A datum odeslání? 28. září 1918, tedy přesně měsíc před vznikem samostatného československého státu. Sebejistota, s jakou Štefánik psal tyto řádky, dokládá jediné, vlak událostí už byl rozjetý natolik, že jej nešlo zastavit. „Dost dobře si nedokáži představit, co by v té době mohlo vzniku samostatného státu zabránit,“ říká historička Dagmar Hájková z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd.

Velkou roli podle ní sehrála mezinárodní situace, konkrétně ta v Rusku. Mocnosti se obávaly rozšíření bolševismu a tamní legie Čechoslováků byly pro svět důležitou pojistkou. Nicméně i tak byl rozpad tehdejšího Rakouska-Uherska dramatickým příběhem, ve kterém slovanské národy neměly nic zadarmo. Veledůležitou roli v něm sehráli dva exulanti – již zmiňovaný Masaryk a Edvard Beneš, kteří stáli u zrodu legií, vysoce respektované vojenské síly, které se těšily jak podpoře krajanů, tak i francouzské a anglické vlády. Zvláštní pozornost jim věnoval také americký prezident Wilson.

Stejně usilovně se na vzniku republiky pracovalo i doma. Například už v roce 1917 domácí spisovatelé kritizovali nečinnost českých poslanců a v lednu 1918 spatřila světlo světa takzvaná Tříkrálová deklarace, ve které čeští politici požadovali samostatnost.

C. a k. zemětřesení

A jak den „D“, tedy 28. říjen 1918 vypadal? Dosti chaoticky. Národní výbor, orgán české politické reprezentace na sklonku války, nejdříve obsazuje takzvaný Obilní úřad, který byl klíčový pro zásobování země. Později dopoledne se na Václavském náměstí objevuje text nóty, kterou zaslal rakousko-uherský ministr zahraničí Andrássy americkému prezidentu Wilsonovi. Text opakoval nabídku příměří s tím, že přijímá Wilsonovy požadavky na práva národů monarchie, zejména Čechoslováků a Jihoslovanů.

Zatímco úřady vyhlašovaly loajalitu novému režimu, postoj četnictva a vojska složeného převážně z cizích národností byl značně nejistý, přestože byla s jejich velením dojednána dohoda, že nebudou zasahovat, pokud nebude ohrožen klid.

Když ovšem demonstranti nepřestávali strhávat vojákům odznaky, německé nápisy a symboly, byly vyslány do některých částí Prahy vojenské oddíly.

Situace se vyjasní až o dva dny později, ve středu 30. října. To už je všem jasné, že vzniku Československa nikdo nezabrání.

Infografika

(vj, jč)