Fraška. Tímhle slovem lze popsat pondělní jednání pardubických zastupitelů o Společenském a výstavním centru Ideon, jehož nájemcem je firma Pardubická výstavní a veletržní (PVV).

Po dvouhodinovém dohadování totiž zastupitelé neschválili žádný z předkládaných návrhů a otázka Ideonu tak zůstane na krku budoucího zastupitelstva, které vzejde z říjnových voleb.

„Čekal jsem, že zvítězí zdravý rozum. Nakonec odcházím zklamán tlakem lobbistické skupiny, která vystupuje dlouhodobě proti PVV, a také nekompetentností právního oddělení pardubické radnice,“ konstatoval jednatel společnosti PVV Petr Vašíček.

Byly hned tři možnosti řešení

Politici měli tři možnosti, co s Ideonem dělat. První, kterou navrhoval předkladatel Michal Koláček ze Sdružení pro Pardubice, byl prodej objektu společenského centra současnému nájemci – společnosti PVV. Ta má na něj předkupní právo. Někteří politici ale měli obavu, aby se nedostali do rozporu se zákonem o veřejné podpoře. Nájemní smlouva totiž stanovuje cenu objektu na 13,8 milionu korun, pozemek pod ním pak stojí asi 4,7 milionu. Jenže pokud by na pozemek nebyla uvalena údajně nevýhodná nájemní smlouva, byla by podle znaleckého posudku tržní cena až 50 milionů korun.

Druhou možností bylo zachovat současnou nájemní smlouvu, která byla uzavřena na 99 let. Háček je ovšem v tom, že Ideon je ve velmi špatném stavu a město by do něj jako majitel muselo v příštím roce investovat podle nájemce zhruba 22 milionů korun.

„Stavebně–technický průzkum potvrdil, že objekt není v dobrém stavu. Problém je hlavně se střechou a pláštěm budovy. A to nejsou opravy, které by byly věcí běžné údržby a financoval by je nájemce,“ pravil náměstek primátora Michal Koláček.

Právní oddělení chce soudní spor

Právní oddělení magistrátu pak zastupitelům navrhovalo variantu číslo tři – soudní spor o uzavřenou nájemní smlouvu. Ta je totiž podle některých zastupitelů pro město velmi nevýhodná. Právníci by ji tudíž chtěli soudní cestou převést na smlouvu na dobu neurčitou, kterou by bylo možné vypovědět bez udání důvodu.

Tento plán vzbudil mezi politiky velké vášně a objevily se i příměry na rok 1948 a komunistické vyvlastňování.
„Měli bychom ocenit, jak se nájemce o Ideon staral. Za 16 let, co společenské centrum spravuje, do něj investoval asi 30 milionů,“ uvedl zastupitel za zelené Jan Linhart.

„Naši předchůdci udělali při uzavírání nájemní smlouvy chybu. Neměli bychom za to ale trestat společnost PVV. Myslím, že Ideon je pro město zbytný majetek. Proto budu hlasovat pro prodej,“ řekl zastupitel František Brendl ze sdružení Pardubáci.
Pardubické politiky se o tomtéž snažil přesvědčit i Petr Vašíček ze společnosti PVV.

„My umíme splnit slovo. Provádíme v Ideonu drobné úpravy a letos jsme do objektu nad rámec našich povinností investovali šest milionů korun. Tyto prostředky jsme vynaložili především na rekonstrukci sociálního zařízení, ale třeba i na přestavbu jedné stěny společenského sálu,“ uvedl Petr Vašíček.

Potřebnou většinu dvaceti zastupitelů ale nepřesvědčil – pro prodej jich hlasovalo jen sedmnáct. Schválen ovšem nebyl ani návrh podat žalobu na určení nájemního vztahu mezi městem a PVV. Pro tento návrh zvedlo ruku šestnáct pardubických zastupitelů.

Fakt, že se situace nikam nepohnula, vzbudil v kuloárech dost emocí a někteří zastupitelé nešli pro ostré slovo daleko.

Investice? Přes 20 milionů příští rok

Takový výsledek jednání totiž představuje akutní hrozbu pro městskou pokladnu.
„Vzhledem k výsledku jednání budou Pardubice muset do rozpočtu na příští rok začlenit minimálně 22 milionů, které bude nutné do objektu Společenského a výstavního centra Ideon investovat,“ upozornil Vašíček.

Mělo by město Ideon současnému nájemci prodat? Nebo by mělo jít podle vašeho názoru spíše do soudního sporu o stávající smlouvu? DISKUTUJTE pod článkem !

Lukáš Dubský