VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Pardubic přijdou svatí

Pardubice - Patrony a světce zemí českých představí na zámku známí historici.

28.2.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Svatý Václav, svatá Anežka, svatý Jan Nepomucký, svatý Jan Žižka z Trocnova… Že v tom výčtu něco nesedí? Máte pravdu, ale i tak by mohl vypadat panteon českých světců.

Východočeské muzeum v Pardubicích dnes zahájí další cyklus historických přednášek. Letos se v přednáškovém sále vystřídají skutečné celebrity současné české historiografie. Přední historici Petr Čornej, Petr Sommer, Petr Charvát, Vít Vlnas, Josef Žemlička, Petr Kubín a Václava Kofránková posluchače provedou životními příběhy tuzemských světců, přičemž odkryjí i proměnu jejich obrazu v dějinách a význam odkazu v soudobé tradici.

„Loňský cyklus předčil naše očekávání. Rytířské sály, kam přišli posluchači na poslední přednášku loňského roku, praskaly ve švech. Osobnosti táhnou a máme štěstí, že se předním českým historikům na pardubickém zámku líbí, za což vděčíme místnímu publiku," vysvětluje ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

SVATÝ BRATR JAN ŽIŽKA?

Z plejády českých světců se přednášející zaměří na životní příběhy a odkaz svatého Václava, svaté Ludmily, svatého Prokopa, svaté Anežky České a svatého Jana Nepomuckého. „Pozoruhodného tématu, zdánlivě vybočujícího z naší hagiografie, tedy nauky o svatých, se v přednášce Svatý Jan Hus a svatý Jan Žižka? dotkne Petr Čornej," říká Tomáš Libánek.

DOJDE I NA VRAŽDU

Obrazy svatých patronů českých jsou nedílnou součástí naší kulturní identity, která se začala formovat v raných dobách české státnosti a která je úzce provázána s křesťanstvím. „Tato témata neztratila na atraktivnosti ani po staletích, ba naopak, zdá se, že jsou stále aktuálnější," připomíná Tomáš Libánek. Snad nejvíce je to patrné na obrazu svatého Václava, jehož ctili obyvatelé středověkých Čech, renesanční i barokní patrioti, stejně jako lidé moderní doby. „Světcův odkaz se stal předmětem četných aktualizací a byl mnohokrát zneužit i k politickým cílům," říká historička Václava Kofránková. Ve své přednášce se bude věnovat právě historické tradici.

SVATÝ VÁCLAVE…

Portrét osobnosti svatého Václava pak vykreslí muž nejpovolanější, archeolog a historik Petr Charvát, který vedle rozkrývání nejranějších dějin přemyslovského státu proslul mimo jiné jako specialista na klínopis a rané starověké civilizace jihozápadní Asie. „Na základě velmi skrovných pramenných údajů vypovím příběh vlády svatého Václava a pokusím se postihnout okolnosti, které vedly k nejproslulejší vraždě českých dějin," slibuje Petr Charvát.

Přednášky se konají vždy v úterý od 18 hodin v přednáškovém sále Zámku Pardubice. Vstupné je 50 korun, předplatné na všech sedm přednášek pak 250 korun. Na přednáškový cyklus Svatí patronové čeští si muzeum dokonce pro pravidelné hosty připravilo abonentky.

Kdy zajít na přednášku?28. 2. – Petr Kubín: Svatá Ludmila mezi fikcí a realitou
7. 3. – Petr Charvát: Václav, kníže Čechů
21. 3. – Václava Kofránková: Maior gloria – svatý Václav v historické tradici
11. 4. – Petr Čornej: Svatý Hus a svatý Žižka?
7. 11. – Petr Sommer: Byl v českéj zemi jeden opat, jemužto jmě bylo Prokop
14. 11. – Josef Žemlička: Svatá Anežka Česká
21. 11. – Vít Vlnas: Svatý Jan Nepomucký

Autor: Jiří Sejkora

28.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na zámku v Pardubicích se bude ochutnávat víno a hrát hudba.

Festival vína a Vinařská noc se spojí. Na zámku bude živo

Jan Kolář

Útočník Kolář se vrací. Bude hrát s Píšou za Trutnov

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ostrava, Pardubice – To, co se jim nepodařilo na jaře, na třetí pokus zvládli. Pardubičtí fotbalisté vyhráli na Městském stadionu v Ostravě nad Vítkovicemi. Ve druhé půli přitom hráli přes půl hodiny v oslabení. 

Jedenáctiletí si domluvili noční toulačku, bez rodičů

Pardubice - Tah nočním městem přerušila až hlídka městské policie. Dva jedenáctiletí hoši v Pardubicích se šli projít. 

Historická vozidla se budou prohánět po Železných horách

Přelouč – Železné hory budou v sobotu hostit další rallye. Tentokrát však nepůjde o moderní rychlá auta, k desátému ročníku Rallye Železné hory vyjedou historická vozidla. 

Bonbónová stezka podél Labe

Pardubice - Strážníci si zahráli na sběrače sladkostí. Na linku pardubické městské policie se totiž obrátil volající, který upozornil na zvláštní jev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení