VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co dál s obvody? Odpovídají kandidáti na pozici primátora

Pardubice - Jedním z hlavních témat letošních komunálních voleb v Pardubicích je problematika městských obvodů. Jak se na ně dívají lídři politických subjektů, kteří se ucházejí o post primátora na radnici?

13.10.2010 15
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Tomáš Kubelka

František Brendl (Pardubáci): Dlouhodobě říkáme, že by bylo nejlepší obvody zrušit nebo je minimálně hodně zredukovat. Osobně mi přijdou zbytečné hlavně první tři obvody. V případě okrajových částí města, jako jsou třeba Svítkov, Černá za Bory či Rosice, by se jejich smysl ještě asi dal obhájit, abychom eliminovali jejich případné snahy odtrhnout se od Pardubic, čehož bychom se klidně mohli dočkat v rámci udržení teplých místeček pro současné starosty obvodů.

Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice): Je nutné přehodnotit funkci a činnost obvodů i ve vztahu k ekonomice. Domníváme se, že státní správa na obvody nepatří. Není vyloučena naopak možnost posílení samosprávy, aby si obvod sám určil, jaké chodníky je třeba rekonstruovat, jak má vypadat úklid a podobně. Osobně bych se nebránila ani snížení počtu obvodů či jejich úplnému zrušení, pokud by k tomu vedly objektivní důvody.

Alexandr Krejčíř (ODS): Je nejvyšší čas si sednout k jednomu stolu a pragmaticky vyhodnotit klady a zápory obvodů. Odmítám populistické výkřiky o jejich zrušení. Odvedly kus práce, což může potvrdit každý, který v nějakém bydlí. Pokud bychom je rušili, neušetříme 50 milionů korun, což někteří kritici jejich existence tvrdí. Reálně půjde o 15 až 20 milionů. Musíme se zamyslet nad tím, zda je to cena, kterou jsme ochotni akceptovat za tuto službu občanům. Je ale třeba oddělit státní správu a samosprávu a odstranit duplicitu ve fungování například stavebního úřadu.

Pavel Křivka (Suverenita):
Jsme pro zrušení obvodů. Nevidíme důvod, proč by se měly zachovávat. Jsou příliš drahé a těch kompetencí zase nemají tolik.

Jan Linhart (Zelená pro Pardubice): Obvody se podle našeho názoru osvědčily. Proto bychom chtěli posílit jejich úlohu a některé kompetence jim převést z velké radnice, aby občan v některých případech nemusel běžet nejprve na malou radnici a pak na velkou. Ta by měla mít hlavně funkci kontrolní, strategickou a koncepční. Hromadění moci v jednom centru je totiž nebezpečné.

Jacek Morávek (Strana práv občanů – Zemanovci): Obvody jsou velice drahé. Zároveň si ale uvědomujeme, že díky jejich existenci se v některých případech podařilo vyřešit to, co by se jinak nevyřešilo. Proto chceme rozhodnutí nechat na občanech v referendu.

Jan Němec (TOP 09): Jsme pro zrušení obvodů. Pokud bude velká radnice fungovat efektivně, jsou zbytečné. Místo obvodů by stačilo zachovat pobočky Czech Point a vytvořit místo jakéhosi styčného důstojníka, který bude komunikovat s velkou radnicí. To by byl ale pouze úředník, žádný nadstandardně placený papaláš.

Zdeněk Stránský (Pernštejn): Na našich webových stránkách už běží referendum o tom, zda obvody zachovat v jejich stávající podobě, výrazně je zredukovat nebo zrušit. Momentálně připomínají spíše Svatou říši římskou, osm malých feudalit, které neúměrně zatěžují rozpočet města. I proto také vyzýváme občany, kteří si myslí, že jsou obvody zbytečné, ať do nich nevolí.

Pavel Studnička (KSČM): Obvody fungují poměrně dobře, ale zároveň jsou dost drahé. Je potřeba porovnat jejich efektivitu a nákladovost. Některé kompetence by však mohly přejít z velké radnice na malou, zejména v případě stavebního řízení.

Zdeněk Suchánek (Věci veřejné): Jsme pro vypsání referenda o další budoucnosti obvodů, ať o nich rozhodnou sami občané. Osobně jsem však pro jejich zrušení.

Richard Šiller (Volte Pravý Blok): Obvody by se měly zachovat, ale v jiné podobě než dosud. Nyní je zde až příliš úředníků. A také je třeba vyjasnit některé kompetence mezi velkou a malou radnicí.

Jindřich Tauber (ČSSD): Jsme pro zachování obvodů, ale ne v té podobě, v jaké fungují nyní. Přiblížit státní správu a samosprávu lidem je určitě dobrý nápad, jen je momentálně špatně realizovaný. Jsme pro zefektivnění chodu malých radnic. Určitě nikomu neprospívá, když kvůli novému plotu musí občan nejprve na obvod a pak ještě na velkou radnici.

František Weisbauer (Koalice pro Pardubice): Jsme pro zachování obvodů, ovšem s podmínkou, že budou provedena úsporná opatření jak na jejich úřadech, tak na magistrátu. Když už se jednou zavedly a fungují, nepovažujeme za rozumné je rušit.

Autor: Tomáš Dvořák

13.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:
Na zámku v Pardubicích se bude ochutnávat víno a hrát hudba.

Festival vína a Vinařská noc se spojí. Na zámku bude živo

Jan Kolář

Útočník Kolář se vrací. Bude hrát s Píšou za Trutnov

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ostrava, Pardubice – To, co se jim nepodařilo na jaře, na třetí pokus zvládli. Pardubičtí fotbalisté vyhráli na Městském stadionu v Ostravě nad Vítkovicemi. Ve druhé půli přitom hráli přes půl hodiny v oslabení. 

Jedenáctiletí si domluvili noční toulačku, bez rodičů

Pardubice - Tah nočním městem přerušila až hlídka městské policie. Dva jedenáctiletí hoši v Pardubicích se šli projít. 

Historická vozidla se budou prohánět po Železných horách

Přelouč – Železné hory budou v sobotu hostit další rallye. Tentokrát však nepůjde o moderní rychlá auta, k desátému ročníku Rallye Železné hory vyjedou historická vozidla. 

Bonbónová stezka podél Labe

Pardubice - Strážníci si zahráli na sběrače sladkostí. Na linku pardubické městské policie se totiž obrátil volající, který upozornil na zvláštní jev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení