VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expert: Někdy vězni spolykají vše, co jim přijde pod ruku

Pardubice - Aleš Vaněk z Centra drogových služeb ve vězení: Vězni často neužívají léky, jak by měli.

12.2.2016 1
SDÍLEJ:

Aleš VaněkFoto: Archiv Aleše Vaňka

Úterní hromadná otrava mladých vězňů velkým množstvím léků na srdeční arytmii v pardubické věznici vyvolala řadu otázek.

O pohled na celou kauzu jsme požádali ALEŠE VAŇKA z Centra drogových služeb ve vězení, které funguje pod občanským sdružením Laxus a který s pardubickou věznicí spolupracuje.

Jak se mohlo něco takového vůbec stát?
Každá věznice má svá specifika. Že jsou mezi vězni léky, je logické. Funkční systém, který by dokázal eliminovat, že se k nim nedostanou ti, co se 
k nim dostat nemají, podle mého v současné době neexistuje. Ve věznici to prostě není možné uhlídat.

Jsou takové případy ve věznicích běžné nebo to byla výjimečná událost?

Rozhodně šlo o mimořádnou událost. Přirovnal bych ji asi k tomu, kdyby se vězni rozhodli spáchat hromadnou sebevraždu. V tuto chvíli nedokážu vysvětlit, jaké motivy je k užití takového množství prášků na srdce vedly. Někdy se zkrátka vězni chovají tak, že spolykají všechno, co jim přijde pod ruku.

Jak se k nim takové množství léků mohlo dostat?
To je samozřejmě klíčová otázka. Vězni často neužívají léky tak, jak by měli. Nechávají si jich předepisovat záměrně víc, aby s nimi mohli dál obchodovat.

Dá se takovému případu do budoucna zabránit?
Tomu se dá zabránit jen velmi těžko. Je jasné, že pardubická věznice nyní přijme určitá opatření. Bude mít z této události hodně nepříjemností, dojde k vyšetřování, ale jsem přesvědčen o tom, že celkový systém je nastavený dobře. Různá pochybení však logicky nejdou vyloučit.

Není zarážející, že léků na srdce spolykali vězni tolik?
To ano. Bohužel se tento typ léků mezi vězni těžko hledá. Ani speciálně vycvičení psi ho neodhalí.

Co mohlo vést mladé vězně 
k tomu, aby si takové množství prášků vzali?
Mohli experimentovat. Tyto léky klidně mohl někdo vydávat za psychofarmaka. V tomto případě se asi nedá předpokládat, že by si pak někdo
z nich četl příbalový leták.

Domníváte se, že šlo o nezodpovědný přístup z jejich strany?
Je třeba si uvědomit, že 60 až 70 procent vězňů má potíže s užíváním návykových látek. Dá se předpokládat, že i ve chvíli, kdy se dostanou za mříže, mají snahu v této činnosti pokračovat dál. Často je to mezi vězni jediné téma, kdy přemýšlejí o tom, jak se k nějakým zakázaným látkám dostat. Většinou mají hodně informací o způsobu kombinování různých léčiv, vždy je mezi nimi nějaký odborník na tuto problematiku. Je běžné, že ve věznicích zkouší různé kombinace prášků nebo už dokonce vědí, co za stavy dokážou vyvolat.

V tomto případě to ale mladí vězni zřejmě nevěděli.
Možná v tomto případě mohl hrát roli nízký věk. Zkušenější vězni většinou mají přehled a nepouští se do velkých experimentů. Mohla se projevit jejich nezralost, touha zkusit něco nového. Ve své praxi už jsem zažil, že v jednom výchovném ústavu jeden mladý muž spolykal plato léků na srdce a musel být převezen do nemocnice.

Mohl někdo mladým vězňům tyto léky podstrčit záměrně 
s úmyslem je ohrozit na životě?
Těžko říct. Ve vězeňské subkultuře je někdy důvěra k ostatním spoluvězňům možná až překvapivě velká, přestože na sebe šijí různé boudy. I když dobře vědí, že se mezi nimi mnohdy lže a manipuluje, dost často si vzájemně věří.

Patří léky ve věznici mezi nejdostupnější návykové látky?

Ano. Kromě prášků je to ještě pervitin.

Mohla být motivem vězňů snaha tímto krokem na sebe nebo na něco upozornit?
Z toho, co zatím víme, je velmi složité usuzovat, co tímto činem sledovali. Samozřejmě i tento motiv mohl být logicky jednou z možností.

Autor: Tomáš Dvořák

12.2.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení