VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Elektrárnu ve Chvaleticích čeká rozsáhlá modernizace

Chvaletice/Opatovice –  Opatovická elektrárna už rekonstrukci zahájila. V letošním roce chce provést hlavní práce, zbytek v roce 2018

12.3.2015
SDÍLEJ:

Elektrárna ChvaleticeFoto: DENÍK/Pavla Mrázková

Elektrárna Chvaletice připravuje rozsáhlou modernizaci svého provozu. V roce 2016 chce kompletně zrekonstruovat dva bloky, každý se jmenovitým výkonem 205 megawattů (MW). Díky tomu by mělo zařízení splnit požadavky na ekologický provoz.
Informovala o tom Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Severní energetická, která elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Podle člena představenstva Elektrárny Chvaletice Luboše Pavlase se příští rok mají zrekonstruovat bloky tři a čtyři včetně absorbéru odsíření.

„Druhý krok se bude týkat bloků jedna a dvě, přičemž rozhodnutí, v jakém rozsahu modernizovat tyto bloky a také nevýrobní zařízení od zauhlování až po ukládání produktů po spálení, je ještě před námi," uvedl Luboš Pavlas.

Snížit emise

Rekonstrukce by měla snížit emise a prodloužit životnosti bloků tři a čtyři do roku 2030. Skupina ČEZ původně plánovala zařízení provozovat jen do konce roku 2015.

Nejmladší v zemi

Modernizace se bude týkat kotelny, strojovny, elektrostatických odlučovačů popílku, systému kontroly řízení a souvisejících částí elektro, měření a regulací.
Také bude upraven provoz absorbéru číslo dvě s ohledem na aktuální palivo. Je prý méně sirnaté než za předchozího vlastníka. Vlastní rekonstrukce se uskuteční od března do konce roku 2016.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Vloni vyrobila 3,910 TWh a 130 TJ tepla, které dodává do města Chvaletice, obce Trnávka a do dvou průmyslových areálů.
Elektrárna patří spolu s elektrárnou v Opatovicích mezi velké znečišťovatele životního prostředí v Pardubickém kraji. Opatovická elektrárna už modernizaci zahájila, letos chce provést hlavní práce, zbytek v roce 2018.

Pro rekonstrukci využije svých šest kotlů, které byly vyrobeny v letech 1959 a 1960. Technologie i oba komíny se ale mají výrazně změnit a posílí se i jednotlivá zařízení, která ze spalin filtrují škodliviny. Bez rekonstrukce by Opatovice zřejmě musely ukončit výrobu v roce 2020.

Čtyřicet podniků

Společnost Elektrárny Opatovice je součástí Energetického a průmyslového holdingu, který působí převážně v Česku, na Slovensku, v Polsku a Německu. Zahrnuje 40 podniků z oboru těžby uhlí, výroby tepla a elektřiny z klasických i obnovitelných zdrojů.

Autor: ČTK, Redakce

12.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hokejisté Pardubic vstřelili pět gólů Zlínu

FK Pardubice

Fotbalové výročí: Plné tribuny vítaly první ligu

Dům dětí a mládeže se dočká oprav

Pardubice – Dům dětí a mládeže Alfa bude mít nový plášť i střechu. Čeká ho komplexní zateplení obvodového pláště a střech všech čtyř objektů. Při zateplování dojde také na výměnu oken a dveří, ty vstupní navíc budou upraveny tak, aby do domova mohli bez problému vstoupit i handicapovaní. 

Dvě hledané osoby předvedli strážníci na policii

Pardubice - Strážníci doručili dvě hledané osoby. 

Sportovní park přilákal sto tisíc lidí. Vrátí se zase za rok

Pardubice - Sportovní park Pardubice, který na více než týden zakotvil v parku Na Špici, na pardubickém zámku, ale i na soutoku řek Labe a Chrudimky, se stal nejnavštěvovanější městskou akcí letošního léta. 

Swingoví Piráti z Pardubic míří do Abbey Road

Pardubice – Populární pardubická hudební formace Pirate Swing Band má nakročeno do Abbey Road, jednoho z nejslavnějších nahrávacích studií na světě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení