VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firma AVE CZ může proces napadnout soudní cestou

Pardubice - Stanovisko posouzení vlivu na životní prostředí není závazné, ale pouze doporučující

2.2.2010 1
SDÍLEJ:

Karel BláhaFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Stanovisko ministerstva životního prostředí (MŽP) ve věci modernizace spalovny v Rybitví je nesouhlasné, oddechla si v neděli večer spousta obyvatel Pardubic a okolí. Firma AVE CZ ovšem naznačila, že se tak lehko nevzdá. A fakt, že investor má možnost projekt nějakým způsobem realizovat, potvrzují i ministerští úředníci.

„Naše společnost se musí nejprve podrobně seznámit s celým zněním stanoviska, ale už v tuto chvíli je jasné, že laický a emotivní názor převážil nad racionálním řešením problematiky značné produkce nebezpečných odpadů v pardubickém regionu,“ uvedl ředitel marketingu AVE CZ Jaroslav Nálevka.

„Stále jsme přesvědčeni, že po technické stránce je projekt modernizace spalovny v pořádku a v souladu s koncepcí MŽP, proto projekt nevzdáváme a budeme pokračovat v úsilí o zprovoznění spalovny v Pardubicích,“ potvrdil Jaroslav Nálevka obavy odpůrců projektu.

Zkusit to mohou také soudní cestou

Jak naznačil náměstek ministra životního prostředí Karel Bláha, možnosti, jak vybudovat spalovnu, investor skutečně má.
„Důležité je, že stanovisko EIA je nezávazné. Investor ho musí mít, ale již není nutné, aby bylo kladné. Rozhodnutí pak je na příslušném stavebním úřadu,“ konstatoval náměstek ministra.

Stanovisko posouzení vlivu stavby na životní prostředí také může dát svými závěry investorovi nápovědu, jakým způsobem by bylo možné stavbu realizovat. Firma AVE CZ se tak může z připomínek v dokumentaci poučit a předložit návrh zcela nový. Současný návrh se ovšem na MŽP znovu projednávat určitě nebude.

„Zákon neumožňuje navrácení procesu EIA na jeho začátek. Investor může vypracovat nový záměr, který pak bude posuzován samostatně. V případě předložení nového návrhu by EIA trvala opět přibližně standardní dva roky,“ podotkl Karel Bláha.
Náměstek ministra nevylučuje, že by firma AVE CZ mohla zkusit celý problém řešit soudní cestou.

„Samozřejmě investor může celý proces EIA nebo jakoukoliv jeho část napadnout soudní cestou. Proto jsme věnovali maximální možnou pozornost vypracování celého stanoviska a hlavně jeho odůvodnění, a to tak, aby bylo vše v souladu se zákonem, objektivní a oproštěné od emocí,“ dodal Bláha.

Lukáš Dubský

2.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení