Poslední dubnový večer totiž patří pálení čarodějnic. Aby se filipojakubské ohně neproměnily v požár, připomínájí hasiči několik zásad při rozdělávání ohně v přírodě.

Bdělost záchranářů

Co to znamená pro hasiče? „Zvýšená doporučení na nebezpečí rozdělávání ohně, navýšení počtu požárů, ale také zbytečné výjezdy k domnělým požárům,“ říká mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

„Chystáte-li se společně pálit čarodějnice, tak nezapomeňte na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně a v neposlední řadě na opatrnost a nepodcenění síly ohně. Před rozděláním ohně bychom měli přihlédnout na směr a sílu větru, ale i na to, kdy naposledy zem svlažily dešťové kapky. Prostor pro pálení ohně by měl být minimálně padesát metrů od kraje lesa. Pokud chcete pálit v blízkosti stohu, tak vzdálenost prodlužte ještě minimálně o dalších padesát metrů. Ohniště pak můžete opustit po uhašení vodou nebo zasypáním hlínou. Doutnající zbytky také mohou zapálit. Rozdělávat oheň je zakázáno ve vysoké suché trávě a bez dozoru. Velkým nebezpečím mohou být různé hořlavé kapaliny, které lidé často pro větší efekt do ohňů přilévají,“ nabádá Horáková.

Každopádně i v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, doporučují hasiči celou akci dopředu oznámit. V Pardubickém kraji to znamená ohlásit pálení Hasičskému záchrannému sboru Pardubického kraje – telefon 950 570 112.

„Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, odpovědnou osobu včetně kontaktu na ni a také přijatá protipožární opatření. Dbát pokynů příslušníka sboru. Tímto předběžným ohlášením se zamezí zbytečným výjezdům k domnělým požárům, neboť během čarodějnic obvykle narůstá počet planých poplachů. Opodstatněné je také domluvit se s dobrovolnými hasiči v dané obci, aby na místo pálení dohlíželi,“ dodala mluvčí hasičů.