VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den Sil podpory a výcviku - Cihelna 2007

Desítky kusů těžké vojenské pozemní i letecké techniky a řádově stovky účinkujících se budou podílet vpátek 17. a sobotu 18. srpna vKrálíkách na jubilejním 10. ročníku vojensko-historické a prezentační akce pro veřejnost Den Sil podpory a výcviku - Cihelna 2007. Pro diváky, jichž se očekává mezi 10.000 až 15.000, bude připravena řada bojových ukázek mapující vývoj vojenství od konce druhé světové války po současnost. Na organizaci a zabezpečení Cihelny se společně podílí Armáda České republiky – Velitelství sil podpory a výcviku, Pardubický kraj, město Králíky, Celní správa ČR, Integrovaný záchranný systém ČR, muzea a kluby vojenské historie zcelé republiky.

17.8.2007
SDÍLEJ:

Uráááá!Foto: Jan Šulc, AČR

Ve dnech 17. až 18. srpna 2007 se vKrálíkách uskuteční pod záštitou Rady Pardubického kraje jubilejní 10. ročník akce Den Sil podpory a výcviku - Cihelna 2007. Cihelna, probíhající pod řízením Velitelství sil podpory a výcviku a organizačního štábu včele se Zástupcem velitele SPodV generálmajorem Ing. Antonínem PUGZÍKEM, je již tradičně jednou z největších společných akcí Armády České republiky, složek Integrovaného záchranného systému České republiky, civilních subjektů, muzeí a klubů vojenské historie. Její specifikou je, že probíhá mimo vojenské výcvikové prostory. Jako taková je pak rovněž jednou zvůbec nejvýznamnějších kulturních, historických a společenských akcí pořádaných na území Pardubického kraje.

Centrálním místem konání akce Cihelna je prostor „bojiště“ u pěchotního srubu K – S14 „U Cihelny“, kde budou pro návštěvníky vpátek 17. srpna od 14:00 hodin odpoledne a vsobotu 18. srpna po celý den od 10:00 do 16:30 hodin připraveny nejrůznější dynamické a statické ukázky převážně z oblasti vojenství, jeho historie a současnosti.

Vprogramu se Cihelna nejprve znovu vrací do období konce druhé světové války, jara 1944 a bojů Ostravské operace. Druhou válečnou ukázkou je rekonstrukce napadení spojenecké kolony směřující do nitra třetí říše na podzim roku 1944. Současná technika naší armády i um vojáků se na Cihelně představí vrámci ukázek bojové záchranné operace CSAR k osvobození zajatých osob, činností pěší roty aktivních záloh 201. strážního praporu Krajského vojenského velitelství Pardubice, nebo třeba na Cihelně zcela novým předvedením vysoké pilotáže bitevního vrtulníku Mi-24. Příslušníci 156. záchranného praporu Olomouc se však budou účastnit i společné ukázky složek integrovaného záchranného systému při likvidaci následků těžké dopravní nehody. Novinkou Cihelny 2007 bude také vystoupení Skupiny operativního nasazení Celní správy České republiky. Kromě výše uvedeného bude na Cihelně kvidění i výcvik služebních psů, expozice Vojenské policie a desítky dalších kusů současné i historické pozemní, letecké a záchranářské techniky, zbraní a výstroje. Dějovou mezeru mezi současností a druhou světovou válkou překlene dynamická ukázka připravená pracovníky Vojenského muzea Králíky – Armyfort s.r.o. snámětem bojového cvičení Československé lidové armády vlétě 1979. To vše bude kvidění v rámci sobotního hlavního programu, ale převážná většina ukázek proběhne i při páteční veřejné generálce. Vrámci Cihelny se vpátek od 18:00 hodin uskuteční vKrálíkách na náměstí i večerní kulturní program svystoupením Posádkové hudby Olomouc a mažoretek DIXI Dolu Darkov, Stonava, Petr Rychlý a Dominik Renč předvedou svůj zábavný program „Roztoč to“ a večer uzavře Ivan Mládek a jeho Banjo Band spořadem „Čundr country šou“. Moderování večera se ujme Monika Brindzáková.

Vneděli 19. srpna na Cihelnu volně naváže Den Králické pevnostní oblasti, kdy se návštěvníkům otevře ve speciálních prohlídkách řada pevnostních objektů včele sDělostřeleckou tvrzí Bouda, které měly chránit naši hranici proti nacistickému Německu.

17.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení