VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hřebčín stačil podat žádost o dotaci z EU

Přihláška dorazila na ministerstvo kultury těsně před vypršením lhůty. Teď se prověřuje

3.11.2009 1
SDÍLEJ:

Národní hřebčín v Kladrubech nad LabemFoto:

Na poslední chvíli, ale přeci. Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem stačil doslova pár minut před vypršením lhůty podat svou žádost o poskytnutí dotace z prostředků Evropské unie.

Nejde rozhodně o žádnou malichernost. Ve hře jsou řádově stovky milionů korun, které mohou pomoci s nutnou obnovou areálu hřebčína.

Na poslední chvíli

Ještě před nedávnem se zdálo téměř nemožné, aby hřebčín stačil svůj projekt s žádostí o evropské peníze doručit včas, tedy do šestnácté hodiny dne 26. října. Pardubický kraj, který podpořil přípravy projektu čtyřmi miliony korun, dokonce počátkem října vydal prohlášení, v němž byl hluboce znepokojen tím, že za tři roky příprav se nikam výrazně nepokročilo. Pokud by se nedosáhlo na dotace, mohlo by to mít podle kraje katastrofické důsledky pro hřebčín.

I ministerstvo zemědělství, které je zřizovatelem hřebčína, připouštělo, že žádost o dotace by mohla být v ideálním případě podána ještě letos. Jenže ministerstvo kultury se rozhodlo uzavřít podávání přihlášek do posledního říjnového čtvrtka.

Po rázném finiši se však projekt obnovy kladrubského hřebčína mezi žádostmi o dotaci jako zázrakem objevil.
„Hřebčín v Kladrubech opravdu žádost stihl podat. Byla založena příspěvková organizace, která žádost podala,“ uvedl včera Ondřej Veselý z odboru komunikace ministerstva zemědělství.

„Včasné podání žádosti je výsledkem intenzivních jednání mezi ministerstvy kultury, zemědělství a hřebčínem. Jednání o formě, na jakou do budoucna transformovat hřebčín, byla složitá a dlouhá a bylo třeba vyjasnit řadu bodů,“ vysvětlil časový skluz mluvčí ministerstva.
Podle ministerstva kultury nyní projdou všechny přihlášky procesem, který bude zjišťovat, zda mají všechny vyžadované náležitosti.
V nejbližších dnech by pak mělo ministerstvo vydat zprávu o tom, jak příjem žádostí v této fázi dopadl.

Žádají o 300 milionů

Projekt Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, který zahrnuje na šest desítek stavebních objektů – od stájí až po zámek a kostel, počítá s obnovou stájí a dalších budov včetně cest a krajiny.

V nevyužitých sýpkách se plánuje zřízení moderního muzea, veřejnosti by měla být nabídnuta i prezentace starých řemesel.
Obnovit by se mělo též dvacet kilometrů bílých historických ohrad, které jsou pro hřebčín typické. Výše dotace, o kterou hřebčín usiluje na svou obnovu, činí 300 milionů korun. Zda je opravdu získá, ukáže čas.

Autor: Petr Doubrava

3.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení