VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hřebčín je i nadále bez koní. Rekonstrukce stále pokračuje

Kladruby nad Labem - Po opravách vznikne expozice z historie hřebčína a také rozšířená expozice kočárů

6.8.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Stáje v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem nadále zejí prázdnotou. Přibližně 250 koní se totiž muselo dočasně přestěhovat do okolních stájí hlavně ve Slatiňanech a Selmicích.

„Rekonstrukce je složitá kvůli přesunům koní, ale také tím, že se tu denně střetávají názory památkářů na straně jedné s provozními potřebami chovatelů na straně druhé," uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
Rekonstrukce hřebčína by měla být hotova do konce letošního roku. Finančně byla podpořena z Integrovaného operačního programu Evropské unie částkou 254 milionů korun a 45 miliony korun ze státního rozpočtu.

Nová expozice 
z historie hřebčína

„Po opravách bude novinkou pro návštěvníky expozice z historie hřebčína a také rozšířená expozice kočárů. Budovy se vrátí k původní zelené barvě z období klasicismu," prohlásil ředitel hřebčína Jiří Machek.
Ten chce zvelebit také budovy a další části hřebčína, na které se v současném projektu nedostalo, a to s pomocí Integrovaného operačního programu Evropské unie a také Norských fondů.

Hřebčín nyní spolu s Pardubickým krajem a s ministerstvy zemědělství a kultury bude usilovat o zápis parkové krajiny anglického typu uvnitř rozsáhlého areálu na listinu památek UNESCO.

„Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je sice organizací, která spadá pod ministerstvo zemědělství, ale pro Pardubický kraj je velmi důležitou součástí nabídky v cestovním ruchu. Po rekonstrukci se zvýší i přitažlivost této části regionu," vysvětlil náměstek hejtmana Roman Línek důvod zájmu Pardubického kraje.

Hřebčín Kladruby nad Labem je unikátní historická památka tvořená souborem objektů propojených s vyváženým a do nejmenšího detailu promyšleným systémem okolní kulturní krajiny. Celek je založen na více než pět set let trvajícím vztahu člověka a koní, který vedl k postupnému zdokonalování organizace, vybavenosti a infrastruktury areálu a okolní krajiny, při zachování dobových uměleckých a architektonických zásad. Tento unikátní odkaz je nezbytné zachovat pro další generace v jeho původní podobě. Hřebčín Kladruby nad Labem představuje unikátní souhru nemovité národní kulturní památky, movité národní kulturní památky a živé kultury (ceremoniály, zvyklosti). Je jedním z nejstarších hřebčínů na evropském kontinentě. Zajišťuje chov starokladrubského koně, přičemž „kmenové chovné stádo starokladrubského koně v počtu 65 klisen a 4 hřebců v barvě bílé" je národní kulturní památkou.

Lenka Štěpánková

Autor: Redakce

6.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení