VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti vyměnily prázdné PET lahve za sportovní pomůcky

Pardubice – Plastové lahve, které během školního roku odevzdaly k recyklaci pardubické školy zapojené do soutěže ve sběru PET lahví, by v nesešlápnutém stavu bez problémů pokryly celé Pernštýnské náměstí.

29.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

Díky ekologickému chování školáků neskončily lahve v komunálním odpadu, ale vrátily se jako cenná surovina na počátek výrobního cyklu. Děti za ekologické chování čeká odměna – pomůcky pro sport a volný čas.

Kdo se nejvíc činil?

Soutěž vyhlašuje město ve spolupráci se Službami města Pardubic (SmP) již řadu let. Letos se do ní přihlásilo 14 základních a mateřských škol. Během školního roku 3673 dětí nasbíralo 10,7 tun plastu.

Nejvíce se činili žáci ze základní školy v Kyjevské ulici, kteří jsou pravidelnými účastníky soutěže a jejími favority. Dokázali během roku nasbírat zhruba 1654 kilogramů PET lahví, tedy každý v průměru 15,9 kilogramu. Na jeden kilogram je přitom třeba asi 25 lahví.

Druhá byla mateřská škola Čtyřlístek s 8,4 kilogramy PET lahví na dítě. „Soutěž má zejména výchovnou funkci, děti silně působí na rodiče a nutí je k větší šetrnosti vůči životnímu prostředí. A navíc tento návyk v nich přetrvává i v dospělosti,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Miroslav Míča.

Školy přihlášené do tohoto projektu dostanou na sběr lahví od SmP pytle. Když je naplní sešlápnutými lahvemi, služby pytle odvezou a nahradí novými. V uplynulých deseti měsících tak z pardubických škol svezly více než 5300 pytlů. Nejvíce PET lahví (1605 pytlů) šlo k recyklaci ze základní školy v Družstevní ulici v Polabinách. Na vítězství to však nestačilo.

Kvůli srovnatelnosti výsledků různě velkých škol se totiž při vyhodnocování celkové množství separovaných plastů přepočítává na „hlavu“, tedy dělí počtem žáků, kteří školu navštěvují.

Ochota třídit odpad

Obyvatelé Pardubic třídí odpad již řadu let. V roce 2010 vyprodukovali 16.755 tun komunálního odpadu, vedle toho uložili do zvláštních kontejnerů ještě 4264 tun separovaného odpadu. Kromě 1603 tun biodpadu sebrali 746 tun plastů, 899 tun papíru, 919 tun skla a 97 tun nebezpečného odpadu.

„Ochota třídit odpady nás letos opět přinutila přidat do pardubických ulic nové kontejnery. Ze 33 jich bude 15 právě na plasty,“ pravil Míča. Popelnice na plasty jsou nejrychleji naplněny a služby je v některých lokalitách vyvážejí i dvakrát týdně. „Přitom by často stačilo, aby lidé lahve před odhozením sešlápli nebo zkroutili, kapacita kontejnerů by se tak lépe využila,“ dodal vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu.

29.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká.
19

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení