VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hledají pamětníky zlomových okamžiků. I v Pardubicích

Pardubice - „Z lágru jsem utekl do Západního Německa, kde jsem se přidal k Medical Command," vzpomíná Pravoslav Špoula

31.5.2014 0
SDÍLEJ:

Mobilní studio paměti národa v PardubicíchFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Mobilní studio Paměti národa včera vyrostlo na pardubickém Masarykově náměstí. Odstartoval tak druhý ročník celostátní soutěže Příběhy 20. století. V této soutěži hledá Deník a společnost Post Bellum zapomenuté pamětníky zlomových okamžiků minulého století.

„Loňský ročník se s více než šesti sty účastníky stal největší dokumentaristickou soutěží pro širokou veřejnost v České republice. Obyvatelé Pardubic se mohou do soutěže zapojit přímo v mobilním studiu Paměti národa, kde se dozvědí vše podstatné o hledání pamětníků a zaznamenávání jejich vzpomínek a budou si moci vyzkoušet základní dokumentaristické techniky nebo interaktivní historický kvíz," uvedla Kristýna Bardová ze společnosti Post Bellum s tím, že mobilní studio zůstane v Pardubicích až do neděle.

Ze 17 zajatců přežil pouze jako jediný

Přítomnost mobilního studia v Pardubicích zaujala i pamětníka Pravoslava Špoulu. Ten patřil ke skupině odbojářů, kterou v roce 1945 zajali nacisté v Praze – Modřanech. Ze 17 zajatců byl jediný, kdo přežil. Jako zasloužilý barikádník se Špoula stal členem komise vnitřní národní bezpečnosti SNB, ale později s ním komunisté „zametli".

V roce 1949 chtěl z Československé republiky, kterou už ovládal tuhý stalinistický režim, utéct, ale byl chycen a poslán do lágru.
„Z lágru jsem ale utekl do Západního Německa. Měl jsem namířeno do Švýcarska, ale vrátili mě odtamtud zpět. Naštěstí jsem v Německu dostal papír, že jsem politický běženec a přidal jsem se k Medical Command," vzpomínal Pravoslav Špoula. Pro americkou armádu pracoval třeba ve velké nemocnici v Heidelbergu. V Německu pracoval až do roku 1988, kdy šel do důchodu. Zažil třeba i ošetřování vojáků, které vojenská letadla přivážela z Vietnamu.

Mají nahrávky tří tisíc pamětníků

Přesně taková svědectví projekt Paměť národa hledá a zaznamenává. „Mezi námi  stále žije mnoho zapomenutých pamětníků, přičemž čas na zaznamenání jejich vzpomínek se hrozně rychle krátí," podotkl  ředitel sdružení Post Bellum Mikuláš Kroupa.
Ve sbírce jsou nahrávky vzpomínek už takřka tří  tisíc pamětníků války, totalitních režimů nebo holocaustu. „Ve sbírce Paměť národa máme také strhující příběhy pamětníků z Pardubického kraje. Například Milana Gabčana, který odmítl přihlížet nespravedlnostem komunistického režimu a společně s několika mladými lidmi založil na Svitavsku odbojovou skupinu. Po odhalení byl jako vůdce skupiny odsouzen ke třem letům do uranových dolů," nechal se slyšet Mikuláš Kroupa.
Vítězem loňského ročníku soutěže se stal příběh Dity Krausové, jedné z posledních přeživších z takzvaného rodinného koncentračního tábora v Osvětimi-Březince.

Soutěž Příběhy 20. století
Do soutěže se může zapojit každý, kdo do 5. října 2014 natočí autorskou audio nebo video nahrávku příběhu pamětníka a uloží ji na www.pribehy20stoleti.cz. Deset vítězů ve třech věkových kategoriích, kteří získají finanční a věcné ceny, vybere odborná porota a veřejnost na konci roku.

Účastníci soutěží ve třech věkových kategoriích: 13-15 let, 16-18 let a 19+ let. Pamětníky a jejich příběhy mohou hledat kdekoli – ve své rodině, mezi známými a kamarády nebo v okolí svého bydliště. Soutěžní nahrávku pamětnického příběhu musí doprovázet textově zpracovaný příběh pamětníka (maximálně 10 000 slov) a fotodokumentace (aktuální i archivní fotky pamětníka a případně také fotokopie relevantních archivních dokumentů).
Účastnit se mohou týmy vícero soutěžících a je povoleno spolupracovat s institucemi, jako jsou například Konfederace politických vězňů, Svaz bojovníků za svobodu a další.

Odborná porota složená z historiků, novinářů a dokumentaristů bude u nahrávek i doprovodných textů hodnotit zejména poutavost a zajímavost příběhu a jeho historickou relevanci, stejně jako dokumentaristické zpracování, to znamená výběr a způsob kladení otázek a vedení rozhovoru tazatelem. Vítězné příspěvky vyberou porotci v říjnu a listopadu.

Autor: Lukáš Dubský

31.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 0
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejové Pardubice v přípravě dvakrát zdolaly Slovan Bratislava, účastníka KHL.

Hokejový kádr je stále široký, blíží se řez

Motorkář po nárazu do mostku letěl několik desítek metrů vzduchem. Přiletěl pro něj vrtulník.
4

Motorkář letěl vzduchem desítky metrů a pak ještě vrtulníkem. Přehlédl mostek

Will Smith dostane v letním kině druhou šanci

Pardubice – Organizátoři Letního kina dnes promítnou americké drama Collateral Beauty: Druhá šance. 

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Pardubicko – Domácí fotbalisté na úvod nového mistrovského ročníku hýřili štědrostí. Hned pět utkání ze sedmi totiž ovládli hosté. Mezi nimi i nováčci ze třetích tříd.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Chvaletice – Hned čtyřikrát za jediný den zaměstnal drogově závislý mladý muž strážníky ve Chvaleticích. 

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení