VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důchodcům hrozí kvůli důvěřivosti exekuce

Pardubice - Spor, který trvá od roku 1998, začal nenápadnou půjčkou. Nyní spěje k exekuci rodinného domu a vystěhování napálených manželů.

21.5.2009 18
SDÍLEJ:

Ladislav Nesládek se má i s manželkou vystěhovat z domu, kvůli podezřelé zástavní smlouvě.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Podnikatelka Lenka Günnerová se před jedenácti lety dostala do finančních těžkostí. Ty jí měla vyřešit půjčka 350 tisíc korun, kterou prostřednictvím jejího společníka Jana Rükla nabídl podnikatel Josef Smolař. Měl však podmínku. Za půjčku chtěl záruku. Tou se stal dům rodičů paní Günnerové – manželů Nesládkových. Smolař za dvouměsíční půjčku požadoval úrok padesát tisíc a ručení nemovitostí. Podle všeho ale naprosto zneužil právní nevědomost starších manželů a nechal je místo zástavní podepsat kupní smlouvu na dům i pozemek. To vše v hodnotě čtyři sta tisíc korun.

„Tvrdil nám, že se jedná pouze o běžnou zástavní smlouvu a že je vše v pořádku a podle dohody. Proto jsme to podepsali. Bohužel to byl na nás podvod,“ uvádí Ladislav Nesládek. Jemu i jeho manželce nyní hrozí vystěhování z domu, který nyní podle rozhodnutí soudu i zápisu v katastru patří za desetinu ceny Josefu Smolařovi.

„Bohužel jsme vyrostli a byli vychováni v generaci, kde se úmluva uznávala a jednalo se poctivě. Dnes už ale doba vypadá jinak,“ posteskl si Nesládek.

„Peníze, které jsem z půjčky získala, jsem svěřila panu Rüklovi, který je měl 1. května 1998 po dvou měsících vrátit. Na peníze ale čekám doposud a pan Rükl se jejich vrácení vyhýbá. Pan Smolař ovšem považoval půjčku za nesplacenou a jako reakci nechal dům i pozemek mých rodičů na katastrálním úřadě přepsat na svou osobu. Všechny soudy pak nárok pana Smolaře potvrdily,“ konstatuje Lenka Günnerová.

Celé to připomíná dobře nastraženou past, kterou nakonec zaplatí podvedená rodina. Josef Smolař si díky důvěřivosti starých manželů přijde na rodinný dům, Jan Rükl získá peníze.

„Pan Smolař od začátku tvrdí, že s námi jednal pouze o prodeji domu, nikoliv o zástavě, což ale není pravda. Popírá to dokonce i pan Rükl, který podepsal prohlášení, že v obchodě se jednalo skutečně jen o půjčku, za níž se ručilo nemovitostí. Soudy však toto nevzaly v potaz,“ říká Ladislav Nesládek.

Věc došla tak daleko, že dvojici důchodců – paní Nesládkovou, která má i kvůli situaci vážné zdravotní problémy, a jejího manžela měli ve čtvrtek ráno z domu vystěhovat exekutoři za asistence šesti policistů. Nakonec ale policie i exekutoři odjeli.

„V tuto chvíli nám nezbývá už nic jiného, než se s panem Smolařem vzájemně dohodnout a vypořádat. Zatím poslední verze je taková, že exekuce byla odložena na červen a panu Smolařovi za dům našich rodičů do té doby musíme zaplatit tři miliony korun. Sehnat takovou částku pro nás ale nebude nijak lehké,“ uzavírá Günnerová.

Autor:

21.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:
Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Skupina tělesně postižených sportovců.

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení