VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejslavnější český cestovatel Emil Holub zažil slávu i zklamání

HOLICE - V Africe prožil při dvou výpravách 11 let. Napsal řadu populárních cestopisů, ale i stále ceněných knih zaměřených na etnografii, ornitologii či archeologii. S jednoduchými technickými pomůckami nakreslil první podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů.

7.10.2007
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: archiv

Získal četná ocenění, přesto nedosáhl svých velkých cílů: nestal se objevitelem nových území černého kontinentu a neuspěl ani ve snaze založit muzeum pro africké sbírky.

Emil Holub, od jehož narození uplyne v neděli 7. října 160 let, byl podle historiků rozhodně nejvýznamnější český cestovatel. Díky své houževnatosti, pracovitosti a píli po sobě zanechal pozoruhodné a dodnes živé dílo.

"Jeho přínos sběratelský a badatelský předčil jeho průzkumnickou činnost. Dodnes je zdrojem zásadních informací o životě a historii afrických kmenů, stále je citován," říká historik Otakar Hulec.

Rodák z východočeských Holic byl již od mládí unesen cizokrajnými cestopisy, na žateckém gymnáziu hltal zeměpisné a přírodopisné črty a z praktických důvodů si zvolil studium medicíny. Na pražské univerzitě promoval v únoru 1872. Záhy po získání doktorátu se v květnu 1872 vydal - díky finanční podpoře mecenáše Vojty Náprstka - do jižní Afriky, kde si založil lékařskou praxi. Prosperoval, ale lákalo jej dobrodružství.

První výpravu vykonal do Transvaalu, poté do Šošongu a v roce 1875 k řece Zambezi. V Africe pobyl sedm let, získal mnoho přírodnin i etnografik a doma poté uspořádal řadu přednášek. Z této výpravy si také přivezl dvanáctiletou bečuánskou dívku Bellu, jež byla v inventáři Holubových sbírek vedená jako jedna z položek (při své druhé cestě do Afriky ji vrátil - proti její vůli - jejímu kmeni).

V roce 1880 vydal svůj první, později slavný cestopis Sedm let v Africe, který londýnský list The Times přirovnal k Darwinově Cestě přírodovědce kolem světa. Holuba však zklamal nezájem Prahy - své sbírky tedy umístil ve výstavní rotundě vídeňského Prátru. Zde našel i životní družku, osmnáctiletou dceru zdejšího správce Růženu Hofovou, s níž se v listopadu 1883 oženil.

Už o 20 dní později spolu (a s šesticí rakousko-uherských průvodců) vyrazili ke druhé africké výpravě. Poněkud neskromným cílem se stala cesta z Kapského Města až na sever do Egypta, což se nikomu předtím nepodařilo.

Druhou Holubovu expedici ale stíhaly od začátku nepříjemnosti (malárie, úhyn tažného dobytka a vzdor nosičů), které vyvrcholily střetem s bojovným kmenem Mašukulumbů v severní Rhodésii. Při přepadení tábora zahynul člen výpravy a Holub, jenž sám střílel do domorodců, ztratil většinu sbírek, zásob i nenahraditelných deníků.

Zdecimovaná skupina se bosa vrátila do Kapského Města a Holuba i jeho ženu trápily do konce života zlé sny a chronická nespavost. Po návratu v září 1887 se Holubovi dostalo jistého zadostiučinění při velkých výstavách ve Vídni (1891) a Praze (1892), jež zhlédlo dohromady téměř 365.000 návštěvníků, které byly ale prodělečné.

Holub vydal druhý cestopis, přednášel a publikoval v časopisech. Pro ucelený sbírkový soubor afrického muzea se mu ale nepodařilo získat prostory, a tak roztrpčený lékař své cenné artefakty rozdal muzeím, vědeckým institucím, školám i soukromým osobám. Část sbírky byla zničena a ztracena.

Holub poté odjel na dva roky na přednáškové turné do USA, k plánované třetí výpravě do Afriky ale kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu cestovatele stavu nikdy nedošlo.

 

Těžce zkoušený Emil Holub zemřel 21. února 1902 ve Vídni v necelých pětapadesáti letech na následky těžké malárie prakticky v bídě. Byl pohřben na čestném oddělení vídeňského hřbitova. Jeho věrná žena Růženka se dožila plných 93 let - zemřela v roce 1958.
 
7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pardubické letní kino.

Kráska a zvíře zazpívají v kině

Vysněné dětské postele

Hokejisté Pardubic vstřelili pět gólů Zlínu

Zlín, Pardubice – Hokejisté Dynama získali sedmé vítězství během přípravného období. Ve Zlíně Pardubičtí využili dvě přesilové hry, jednou se trefili v oslabení. Další přípravný zápas budou hrát ve čtvrtek doma proti Olomouci (18.00). 

Fotbalové výročí: Plné tribuny vítaly první ligu

Pardubice – Je to jeden z milníků ve více než stoleté historii pardubického fotbalu. A právě v tomto týdnu si ho místní klub připomíná. Před osmdesáti lety měla v Pardubicích premiéru nejvyšší fotbalová soutěž. 

Dům dětí a mládeže se dočká oprav

Pardubice – Dům dětí a mládeže Alfa bude mít nový plášť i střechu. Čeká ho komplexní zateplení obvodového pláště a střech všech čtyř objektů. Při zateplování dojde také na výměnu oken a dveří, ty vstupní navíc budou upraveny tak, aby do domova mohli bez problému vstoupit i handicapovaní. 

Dvě hledané osoby předvedli strážníci na policii

Pardubice - Strážníci doručili dvě hledané osoby. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení