VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diskuse o třídě Míru pokračují

Pardubice - Vedení Pardubic uspořádalo pro zastupitele seminář o modernizaci centra města.

27.10.2011 14
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Diskuze o třídě Míru a náměstí Republiky byla mezi zastupiteli velmi plodná. Mile mě překvapilo, že šlo o výměnu názoru, ale ve vší slušnosti,” konstatoval první náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber (ČSSD) na adresu semináře, který se současné vedení města rozhodlo uspořádat pro nynější zastupitele, aby měli potřebné informace pro rozhodnutí, pro který projekt by případně chtěli zvednout ruku, pokud by mělo dojít k jeho realizaci.

Pěší zóna nebo ne?

„Debatovalo se o třídě Míru, zda by měla být čistě pěší zónou bez městské hromadné dopravy (MHD) nebo zda by zde měla být MHD zachována,” sdělil Jindřich Tauber.

„Osobně se domnívám, že by mohla zastupitelstvem projít vize pěší zóny bez městské hromadné dopravy, i když třeba primátorka Štěpánka Fraňková je spíše pro zachování dopravy v omezené formě. Myslím, že to bude zajímavé a velmi těsné hlasování,” dodal první náměstek pardubické primátorky.

„Jsem přesvědčen o tom, že by třídě Míru pomohlo, kdyby se stala pěší zónou. Dnes bych si tam na zahrádku do kavárny nesedl, když by kolem jezdily trolejbusy a auta, protože teď je to tak, že každý druhý má povolení na třídu Míru vjet,” pravil Tauber.

„Šance, aby se třída Míru platila z evropských peněz, tu je. A dělat by se s ní něco určitě mělo. Bavíme se o tom už od roku 2002 a mám pocit, že jsme od té doby pouze přešlapovali na místě,” řekl.

„V případě uvažovaného zahloubení dopravy na náměstí Republiky ještě tak daleko nejsme. Na přelomu listopadu a prosince bychom měli zjistit, kolik by nás měla tato akce stát. Myslím si, že bychom se mohli vejít do částky 150 až 160 milionů korun,” nechal se slyšet první náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber (ČSSD).

„Určitě bychom rádi, aby se minimálně jedna z akcí zrekonstruovala,” doplnil.
„Myslím, že seminář určitě smysl měl. Ze všech stran zazněl zásadní souhlas s tím, že třída Míru je třeba opravit. Nyní jde pouze o to, zda se má vymístit městská hromadná doprava nebo ne. V tomto případě se názory různí. Sdružení Pardubáci ale je jednoznačně pro tento krok. Shodli se na tom i všichni architekti, kteří jsou za naše sdružení v zastupitelstvu,” poznamenal náměstek pardubické primátorky František Brendl ze sdružení Pardubáci.

„Věřím, že tento projekt by se dal ve velmi krátké době zrealizovat. Na rozdíl od náměstí Republiky, kde jsou finanční náklady podle mého názoru trochu jinde. Osobně si myslím, že bude smysluplnější zrekonstruovat třídu Míru než náměstí Republiky,” pravil František Brendl.

„Věřím, že se rekonstrukce třídy Míru nakonec povede, protože si to snad většina lidí i politických stran ve městě přeje. Ústy už se třída Míru opravuje snad dvacet let nebo možná ještě déle,” pokračoval náměstek primátorky.

„Je třeba si ale uvědomit, že opět existují dva tábory. Jeden z nich je pro vymístění dopravy a druhý pro její zachování na třídě Míru. Z vlastních zkušeností, které jsem získal za posledních půl roku, se trochu bojím, jestli se v tomto městě vůbec dá ještě zrekonstruovat nějaký veřejný prostor za evropské peníze,” vyjádřil se František Brendl.

„První neúspěšný pokus byla modernizace Plaveckého areálu Na Olšinkách, která nakonec musela být vyřazena z Integrovaného plánu rozvoje města Přitažlivé město. Pak se začalo mluvit o revitalizaci Tyršových sadů, ale na základě toho, co se teď kolem obnovy městského parku děje, se to zřejmě ani u tohoto projektu nepovede,” podotkl.

„Moc bych si přál, aby se to u třídy Míru konečně povedlo. Nereálné to není, ale uvidíme, jak to nakonec dopadne,” doplnil náměstek primátorky za sdružení Pardubáci.

„Na rozdíl od semináře, který se týkal rekonstrukce přednádraží, mě tento seminář dost zklamal. Řešily se na něm hlavně požadavky a přání architektů, ale už ne to, kde na tyto akce vezmeme peníze, zda na ně budeme moci použít prostředky z Evropské unie a zda je vůbec stačíme vyčerpat,” reagoval zastupitel za opoziční ODS Petr Klimpl.

„Věřím, že tato zpráva bude zastupitelům předána tak, aby se v úterý 1. listopadu mohli zodpovědně rozhodnout,” řekl našemu listu Petr Klimpl.
„V zastupitelském klubu ODS panuje jednoznačná shoda v otázce případného zahloubení dopravy na náměstí Republiky. Za stávající situace říkáme jednoznačné ne. Jsme pro to, aby se opravila třída Míru. Nejsme jednotní v tom, zda zde ponechat městskou hromadnou dopravu nebo ne. Osobně jsem pro zachování trolejbusové dopravy na třídě Míru. Z jiných stávajících zastávek by pro občany byla špatně dosažitelná.

Navíc je to jediná možná objízdná trasa, kdyby se na Sukově třídě něco přihodilo. Když trolejbusy z třídy Míru zmizí, dojde k obrovskému zpomalení dopravy na Sukově třídě. Osobně jsem také proti tomu, aby z třídy Míru zmizeli také cyklisté. Vadí mi to i kvůli tomu, že sám na kole jezdím velmi často a rád,” uzavřel Petr Klimpl.

Autor: Tomáš Dvořák

27.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Likvidace následku výbuchu v pardubické Explosii 21. srpna 2017.
AKTUALIZOVÁNO

V pardubické Explosii zranil výbuch tři dělníky

Hokejový kádr je stále široký, blíží se řez

Pardubice – Ještě dva týdny přípravného období, v tom třetím již přijde ostrý extraligový start. Hráči pardubického Dynama ladí formu na úvodní utkání se Spartou, které se hraje 8. září. Pardubice zatím odehrály osm přípravných zápasů, v šesti z nich vyhrály. 

Motorkář letěl vzduchem desítky metrů a pak ještě vrtulníkem. Přehlédl mostek

Chvaletice – K dopravní nehodě, která snad jen řízením osudu neskončila tragicky došlo u Chvaletic. Provizorní mostek přes silnici byl již svědkem mnoha nehod, teď v neděli v podvečer na něm skončil motorkář, který jej při jízdě od Přelouče zřejmě přehlédl.

Will Smith dostane v letním kině druhou šanci

Pardubice – Organizátoři Letního kina dnes promítnou americké drama Collateral Beauty: Druhá šance. 

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Pardubicko – Domácí fotbalisté na úvod nového mistrovského ročníku hýřili štědrostí. Hned pět utkání ze sedmi totiž ovládli hosté. Mezi nimi i nováčci ze třetích tříd.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení