VYBRAT REGION
Zavřít mapu

D35? Za rok předáme staveniště vítězné firmě, říká poslanec

Pardubice - Po letech průtahů a zpoždění vidí politici stavbu rychlostní komunikace D35 optimisticky.

7.10.2016 1
SDÍLEJ:

Martin KolovratníkFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Staveniště by vítězná firma mohla převzít zhruba 
za rok. Podle pardubického poslance MARTINA KOLOVRATNÍKA je důležité, že stavbě nehrozí zpoždění kvůli posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Zatímco první dva úseky získaly výjimku, dalších šest má novou EIA a vyhne se tak problémům, které mají některé dopravní stavby v České republice.

Jak to vypadá s časovým plánem D35?
Za poslední rok se na prvních dvou úsecích D35 podařilo vykoupit takřka všechny pozemky. Pomohla tomu moje novela zákona 
o výkupu pozemků, díky které může Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nabízet osminásobek ceny pozemků. Nyní končí soutěž na archeologický průzkum. Ten bude rozsáhlý, původně se odhadovalo, že vyjde na půl miliardy. Podle prvních indicií při vyhodnocování nabídek bude možné ušetřit až 150 milionů korun. Archeologům budou práce trvat zhruba rok. Během té doby budeme soutěžit dodavatele na první dva úseky. Tendr je dvoukolový, nyní probíhá první kolo soutěže, které by mělo být vyhodnoceno do prosince.

Kdy se tedy začne stavět?
Na podzim roku 2017 by mělo ŘSD předat staveniště. V zimě není stavební sezona, ale dodavatel si může udělat různé přípravné práce a v únoru nebo březnu se pak může stavba rozjet naplno.

Většina pozemků je vykoupených, ale zhruba u 13 má dojít k vyvlastnění. Nemůže to stavbu zdržet?
Nemůže, protože proces vyvlastnění má pevně dané lhůty. Zákon je nyní postaven tak, že už nemůže dojít k „případu Havránková".

Jak vypadá situace kolem obce Časy, kde bylo jednání o výkupu pozemků nejproblematičtější?
Je to vyřešené, obec i starosta své pozemky prodali. Před rokem byly Časy s ŘSD v klinči, ale přivedl jsem obě znesvářené strany k jednomu stolu. ŘSD pak nabídlo obci bonusovou cenu a obě strany se dohodly. Menší problémy mohou být se stavbou přivaděče od Dubiny, protože tam má starosta Časů Zdeněk Seidl nějaké další pozemky, které zatím blokuje.

Kolem D35 vzniknou další silnice. Nebude to znamenat vyšší náklady pro kraj nebo obce?
Tyto přivaděče budou silnicemi druhé třídy. Existuje memorandum, které říká, že vláda tyto přivaděče Pardubickému kraji zaplatí. Mohu tedy ubezpečit, že kraji ani obcím nevzniknou stavbou D35 vícenáklady. Sedím 
v dozorčí radě Státního fondu dopravní infrastruktury a musím říct, že všechny žádosti kraje byly dosud proplaceny. Pro řadu obcí je výstavba D35 pozitivní. Stát díky tomu může zaplatit třeba obchvat Dašic.

Zatím jsme mluvili o prvních dvou úsecích D35. Jak to vypadá s těmi šesti zbývajícími?
I v tomhle případě musím být optimistou. U dalších úseků finišují přípravy pro vydání územního rozhodnutí. Tato dokumentace bude připravená do března příštího roku. Územní rozhodnutí je pro každou stavbu klíčové, protože pak už se může začít s výkupy pozemků. Počítáme, že s výkupy začneme už příští rok na podzim. Společně s děkanem dopravní fakulty pardubické univerzity Ivo Drahotským jsme také založili Spolek pro výstavbu dálnic D35 a D43. Chtěli bychom jako mediátoři působit při jednáních mezi ŘSD a obcemi.

(dub)

Autor: Redakce

7.10.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení