VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do USA se létá bez víz, stačí jen pas s biometrickými údaji

Pardubice - Cestovní pasy s jedinečnými údaji o jejich držiteli se v Pardubicích vydávají už dva roky

19.11.2008
SDÍLEJ:

Barack Obama se v úterý omluvil za pondělní nízký přelet jednoho z prezidentských letounů nad New Yorkem kvůli natáčení propagačního šotu. Lidé když viděli blížící se letoun, dostali strach, že se opakuje noční můra teroristických útoků z 11. září 2001.Foto: Reuters

Po dlouhém čekání mohou i Češi konečně cestovat do Spojených států amerických bez víz. Od začátku tohoto týdne už stačí jenom vyplnit elektronický formulář a mít pas s biometrickými údaji.
„Biometrické znaky jsou v překladu jedinečné znaky typické pro každého člověka, které jsou nezaměnitelné. U nás jsou to pasy, které se vydávají poslední dva roky. Řada lidí má ale ještě starší pasy, které měly platnost deset let. Ti si je budou muset před cestou do USA vyměnit,“ vysvětlil vedoucí odboru správních agend pardubického magistrátu Petr Kramář.

K získání pasu stačí občanský průkaz

„Na našich pasech jsou těmito jedinečnými znaky podpis a tvar obličeje. V dohledné době budeme používat asi i otisk prstu,“ konstatoval Petr Kramář. Vyspělejší technologie však dokážou získat také vzorek DNA, rozpoznat duhovku či hlas člověka.
Lidé se ale nemusejí obávat dlouhých front na úřadu a byrokratických komplikací. „Lidem starším patnácti let stačí přinést občanský průkaz. Jejich fotografii si už pořídíme sami. Trochu komplikovanější to je s dětmi do patnácti let. Pokud si zařizují svůj první pas, je potřeba, aby předložily doklad o státním občanství,“ doplnil Petr Kramář.

Vyplnění formuláře ale ještě automaticky neznamená, že zájemce může odcestovat. Žádost mu musí být nejprve odsouhlasena. Výhodou ale je, že výsledek se žadatel dozví ihned po vyplnění dotazníku, výjimečně to může trvat až tři dny. Formulář obsahuje kromě základních otázek jako je datum narození nebo číslo pasu také otázky zjišťující například, zda žadatel nemá přenosnou chorobu či zda není závislý na drogách.

Lidé se více zajímají o cesty do USA

Dlouho diskutované zrušení vízové povinnosti by mohlo zvýšit zájem českých turistů o cesty do Spojených států. „Zatím jsme nezaznamenali výrazný nárůst prodeje letenek do USA, protože bezvízový styk platí jen chvíli. Ale lidé se nás na tyto letenky v poslední době ptají častěji. Myslím si, že to určitě pomůže cestovnímu ruchu,“ uvedla pracovnice pardubické pobočky jedné cestovní kanceláře Veronika Zapletalová.

(Lukáš Dubský, Tereza Harbichová)

19.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení