Bývalá ředitelka Národního hřebčína Lenka Gotthardová, kterou na konci loňského roku nečekaně a za podivných okolností odvolal ministr zemědělství, v Kladrubech nakonec nezůstane. Měla zde sice nabídku nadále pracovat na propagaci hřebčína, rozhodla se však pro jinou možnost. A vlastně ani nebude nijak daleko od svých oblíbených starokladrubských koní. Uspěla totiž v konkurzu na nového ředitele Hippologického muzea ve Slatiňanech.

Minulý pátek se Lenka Gotthardová oficiálně rozloučila s kladrubským hřebčínem, ve kterém strávila rovných pět let. Neobešlo se to bez sentimentů a dárků od zaměstnanců. Od koní ale bývalá ředitelka rozhodně neutíká. Z několika okamžitých nabídek bývalých zaměstnavatelů se rozhodla pro místo, kde ještě nepůsobila. Národní památkový ústav totiž v prosinci loňského roku vypsal konkurz na vedoucího Státního hipppologického muzea ve Slatiňanech a v konkurenci dvou desítek zájemců Lenka Gotthardová uspěla. Nahradí tak od února Jaroslava Havlíčka, jenž odchází do důchodu.

„Bylo by to těžké. Atmosféra se změnila,“ říká Lenka Gotthardová k důvodům definitivního odchodu z Národního hřebčína. „Samozřejmě hřebčín opouštím velice nerada, ale říkám si, že nebudu od něj až tak vzdálená, nehledě na to, že ve Slatiňanech jsou starokladrubští vraníci. Takže kladrubským koním budu pořád nablízku.“

Více odborných věcí

Ročně navštíví Hippologické muzeum ve Slatiňanech kolem deseti tisíc lidí. Cílem památkářů i nové ředitelky je mimo jiné zvýšit počty návštěvníků. „Aby se zde organizovalo více akcí, aby muzeum bylo více propagováno, to jsou samozřejmě věci, které bych ráda udělala. Mám v plánu, že se bude organizovat více besed, přednášek, samozřejmě se bude pokračovat v koncertech, které tu pořádal již pan Havlíček. Ale budeme se snažit, aby to mělo co nejvíce souvislost s koňmi. Možná, že budeme organizovat i nějaké vzdělávací kurzy a výuku. Myslím si, že k tomu by se muzeum náramně hodilo,“ říká nastupující ředitelka. Poukazuje přitom na to, že slatiňanský zámek s patnácti tisíci exponáty z oboru hippologie se řadí k nejvýznamnějším zařízením svého druhu v Evropě a i na světě. Dosavadní expozice budou obohaceny o nové předměty z depozitářů, mají vzniknout návštěvní trasy více odborné, ale i pro širší laickou veřejnost, plány má i s rozlehlým zámeckým parkem. „Ráda bych se zaměřila i na děti. V parku je tzv. dětské hospodářství, kdysi tam měly děti Auerspergů možnost se seznamovat s ošetřováním hospodářských zvířat, a to bychom měli nějakým způsobem obnovit,“ popisuje jednu z možnosti rozvoje muzea Lenka Gotthardová.