VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování se zrychlí, ale oblíbené rychlíky už nepojedou

Pardubický kraj - Investice do železniční tratě Pardubice - Havlíčkův Brod zajistí rychlejší cesty vlakem do školy či zaměstnání. Od nového jízdního řádu však zapomeňte na rychlíky.

29.9.2011 2
SDÍLEJ:

Rychlíkový spoj na trati 238 Pardubice - Havlíčkův BrodFoto: Ondřej Málek

Cesta z Hlinska do Chrudimi zabere běžným osobním vlakem zhruba hodinu a chystá se další zrychlení. To se ovšem nebude týkat pravidelných rychlíků z Pardubic do Jihlavy, které na této trati od nového jízdního řádu přestávají jezdit.

Správa železniční dopravní cesty, která má na starosti železniční infrastrukturu, modernizuje část železniční tratě propojující dvě největší města chrudimského okresu. Podle Pavla Hally ze Správy železniční dopravní cesty dojde k drobným úpravám zejména u železničních přejezdů. „Změny se týkají přibližovacích úseků u jedenácti přejezdů, čímž dojde ke zvýšení traťové rychlosti o 10, 15 příp. 20 km/hod v místě těchto přejezdů. Tyto práce budou provedeny v rámci běžných udržovacích a opravných prací v tomto roce. Ve dvou případech byly práce kombinovány s propracováním koleje a již byly provedeny v roce 2010 a došlo ke zvýšení traťové rychlosti až o 30 km/hod,“ sděluje k rekonstruovanému úseku.

Nové soupravy místo Regionov

Změny na železniční „tepně“ pocítí cestující až v nových soupravách, které by se na této trati měly objevit napřesrok v létě. „Nejvíce nových vozů zamíří na trať z Pardubic přes Chrudim do Hlinska v Čechách a dojedou až do Havlíčkova Brodu. Na této trati nahradí současné soupravy Regionova, které České dráhy využijí při náhradě starších vozidel na jiných regionálních tratích,“ dodal ředitel Krajského centra osobní dopravy v Pardubickém kraji Michal Štěpán.
Modernizace tratě tak probíhá ruku v ruce s těmito novými soupravami. Krajští politici se na tom shodli se správou kolejí v minulém roce. „Memorandum bylo uzavřené mezi SŽDC a Pardubickým krajem 24. května 2010. Využití vyšších traťových rychlostí se předpokládá zejména až po dodávce nových souprav objednaných ČD,“ připomíná tehdejší stanovisko Pavel Halla.

Veřejnost hlasovala o podobě nové vlakové soupravy. Zajímá vás, jaký motiv na vlacích zvítězil? Více ZDE.

Na pohodlnější a rychlejší svezení mohou zapomenout cestující v pravidelných rychlících mířících přes Chrudim a Hlinsko do Jihlavy nebo Pardubic. Vzhledem k redukci finančních prostředků si ministerstvo dopravy na této trati neobjedná u Českých drah žádné rychlíkové spoje.

Na rychlíky nejsou finance

„S Českými drahami jsme se dohodli, že rychlíky opravdu nevyjedou. Dva páry rychlíků nebudeme objednávat i kvůli malé vytíženosti spojů. Navíc se tyto spoje vymykají koncepci veřejné dopravy, kde platí, že si rychlíky objednáváme v hodinových či dvouhodinových taktech. Tato linka byla takovým nadstandardem,“ oznamuje nelichotivou zprávu Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy. A existuje naděje, že se rychlíky na trať znovu někdy vrátí? Podle Martina Nováka se to očekávat nedá. „Toto nedokážeme odhadovat, ale vzhledem k vládnímu trendu omezovat saldo státního rozpočtu, nelze očekávat objednávání těchto vlaků ani v budoucnu.“

Pardubický kraj nahradí částečně ztrátu rychlíkových spojů novými spěšnými vlaky. Změny mají vejít v platnost od nového jízdního řádu v prosinci.

Diskuse. Budou vám na cestách rychlíkové spoje chybět? Hlasujte v anketě. Jaký druh dopravy upřednostňujete?

RADEK LATISLAV

29.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BEÁTA AUGUSTINOVÁ se narodila 13. srpna ve 22 hodin a 58 minut. Měřila 48 centimetrů a vážila 3000 gramů. Maminku Barboru podpořil u porodu tatínek Ondřej. Bydlí v Chrtníkách a doma na ně čeká tříletý Šimon.
6

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Pardubice - Fotbalisté Pardubic vyhráli v nové sezoně Fortuna národní ligy i druhé domácí utkání. O klíčové trefy se postaral v úvodu druhého poločasu Michal Petráň, v závěru vstřelil svůj první druholigový gól střídající Ladislav Mužík.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení