Díky ekologickému chování školáků neskončily lahve v komunálním odpadu, ale vrátily se jako cenná surovina na počátek výrobního cyklu. Děti za ekologické chování čeká odměna – pomůcky pro sport a volný čas.

Kdo se nejvíc činil?

Soutěž vyhlašuje město ve spolupráci se Službami města Pardubic (SmP) již řadu let. Letos se do ní přihlásilo 14 základních a mateřských škol. Během školního roku 3673 dětí nasbíralo 10,7 tun plastu.

Nejvíce se činili žáci ze základní školy v Kyjevské ulici, kteří jsou pravidelnými účastníky soutěže a jejími favority. Dokázali během roku nasbírat zhruba 1654 kilogramů PET lahví, tedy každý v průměru 15,9 kilogramu. Na jeden kilogram je přitom třeba asi 25 lahví.

Druhá byla mateřská škola Čtyřlístek s 8,4 kilogramy PET lahví na dítě. „Soutěž má zejména výchovnou funkci, děti silně působí na rodiče a nutí je k větší šetrnosti vůči životnímu prostředí. A navíc tento návyk v nich přetrvává i v dospělosti,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Miroslav Míča.

Školy přihlášené do tohoto projektu dostanou na sběr lahví od SmP pytle. Když je naplní sešlápnutými lahvemi, služby pytle odvezou a nahradí novými. V uplynulých deseti měsících tak z pardubických škol svezly více než 5300 pytlů. Nejvíce PET lahví (1605 pytlů) šlo k recyklaci ze základní školy v Družstevní ulici v Polabinách. Na vítězství to však nestačilo.

Kvůli srovnatelnosti výsledků různě velkých škol se totiž při vyhodnocování celkové množství separovaných plastů přepočítává na „hlavu“, tedy dělí počtem žáků, kteří školu navštěvují.

Ochota třídit odpad

Obyvatelé Pardubic třídí odpad již řadu let. V roce 2010 vyprodukovali 16.755 tun komunálního odpadu, vedle toho uložili do zvláštních kontejnerů ještě 4264 tun separovaného odpadu. Kromě 1603 tun biodpadu sebrali 746 tun plastů, 899 tun papíru, 919 tun skla a 97 tun nebezpečného odpadu.

„Ochota třídit odpady nás letos opět přinutila přidat do pardubických ulic nové kontejnery. Ze 33 jich bude 15 právě na plasty,“ pravil Míča. Popelnice na plasty jsou nejrychleji naplněny a služby je v některých lokalitách vyvážejí i dvakrát týdně. „Přitom by často stačilo, aby lidé lahve před odhozením sešlápli nebo zkroutili, kapacita kontejnerů by se tak lépe využila,“ dodal vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu.