VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den, který sebral všechny iluze...

Pardubice - Dnes si připomínáme přesně pětačtyřicet let od vpádu sovětských vojsk do Československa. Co se dělo mezi lidmi na Pardubicku? 

21.8.2013
SDÍLEJ:

21. srpen 1968 v PardubicíchFoto: Státní okresní archiv Pardubice

Kdo to nezažil, zná to z filmů a učebnic. Při úterní noci z 20. na 21. srpna 1968 začaly ruské tanky nečekaně obsazovat území Československa. Hluk z přistávajících letadel byl prvním varovným signálem. Začaly se šířit zprávy o útoku jednotek Varšavské smlouvy. „Předsednictvo ÚV KSČ vyzývá občany naší republiky, aby zachovali klid a nekladli postupujícím vojskům odpor," linulo se z rozhlasu deset minut před druhou hodinou ranní.

Mizely ukazatele

Lidé v Pardubickém kraji reagovali na okupaci tak jako všichni jiní. Někteří vzdorovali, jiní se radovali.
„Již v noci, kolem druhé hodiny nad ránem, začaly nízké přelety sovětských letadel, které se pokoušely přistát na pardubickém letišti. To je však nepřijalo, zhaslo světla a letadla musela pokračovat na Prahu. Pardubické letiště požadovalo odchod vojsk a drželo se z vojenských ploch nejdéle. Ve středu 21. srpna nebylo ještě obsazeno ani město. Situace se změnila až  v noci. V tutéž dobu se měly blížit od Opatovic nad Labem sovětské tanky a od Sezemic a Lukovny tanky polské armády. Ještě v sobotu 24. srpna bylo město stále ušetřeno vstupu armády," píše v ročníkové práci na stránkách Klubu přátel Pardubicka Kateřina Musilová.

Urážlivé letáky

Rada národního výboru nevěděla více než občané. „Plně vám věříme a prosíme vás velmi naléhavě o zachování naprostého klidu," vyzývalo předsednictvo KSČ v pardubických novinách Zář.
Lidé  okupantům znepříjemňovali život alespoň drobnými překážkami. „Mizely ukazatele směrů, město pokryly nápisy a plakáty proti okupaci. Terčem této nenávisti se stal tank na náměstí, který lidé pomalovali," píše historik Východočeského muzea Pardubice Jan Tetřev v Dějinách města Přelouče.

V Pardubicích se ještě ve středu začaly vinout dlouhé fronty před obchody a benzínovými stanicemi.
„Zejména na třídě Míru se tvořily hloučky diskutujících obyvatel. Ve všech výpovědích se opakuje překvapení a zklamání. Objevovaly se podpisové akce občanů za odchod armádních okupačních vojsk. Nad městem přelétaly helikoptéry a shazovaly letáky, většinou psané lámanou češtinou. Jejich obsahem bylo ujištění, že armády přijely republiku osvobodit. Jiné ale byly urážlivé. Charakterizovaly nás jako národ přiblblých švejků a urážely české ženy," uvádí ve své práci Kateřina Musilová.
Za okupace zmizela trestná činnost, došlo pouze k několika dopravním nehodám. Celkem si okupace vyžádala 108 obětí a přes pět stovek zraněných. 

Kristýna Turečková

Autor: Redakce

21.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení