VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chvaletice. Další místo, kde může stát spalovna odpadů

Pardubice/Chvaletice - „Nechceme snad skončit jako v Neapoli. Že se nám tady začnou odpady hromadit,“ varuje krajský radní Petr Šilar

22.5.2008
SDÍLEJ:

Elektrárna ChvaleticeFoto: DENÍK/Pavla Mrázková

Společnost EVO Pardubice, kterou založil před necelými třemi lety Pardubický kraj s cílem vybudovat spalovnu komunálních odpadů, svůj záměr v Opatovicích neprosadila. Nyní firma hledá jiná řešení. Jedním z nich je možnost, že by se spalovna odpadů mohla objevit u druhé elektrárny v regionu, a tím je Elektrárna Chvaletice.

Původně chtěl Pardubický kraj postavit spalovnu, která by měla kapacitu téměř sto tisíc tun odpadů ročně, v sousedství elektrárny v Opatovicích nad Labem. Sem se měl svážet odpad rovněž z Královéhradeckého kraje.

Proti záměru se ale postavili peticemi občané i obce v okolí Opatovic, myšlenka nenašla kladný ohlas ani u zastupitelů Pardubic.

Jenom jedna z pěti možností?

Investice ale skončila hlavně na tom, že majitel elektrárny, britská společnost International Power, nepronajala EVO Pardubice potřebné pozemky.
„Tento projekt se pozastavil. Faktem je, že se hledá nová lokalita s novými partnery. Jedna z možností, která se prověřuje, je otázka Chvaletic,“ řekl včera Petr Šilar, krajský radní zodpovědný za životní prostředí, jenž je současně předsedou dozorčí rady EVO Pardubice. Zdůrazňuje však, že všechno je teprve na začátku. V tuto chvíli je podle něj ustanovena pracovní skupina, v níž budou zástupci obou krajů i Pardubic.

První její jednání bude v druhé polovině června a na jejím programu budou výsledky studie proveditelnosti. Studie podle Šilara stále ještě není dokončena.

„Momentálně nemáme ani materiály na valnou hromadu. Z tohoto důvodu jsme to také nechtěli nikde zveřejňovat,“ uvedl krajský radní.
EVO Pardubice již vstoupilo do jednání s majitelem chvaletické elektrárny, jímž je společnost ČEZ. Město Chvaletice ale nic o záměru oficiálně neví. „Nikdo se mnou nemluvil,“ sdělila včera Deníku chvaletická starostka Blanka Zaklová, kterou informace zaskočila.

Variant, jak a kde nakládat s komunálním odpadem, má však v současnosti kraj hned pět. Jednou z nich jsou stále Opatovice, kde projekt spalovny začínal.

I v případě veřejného mínění ve Chvaleticích by se Petr Šilar nedivil, kdyby se proti ní i zde zdvihl odpor.

„Dneska jsou lidi proti všemu, to už považuji za samozřejmý folklor. Navíc se to bude v předvolebním boji promílat. Ale ještě jednou opakuji, je to pracovní jednání, nikdo o ničem nerozhodl, o umístění spalovny se stále jedná, lokalita ještě není známa,“ tvrdí Petr Šilar a současně upozorňuje: „Nechceme skončit jako v Neapoli, že se nám tady za chvíli začnou odpady hromadit, protože sládkovat nebude možné.“

Autor: Petr Doubrava

Místo události:
22.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ilustrační foto

Jedenáctiletí si domluvili noční toulačku, bez rodičů

Historická vozidla se budou prohánět po Železných horách

Přelouč – Železné hory budou v sobotu hostit další rallye. Tentokrát však nepůjde o moderní rychlá auta, k desátému ročníku Rallye Železné hory vyjedou historická vozidla. 

Bonbónová stezka podél Labe

Pardubice - Strážníci si zahráli na sběrače sladkostí. Na linku pardubické městské policie se totiž obrátil volající, který upozornil na zvláštní jev.

Starý Mateřov bude slavit. 790 let od založení obce

Starý Mateřov – Obec Starý Mateřov slaví. Tento víkend v sobotu si připomene výročí 790 let od svého založení. V jedenáct hodin budou oslavy zahájeny u pomníku padlých. 

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení