VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fenomén léta: předzahrádky

Pardubice - Zřízení a provoz těchto oblíbených zařízení má velice přísná pravidla a provozovatelé to nemají zadarmo

8.5.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michal Kovář

Jako houby po dešti s prvním jarním sluníčkem vyrůstají v městech předzahrádky, které se v posledních letech staly velkým a ve většině případů vítaným oživením místního koloritu. Pro jejich zřizování však platí poměrně přísná pravidla.

Provoz je povolován v termínu od 1. dubna. Všechny bez výjimky mají stanovenou provozní dobu s ukončením nejpozději ve 22 hodin a platí u nich zákaz hudební produkce. „V našem obvodu je povoleno osmačtyřicet předzahrádek, z toho na Pernštýnském náměstí je jich deset a v jeho nejbližším okolí dalších pět – v Zámecké ulici dvě, v Pernštýnské ulici, Wernerově nábřeží a Bělobranském náměstí po jedné,“ informovala Deník starostka pardubického městského obvodu I Hana Tomanová.

Slovo památkářů

U předzahrádek umístěných v městské památkové rezervaci nebo jejím ochranném pásmu je nezbytné vyjádření a stanovení podmínek od úseku památkové péče, který se vyjadřuje k celkovému vzhledu včetně způsobu zastínění. Základní pravidla pro jejich možné umístění jsou stanovena zákonem o pozemních komunikacích, neboť se jedná o zvláštní užívání místní komunikace (vozovka, chodník).
Každý, kdo si chce předzahrádku před svojí provozovnou otevřít a splní zákonné podmínky, musí počítat s tím, že za rozšíření svého zařízení do městských ulic se musí platit. „Poplatky jsou stanoveny vyhláškou a v našem obvodu činí jednotná sazba 300 korun za započatý měsíc a započatých pět metrů čtverečních plochy,“ vysvětlila Tomanová.

Provozovatel musí zabezpečit dostatečnou průchozí šířku chodníku, udržovat pořádek v prostoru předzahrádky a přilehlém okolí a samozřejmě po její likvidaci uvést vše do původního stavu.

Tomanová: „Samozřejmě že se občas vyskytují stížnosti na jejich provoz. Týkají se porušení povolené uzavírací doby a hlučnosti po 22. hodině. Ze zkušeností z loňského roku ráda konstatuji, že jejich provoz se obešel bez větších problémů, nezaregistrovali jsme žádnou podstatnou stížnost. Situace se rok od roku zlepšuje, a to zejména díky průběžným kontrolám městské policie. Věřím, že tomu tak bude i letos.“

Pokuta už padla

Jenže právě městští strážníci už nějaké problémy se „zahrádkami“ letos řešili. „Nedávno jsme museli nařídit okamžité ukončení provozu předzahrádky před jednou restaurací na Pernštýnském náměstí, kde i ve dvě hodiny ráno čile fungovala obsluha. Docházelo tak k rušení nočního klidu, na což si stěžovali občané zde bydlící.

Případ byl s personálem restaurace řešen uložením vysoké blokové pokuty,“ potvrdil našemu Deníku zástupce ředitele pardubické městské policie Pavel Čejka.

(fr, saf)

8.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení