rathovi, ale měla u ní zvítězit profesionalita," říká Dryml.

A zopakoval své dřívější pochybnosti o regulérnosti čerpání evropských dotací i v jiných krajích, nevyjímaje Královéhradecký a Pardubický kraj. Už před časem podal trestní oznámení na pardubického hejtmana Radko Martínka,  zmínil policií prověřované „losovačky" na evropské peníze a další kauzy.

Výsledek stíhání Ratha však komentovat nechtěl. „České soudy jsou nevyzpytatelné," zopakoval Dryml svou známou nedůvěru v justici.

LUKÁŠ DUBSKÝ, KAMIL DUBSKÝ


Autor: Redakce

7.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení