VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byty budou za polovinu odhadu, řekli zastupitelé

Pardubice - Hanba, komedianti! Takové výkřiky provázely páteční jednání pardubických zastupitelů o ceně městských bytů. Sešlo se tu kolem 400 lidí. Rajčata sice nakonec oproti přepokladům nelétala, ale schválené usenesení je pro nájemníky zklamáním.

28.6.2008 8
SDÍLEJ:

Mimořádné zasedání zastupitelstva se konalo právě kvůli zájmu veřejnosti ve velkém sále IdeonuFoto: DENÍK/ Luboš Jeníček

Emocemi nabitý sál Ideonu byl včera svědkem jednání pardubických zastupitelů, kteří rozhodovali o nových zásadách prodeje městských bytů. Po dvouapůlhodinovém maratonu většina z nich zvedla ruku pro to nejdůležitější, kvůli čemu sem přišly davy veřejnosti. Ceně. Ta k nelibosti nájemníků bude činit polovinu odhadní ceny bytu. Lidé, kteří dění sledovali,doufali v cenu nižší.


Výkřiky nesouhlasu


Takovou účast veřejnosti Zastupitelstvo města Pardubic nepamatuje. Odhadem se do Ideonu dostavilo přes čtyři sta lidí, jichž se osobně týká připravovaný prodej městských bytů. Už na samém počátku bylo jasné, že jednání proběhne v bouřlivé atmosféře. První pískot nastal hned v okamžiku, kdy zastupitelé odhlasovali bod privatizace bytů až na čtvrté místo programu.

Na pořad jednání se však dostal velmi rychle a s návrhem zásad seznámil přítomné náměstek primátora Michal Koláček, který také po celou dobu odpovídal jak na dotazy z řad zastupitelů, tak v druhé části i dvou desítek občanů, kteří se přihlásili do diskuze. Návrh zásad stanovil cenu za byt tak, že bude činit polovinu ze znaleckého posudku, nejméně však 7 tisíc korun za metr čtverečný, nejvíce pak 13 tisíc korun za metr.

Opoziční zastupitelé přišli s několika pozměňovacími návrhy, například maximální cenou 8 tisíc korun za metr čtverečný, ani jeden ale v samotném závěru hlasování neprošel.

Hanba, komedianti!


Občané své zastupitelé nijak nešetřili, z přízemí i zaplněné galerie se co chvíli ozývaly nesouhlasné výkřiky, pískot či ironický potlesk. „Proč jsme čtyřicet let platili nájem, kam peníze zmizely. Kde jsou?“ hřímal do mikrofonu za skupinu nájemníků například Miroslav Štainer, podle kterého se za hranicemi panelové domy bourají, a tady za ně chce město nemalé peníze.

„Bohužel, už nemůžu říci vážené zastupitelstvo,“ oslovila jednající Elena Janová. „Přiznáte se, kdo jste si koupili levný byt? Já to chci koupit za maximální částku 4 500 korun. Za stejné peníze, jak to mohli koupit ti přede mnou.“ Označení komedianti či slovo hanba bylo slyšet co chvíli.

Opozice vyzývala koaliční zastupitele, ať řeknou svůj názor na privatizaci. Udělal to ale pouze jediný z nich, a to František Brendl, který vyjádřil názor nemalé skupiny obyvatel, která na druhou stranu neměla vůbec to štěstí, aby mohla získat městský byt a stále ještě za výhodnou cenu oproti cenám tržním. Když došlo na hlasování, potvrdila se převaha koalice v zastupitelstvu – pro oficiální návrh zásad zvedlo ruku šestadvacet lidí. Pískot, ale nikoli očekávaná rajčata a vejce je pak doprovázel při odchodu.

Autor: Petr Doubrava

Místo události:
28.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Skupina tělesně postižených sportovců.

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení