Měsíc prochází 16. září přízemím, ve vzdálenosti 364 tisíc km od Země. V pátek 18. září ve 20 hodin a 44 minut je v novu. Nastává období vhodné k pozorování slabých objektů vzdáleného vesmíru, které jindy přezáří měsíční svit. V tomto týdnu se Měsíc na obloze pohybuje souhvězdími Blíženců, Raka, Lva a Panny. Ve dnech 16. a 17. září ráno spatříme jeho úzký srpek nedaleko Venuše, nejvýraznější stálicí v jejich okolí je hvězda Regulus.

Planety: Nejjasnější planetou je Venuše, září za svítání nad východním obzorem. Koncem týdne vychází ve čtyři hodiny ráno. Nedaleko Venuše se promítá také planeta Mars, pohybuje se v souhvězdí Blíženců. Večer po západu Slunce je nad jihovýchodem viditelná největší planeta sluneční soustavy, Jupiter. Zapadá až ve tři hodiny ráno, promítá se do souhvězdí Kozoroha. V dalekohledu jsou v průběhu celé noci pozorovatelné planety Uran (v opozici se Sluncem je 17. září, nastávají ideální pozorovací podmínky) i Neptun. K jejich vyhledání potřebujete mapku, zájemcům ji zašleme na požádání zdarma. Planeta Saturn se 17. září nejvíce přiblíží k Zemi. Promítá se ale ve směru ke Slunci, které ji svým svitem přezáří, podobně jako Merkura. Ten se na ranní obloze objeví až na přelomu září a října.

Zajímavé úkazy: I v tomto týdnu jsou nad územím východních Čech dobře viditelné průlety Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Nejjasnější z nich uvidíme 15. září (v době od 19.19 do 19.25), 18. září (20.33 – 20.36) a 20. září (19.47 – 19.52). Aktuální informace o dalších průletech ISS získáte dotazem odeslaným na elektronickou adresu: preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.

Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici