VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Detox tour s Greenpeace - k pramenům fialového Labe

Pardubice - Nebezpečné odpadní látky unikají do Labe stále. Vodu ale otravují i textilie z Číny.

7.9.2011
SDÍLEJ:

První odběr vzorků přímo ze strouhy, která teče z areálu chemičky a barví vodu do fialovaFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Tak trochu jako natáčení dalšího legendárního filmu Ropáci připomínala včerejší společná cesta aktivistů hnutí Greenpeace a skupiny novinářů po vodě řeky Labe. S trojicí motorových člunů jsme po proudu dojeli až k Lánům na Důlku a většina z nás nevěřila vlastním očím ani vlastnímu nosu. Strouha vedoucí přímo z areálu odkališť totiž barví vodu do fialova. Prý teče rovnou z čističky.

Tady se provádí první odběr vzorků vody. Další odběr už se uskutečňuje přímo na pozemcích chemičky. Aktivisté v ochranných oblecích spouštějí jednu svou kolegyni v obdobě zorgbingové koule přímo na hladinu odkaliště, kam ústí odpady z výroby berev. Chrlí je sem jako hustou hnědou tekutinu odpadní potrubí.

Greenpeace vyrazili na Labe s projektem DETOX tour 2011 – monitorovací turné které má upozornit na znečištění vodních zdrojů. Problémem je v tomto případě textilní průmysl – respektive toxické chemikálie, které výrobci používají. Konkrétně jde o nonylfenol a nonylfenol ethoxyláty. Za těmito exotickými termíny se skrývají látky, které narušují funkci hormonů – zejména těch, které ovlivňují plodnost.

Přestože jsou nonylfenol i nonylfenol ethoxyláty v Evropské unii a České republice zakázány, stále unikají do řek. Velmi pravděpodobnou příčinou je právě textilní zboží. Odpověď na hádanku kudy se do řek zakázané látky dostávají je – dovoz textilu třeba z Číny. Podle studie Greenpeace nazvané Špinavé prádlo II byly tyto jedy nalezeny ve 52 výrobcích z 78 testovaných. Stačí pak jen takové oblečení vyprat a problém je na světě.

V Pardubicích však pro Labe představují nebezpečí zejména staré ekologické zátěže. Celkový objem odpadů nebezpečných látek na skládkách v Synthesii Semtín se odhaduje na více než jeden milion tun. Skládky, kde jsou uloženy nejsou vzhledem ke svému stáří ani opatřeny žádnými těsnícími prvky a tak dochází k postupnému prosakování jedů do podzemních vod i samotného koryta Labe.

Greenpeace se vrací na místo činu

„Ze starých ekologických zátěží představuje toto místo pro Labe stále největší riziko. A to i přesto, že se stát zavázal k jeho vyčištění už před dvaceti lety. Může za to chaos při řešení problematiky starých ekologických zátěží a liknavost úřadů,“ prohlásil Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.

Greenpeace dnes zaslalo otevřený dopis premiéru Petru Nečasovi s výzvou, aby přehodnotil stávající superzakázku na likvidaci starých ekologických zátěží a zasadil se o vytvoření nových pravidel, která povedou k rychlému a transparentnímu řešení tohoto vleklého a naléhavého problému. Greenpeace požaduje, aby byl do konce 1. čtvrtletí roku 2012 zveřejněn závazný harmonogram sanací nejrizikovějších míst.

Do Pardubic dorazil i výkonný ředitel Greenpeace ČR, Čestmír Hrdinka. "Dnes se vracím doslova na místo činu. V roce 1997 jsem v Greenpeace vedl toxickou kampaň. Z odkaliště Lhotka tehdy vytékala nečištěná odpadní voda přímo do Labe a nám se podařilo, přimět Synthesii, aby tuto páchnoucí rudofialovou tekutinu před vypuštěním čistili. Místa, jako je toto, dokazují, že naše práce má smysl," vzpomíná Hrdinka a doplňuje: "Nicméně se zdá, že v zacházení s nebezpečnými chemikáliemi se naše společnost z předchozích chyb poučila jen velmi málo. Je potřeba důsledně používat princip předběžné opatrnosti, a nikoli později řešit, jak se toxických látek za velké peníze zbavit. Chemikálie narušující funkci hormonů jsou toho dobrým příkladem."

VÍCE O KAMPANI DETOX TOUR NAJDETE NA STRÁNKÁCH GREENPEACE.ORG

Autor:

Místo události:
7.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Pardubičky to ženou vysoko. U Borku došla trpělivost s tendenčně řízenými duely

Simeon Karamazov odpovídá on-line na dotazy čtenářů.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Málo střel a chyby: Nehráli jsme tak, jak jsme měli, řekl Tomášek

Pardubice – Na bilanci proti rivalovi z minulé sezony mohli zapomenout. V posledních čtyřech zápasech totiž pardubičtí hokejisté bodovali, vyhráli dvakrát venku. Před úvodním východočeským derby navíc zdolali silný Třinec. Jenže v Hradci bylo vše jinak. Neděla byla pro Dynamo černým dnem, prohrálo 0:6.

Novojičínské podniky dodaly české armádě pět nových cisteren

Česká armáda dnes předá příslušníkům 14. pluku logistické podpory a 4. brigádě rychlého nasazení pět kusů modernizovaných cisternových automobilů CAP-6M1.

Pochutná si... Ladra vyhrál zápas i sázku

Pardubice – U druhého gólu Pardubic do sítě Vlašimi v 11. kole FNL měl situaci ulehčenou, Tomáš Ladra zakončoval do odkryté branky. Gólman Vlašimi Filip Nguyen chtěl míč posunout hlavou na spoluhráče, ale tento záměr mu nevyšel. „Zřejmě to podcenil. Šel jsem tam na blind, naštěstí to vyšlo,“ okomentoval gólovou situaci ofenzivní hráč Ladra.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení