VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Demonstrace za Pechance ve Svitavách se posune kvůli pochodu proti rasizmu

Svitavy - Červenec je ve Svitavách už spojený s pochodem za Vlastimila Pechance. Odpykává si trest za vraždu Roma. Letos se ovšem musí demonstrace posunout. Na 25. července je už ohlášená akce proti rasizmu.

22.5.2009
SDÍLEJ:

Bohumila Pechancová již šest let věří, že je její syn nevinný.Foto: DENÍK/Iveta Nádvorníková

Dnem protestů se ve Svitavách měla stát sobota 25. července. Pracovníci městského úřadu obdrželi hned dvě oznámení o konání veřejného shromáždění. Protestní pochod proti údajně nespravedlivému odsouzení Vlastimila Pechance se měl konat ve stejný čas a na stejných místech jako průvod proti rasizmu. Svitavští radní vyřešili situaci v duchu rčení: Kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Zakázali pochod

Jiřího Švehlíka, kandidáta Dělnické Strany do Evropského parlamentu, tentokrát někdo předběhl. „Městský úřad Svitavy neobdržel v zákonné lhůtě dohodu mezi svolavateli o úpravě doby jejich konání. Na základě této skutečnosti vydal rozhodnutí, kterým shromáždění oznámené Jiřím Švehlíkem, podle zákona o právu shromažďovacím, zakázal,“ uvedla Milena Brzoňová, vedoucí odboru vnitřních věcí svitavské radnice. Kdo je rychlejším organizátorem ale úředníci z radnice sdělit nemohou. „Porušili bychom totiž zákon o ochraně osobních údajů,“ vysvětlila tisková mluvčí svitavského městského úřadu Zuzana Pustinová.

Přátelé a známí skinheada Vlastimila Pechance tak musejí hledat nový termín pro svůj pochod. „Rozhodně neuděláme akci navzdory rozhodnutí města. Nechceme dělat žádné problémy, někoho špinit a nejsme proti nikomu zaujatí. Pouze hodláme poukázat na chyby, ke kterým došlo v případu odsouzeného Vlastimila Pechance. Nemáme proto potřebu někoho přepadat,“ říká Jiří Švehlík, který protestní pochod Svitavami na radnici oznamoval. Předpokládá, že demonstraci posunou na srpen, ale přesné datum ještě nezná.

Omyl justice?

Ve Svitavách se již vzpomínkový průvod za Ottu Absolona uskutečnil. Za jeho vraždu byl Vlastimil Pechanec odsouzen k sedmnácti letům ve vězení. Před dvěma lety pietním pochodem k hrobu zavražděného Roma Otty Absolona veřejně vyjádřili solidaritu s pozůstalými a romskými spoluobčany také lidé z místní skupiny organizace Československé anarchistické federace.

K vraždě Roma Otty Absolona došlo na diskotéce V Zatáčce ve Svitavách 21. července 2001. Krajský soud v Hradci Králové tehdy poslal na sedmnáct let do vězení skinheada Vlastimila Pechance, který měl jen pár týdnů před svatbou. Jeho přátelé a příbuzní jsou ale přesvědčeni, že čin nespáchal. Případ provází řada nejasností. Jiří Švehlík z Dělnické strany a další lidé se snaží o obnovení procesu. „Uběhlo už osm let a není to jednoduché. Potřebujeme nové důkazy. Hovořil jsem s jedním z policistů, kteří tehdy na místě zasahovali. Bohužel se s námi už nechce o události bavit. Neříkám, že Pechanec byl svatoušek, ale jsem přesvědčený, že justice chybovala,“ dodal Jiří Švehlík. Právě na tyto okolnosti pochodem poukazují. Většinou se koná v období výročí vraždy. Letos tomu bude poprvé jinak.

Úřad shromáždění občanů nepovoluje, ale přijímá pouze oznámení o jejich konání. Radnice shromáždění zakáže jenom v takových případech, které jasně vymezuje zákon o právu shromažďovacím. Starosta, místostarosta nebo radní města tedy do procesu nemohou zasahovat.

Sylva Horáková, Iveta Nádvorníková

22.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FK Pardubice

Fotbalové výročí: Plné tribuny vítaly první ligu

Dům dětí a mládeže se dočká oprav

Dům dětí a mládeže se dočká oprav

Dvě hledané osoby předvedli strážníci na policii

Pardubice - Strážníci doručili dvě hledané osoby. 

Sportovní park přilákal sto tisíc lidí. Vrátí se zase za rok

Pardubice - Sportovní park Pardubice, který na více než týden zakotvil v parku Na Špici, na pardubickém zámku, ale i na soutoku řek Labe a Chrudimky, se stal nejnavštěvovanější městskou akcí letošního léta. 

Swingoví Piráti z Pardubic míří do Abbey Road

Pardubice – Populární pardubická hudební formace Pirate Swing Band má nakročeno do Abbey Road, jednoho z nejslavnějších nahrávacích studií na světě.

Sladká krádež. Bonbónů ale bylo víc, než se zdálo

Pardubice - Ukrást bonbóny je jedna věc, urkást celé krabici už se ale přehlédnout nedá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení