VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co s Teslou? Mezi návrhy je interaktivní technické centrum

Pardubice - „Kolem Tesly se začínají točit investoři," řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

24.3.2015 4
SDÍLEJ:

Areál bývalé Tesly slouží například hasičům jako cvičiště.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Opuštěný areál Tesly naproti Pardubické nemocnici už měl na papíře velké množství různých funkcí. Někdo tam chtěl mít byty, jiný muzeum… Průmyslový areál ovšem dál chátrá, už se prý o něj ale zajímají dva až tři investoři.

Iniciativa Oživme Teslu nyní přišla s návrhem udělat z bývalé fabriky interaktivní technické centrum.

„Část areálu by se mohla přetvořit na interaktivní technické edukační centrum, ve kterém by se děti, mládež a vůbec všichni zájemci mohli naučit chápat, jak fungují fyzikální a elektrotechnické fenomény, které nás obklopují a jimž většina lidí nerozumí.

Záměrně se vyhýbám pojmu muzeum, protože v dnešní době exponáty s popisnou cedulkou a příkazem 'nedotýkat se' jsou k ničemu. Cílem je vybudovat jakýsi technický lunapark, kde se všichni hravou formou zapojí, všechno si osahají a pomocí animací a příkladů na vlastní kůži pochopí, jak funguje technický svět okolo nich," vysvětlil pro Deník Filip Sedlák z iniciativy Oživme Teslu.

Kynologické centrum

Kromě technického lunaparku by autoři iniciativy v opuštěném areálu rádi viděli rovněž kynologické centrum.
Podle Filipa Sedláka by v areálu mohli kynologové ve spolupráci s Univerzitou Pardubice testovat nové záchranářské technologie, které univerzita vyvíjí.

Už v loňském roce padaly návrhy, že by se z Tesly mohlo stát muzeum vědy a techniky. Tehdejší vedení města ovšem návrh odmítalo kvůli velkým finančním nárokům.

„Moc bych si toto muzeum přál, ale kdo ho zaplatí? Jsem zastáncem toho, aby se areál zboural. Je to potenciální zdroj problémů. Už ho začínají objevovat bezdomovci a lovci kovů," řekl tehdejší náměstek primátorky Michal Koláček.
Demolice průmyslových budov by ale město patrně stála dost peněz. Výhodnější proto nejspíš bude najít investora, který by chtěl do chátrajícího areálu investovat.

„Kolem Tesly se už začínají točit investoři a zcela jistě se časem město s některým z nich dohodne. Zatím předpokládáme období nejméně dvou až tří měsíců na prostudování jednotlivých nabídek a jejich zvážení. Konečné slovo budou mít pardubičtí zastupitelé," uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková.

Přechodné období

A co s areálem do doby než bude prodán případnému zájemci? „Moje představa by byla umístit některé aktivity do areálu na dobu dočasnou. Doplnit to ještě dalšími subjekty a tím zvládnout přechodné období tak, aby areál dál nechátral a alespoň se v něm trošku uklidilo a provedly ty nejnutnější opravy," dodala Helena Dvořáčková s tím, že zatím nejsou dokončena jednání s jednotlivými uživateli.

Areál město získalo zdarma od hejtmanství před dvěma lety. Pardubický kraj jej před více než deseti lety koupil za symbolickou jednu korunu od firmy Foxconn, která tam původně chtěla stavět továrnu, ale nakonec si vybrala lokalitu v Černé za Bory.
Bývalá Tesla je opuštěná od konce 90. let. Tradice elektrotechnického průmyslu začala v Pardubicích v roce 1922, kdy firma Telegrafia zahájila výrobu telegrafů.

Právě objekt Telegrafie by patrioti rádi zachovali a umístili v něm muzeum.

Autor: ČTK, Lukáš Dubský

24.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ilustrační foto

Jedenáctiletí si domluvili noční toulačku, bez rodičů

Historická vozidla se budou prohánět po Železných horách

Přelouč – Železné hory budou v sobotu hostit další rallye. Tentokrát však nepůjde o moderní rychlá auta, k desátému ročníku Rallye Železné hory vyjedou historická vozidla. 

Bonbónová stezka podél Labe

Pardubice - Strážníci si zahráli na sběrače sladkostí. Na linku pardubické městské policie se totiž obrátil volající, který upozornil na zvláštní jev.

Starý Mateřov bude slavit. 790 let od založení obce

Starý Mateřov – Obec Starý Mateřov slaví. Tento víkend v sobotu si připomene výročí 790 let od svého založení. V jedenáct hodin budou oslavy zahájeny u pomníku padlých. 

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení