VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doktor Mengele dělal pokusy na pamětnici transportu smrti

Pardubice - Kamila Drotárová žijící v Moravanech se zúčastnila putovní výstavy na vlakovém nádraží

29.5.2008
SDÍLEJ:

Kamila DrotárováFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Na putovní výstavu o tragických osudech lidí za druhé světové války, jež připomíná šestašedesáté výročí začátku deportací slovenských Židů, zavítala na hlavní pardubické vlakové nádraží také přímá účastnice transportu smrti Kamila Drotárová. „Když jsem šla do transportu z bývalé Podkarpatské Rusi do Osvětimi, bylo mi sedmnáct let. Maďaři asi neměli moc rádi Němce, protože všechno, co jim nařídili, natruc nedělali. Ani nám tak bolestivě jako Němci neubližovali. Ale v březnu roku 1944 se to Němci dozvěděli a o to surověji pak s námi zacházeli po cestě do koncentračního tábora a v něm,“ líčila Kamila Drotárová, jejíž celá rodina musela do transportu smrti.

Žije v Moravanech

„Bratr byl o rok a půl mladší. Tři dny ho nechali žít, pak ho dali do bloku společně s ruskými zajatci a doktor Mengele ho poslal do plynové komory. Na tatínka hodili kámen, když se zastavil při práci, aby si narovnal záda. Maminku a prarodiče vyřadil Mengele hned při příjezdu do koncentračního tábora,“ popisovala krutý rodinný osud účastnice transportu smrti, která momentálně žije v domově důchodců v Moravanech.

„Z naší rodiny jsem zůstala jen já se sestrou. Ta zemřela vlastní smrtí před dvěma lety na Floridě. Další můj bratr do transportu nemusel, protože byl zrovna v Budapešti, kde se mohl skrýt, protože toto město Němcům zajatce nevydalo,“ řekla Kamila Drotárová, kterou věznili přesně jeden rok, jeden měsíc a dva dny.

„Když jsem jela v transportu smrti, bylo nás ve vagonu 105. Nedalo se tam hýbat, a tak i když měl někdo s sebou třeba jídlo, neměl možnost ho ze zavazadel vydolovat,“ pokračovala pamětnice transportu smrti, kterou si doktor Mengele vybral na své pokusy.

„Byla jsem zdravá, plavala za školu a dělala lehkou atletiku,“ vysvětlila, proč si ji nacistický lékař vyhlédl.

Speciální vlak se na pardubickém hlavním vlakovém nádraží zdrží do zítřka. „V prvním voze, který slouží jako výstavní sál, se zájemci mohou seznámit s historií protižidovských opatření po roce 1938, a to včetně deportací slovenských Židů a Romů do koncentračních táborů. Výstavu doplňují výpovědi dvaceti konkrétních lidí pronásledovaných nacisty,“ sdělil náměstek ředitele Muzea Slovenského národního povstání Roman Hradecký.

„Druhý vůz vypadá tak, jak ho za druhé světové války poznaly oběti holocaustu. Na zemi jsou mřížkou vyznačena místa pro každého transportovaného, aby bylo vidět, v jakém prostoru a v jakých podmínkách byli lidé převáženi. Autentický zážitek dotvářejí figuríny, dokumentární film a životní příběhy lidí, kteří řádění nacistů přežili,“ pravil Roman Hradecký.

Jenom dva kbelíky

„Ve vagonu měli deportovaní k dispozici pouze dva kbelíky – jeden s vodou a druhý určený na výkaly,“ dodal jeden z průvodců.

Autor: Tomáš Dvořák

Místo události:
29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pak Na Špici.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice – Semestr studentům pardubické univerzity začíná 25. září, už teď však zahájili hon na ideální bydlení. Možností mají několik. Ti, kteří si potrpí na své soukromí, si pronajímají garsonky. Někteří studenti volí sdílené studentské byty, které je vyjdou levněji. Jiní se nebojí kolejí, kde jsou ve středu dění a oddávají se studentskému životu se vším všudy. 

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení