VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Darujte na svátek svatého Valentýna třeba svoji krev

Pardubice - Tradiční akcí jsou odběry na transfuzním oddělení Pardubické krajské nemocnice

13.2.2014
SDÍLEJ:

Dárcovství krveFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Oslavte již dnes, ve čtvrtek 13. února a zítra 14. února, svátek svatého Valentýna a obdarujte ostatní třeba svojí krví. Třetím rokem po sobě se na transfuzním oddělení Pardubické krajské nemocnice konají Valentýnské odběry krve.
Hlavním cílem již tradiční akce je nábor nových dárců nejcennější životní tekutiny. Zúčastnit se jí může každý zájemce starší 18 let, jenž má chuť svátek svatého Valentýna oslavit předáním cenného daru, který může pomoci druhým a může i přispět k záchraně lidských životů.

Každý dárce se cení

Stejně jako v minulých dvou letech má veřejnost hned čtyři možnosti, kdy se účastnit Valentýnských odběrů krve. „Stačí přijít na transfuzní oddělení Pardubické krajské nemocnice. Akce bude pokračovat i následující týden ve čtvrtek 20. a v pátek 21. února. Odběry krve jsou možné vždy od 7 do 11 hodin," uvedl mluvčí nemocnice Dušan Korel.

„Je potřeba zdůraznit, že nemáme akutní nedostatek krve nebo dárců krve. Přesto je tato akce pro nás velmi důležitá. Ze zdravotních nebo věkových důvodů končí někteří dárci a je potřeba je nahradit. Proto děláme tyto nábory, abychom doplnili naši základnu. Zejména bychom chtěli oslovit mladší generaci, u níž je velká perspektiva do budoucna," sdělila Jitka Horská, primářka transfuzního oddělení Pardubické krajské nemocnice.

Pokyny pro zájemce

Valentýnských odběrů krve se může zúčastnit každý zájemce, který splní několik základních podmínek.
„Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů," informovala primářka. K odběru krve je nutné přinést průkaz totožnosti, opakovaní dárci i legitimaci dárce krve. Všechna potřebná vyšetření budou provedena zdarma bezprostředně před odběrem.

Užitečné rady

24 hodin před odběrem krve není vhodné pít alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak není vhodná ani fyzická námaha, na kterou člověk není zvyklý.
Na druhou stranu se nedoporučuje dostavit se na vlastní odběr nalačno. Dárce by si měl ráno před odběrem dát lehkou netučnou snídani a zejména vypít dostatek tekutin. Všichni dárci budou navíc obdarováni lístky na basketbalové zápasy, drobnými pozornostmi od RWE, ručně vyráběnými dárky od dětí ze Základní a praktické školy Svítání a sladkým občerstvením.

V nemocnici se na Valentýna odebírá krev již třetím rokem

Tradiční akcí Pardubické krajské nemocnice jsou již třetím rokem Valentýnské odběry. Za tu dobu se na transfuzním oddělení prostřídalo spoustu prvodárců. Jak to tam v minulých dvou letech vypadalo?
Premiérové Valentýnské odběry se uskutečnily v únoru roku 2012 a měly úspěch. Přilákaly na šedesát nových prvodárců. Za čtyři dny přišlo celkově 261 dárců. Podpůrnou motivací pro nové zájemce o darování krve byla kromě možnosti pomoci také slosovatelná výhra romantické večeře pro dva.

O rok později, tedy v únoru roku 2013, se odběry rozhodli podpořit i sportovci. Zástupci pardubických basketbalistů se sami zařadili mezi dárce. Mezi první dárce patřili také asistent trenéra Dušan Bohunický a klubový mluvčí René Peška.
Na příchozí navíc čekaly i hmotné ceny v podobě vstupenek na domácí utkání pardubických basketbalistů a suvenýry.

Druhý ročník této Valentýnské akce překonal ten první. Přišlo darovat 324 dárců a z toho bylo 78 prvodárců.
Mezi dárci se objevili nejen zástupci pardubického basketu, ale odběry podpořili i pardubičtí hokejisté. Krev si nechal vzít také mluvčí HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Jan Hrabal nebo generální manažer pardubických hokejistů Ondřej Šebek (na snímku).  ⋌(mm)

Markéta Markovicsová

Autor: Redakce

13.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení