Jednou z nich bylo vyhlášení výsledků výtvarné soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje.
„Děti od 6 do 11 let malovaly, ty starší (od 11 do 15 let) fotografovaly a vytvářely koláže,“ konstatoval za pořadatele akce Martin Brhel.
„Porotce čekalo při vyhodnocování těžké rozhodování. Sešlo se totiž téměř 800 obrázků a 100 fotografií a koláží. V prvním kole porota vybrala deset nejlépe bodovaných obrázků z obou kategorií, které postoupily do druhého kola,“ pokračoval Martin Brhel.

A jak soutěž dopadla? V kategorii od 6 do 11 let se na první pozici umístila Monika Voralová, na druhé Zuzana Bisová a na třetí Tereza Víšková.
V kategorii od 11 do 15 let zlato vybojovala Eva Aberlová, stříbro Zuzana Poulová a bronz Klára Kimová.
Porota se rozhodla ocenit také první tři místa mimo soutěžní kategorie. Obrázky do soutěže totiž posílaly i mnohem mladší děti.

První příčku obsadil čtyřletý Jan Stojka před tříletým Vildou Suchanem a pětiletým Matýskem Těšíkem.
Všichni soutěžící, kteří se zúčastnili slavnostního předání cen, získali medaili a diplom. Děti, které skončily první, dostaly fotoaparát. Odměnou za druhé místo byl MP4 přehrávač, za třetí pro změnu MP3 přehrávač.

„Součástí klání bylo i veřejné hlasování na internetu. Do něj se mohl zapojit úplně každý. Děti, které získaly nejvíce hlasů, obdržely medaili a diplom. V první kategorii to byli Sára Tichá, Pavel Dvořák a Natálie Dvořáková. V druhé kategorii se potom radovaly Michaela Ondráčková, Leona Zezulová a Monika Stropková,“ pravil Martin Brhel.

„Mimo soutěžní kategorie nejvíc bodovali Maruška Bartošová, Martin Mareš a Eliška Šejnohová. Sára Tichá a Michaela Ondráčková, které byly podle internetového hlasování nejlepší, navíc dostaly MP3 přehrávač,“ pokračovali organizátoři tohoto klání.
Hejtmanskou cenu si vysloužila Zuzana Bisová.

Soutěžní díla je možné spatřit na webu www.pomahameprirode.cz, oceněné práce pak v bývalé reálce, kde se v pondělí odehrála též vernisáž výstavy Galerie znaků měst a obcí Pardubického kraje .

„Děti ze škol Pardubického kraje vyráběly znaky svých měst a obcí z odpadových materiálů určených pro třídění. Nejčastěji je lepily a tvarovaly z PET lahví či jejich víček, z igelitových tašek, plastových sáčků nebo ze skla a papíru. Děti se spojily ve snaze o vytvoření světového rekordu – největší světové galerie znaků měst a obcí. Jen v Pardubickém kraji jich vznikly tři desítky,“ řekla za organizátory výstavy Lenka Vorlová z Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje.