VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé dávají přednost žehu před pohřbem do země

Holice - Rozmáhá se rozloučení z kostela v místě bydliště. Důvodem je důstojnější obřad

28.1.2008
SDÍLEJ:

Centrální část kolem hřbitovní kaple podléhá již pět let zákazu pohřbíváníFoto: Lukáš Peška

Od počátku roku přestal stát vyplácet pozůstalým tzv. pohřebné, pětitisícový příspěvek na pohřbení zesnulého. Řadě rodin tak vznikl docela velký problém. Vypravení pohřbu dnes totiž není levnou záležitostí a finanční příspěvek od státu byl přece jen významnou položkou.

Nové trendy

Cena standardního pohřbu se dnes pohybuje mezi patnácti a dvaceti tisíci korunami. Začnou tedy lidé na smutečních obřadech šetřit na úkor jejich kvality či pietnosti? Jistě se touto cestou někteří vydají, ale podle pracovníků v pohřebnictví se tak stane pouze ve výjimečných případech. Lidé spíše hledají nové možnosti nebo kombinují stávající, neboť i tak lze ušetřit a přitom zachovat kvalitu.

Již řadu let je na ústupu dříve hojně rozšířený způsob pohřbení do země. Důvodem je vedle finanční náročnosti, cena za vykopání hrobu se totiž pohybuje v řádu tisíců, také fakt, že ubývá lidí, kteří takto chtějí po smrti spočinout. Skutečně stará generace, do jisté míry spjatá s tradičním náboženským smýšlením, mizí a dnešní šedesátníci či sedmdesátníci již dávají přednost zpopelnění.

Roli hraje i rozdíl mezi městem a venkovem. Na městských hřbitovech se hroby vykopávají zcela výjimečně, vesnice tento způsob užívá hojněji. Například v sedmitisícových Holicích jsou do země pohřbeni průměrně dva nebožtíci ročně.

Zpopelnění tedy převládá a vyjde laciněji. Rozloučit se můžete v obřadní síni krematoria. Poslední dobou se ovšem rozmáhá trend tzv. rozloučení z kostela v místě bydliště. Vyjde to o něco levněji než v krematoriu a ještě ušetříte na objednání autobusu pro smuteční hosty. Pravý důvod je ale jiný. Obřad má důstojnější charakter, rozloučení je osobnější a truchlící si nepřipadají jako na běžícím pásu. (Lukáš Peška)

Více informací o stavu holického hřbitova najdete také ZDE

28.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

U Kostěnic v pátek ráno došlo k požáru fotovoltaické elektrárny.
21

Moc vody zavinilo požár. U Kostěnic hoří solární elektrárna

Našla se peněženka. A pěkně nakrmená

Pardubice - Poctivá žena přinesla strážníkům peněženku.

Dynamo je ve ztrátě 14 milionů korun

Pardubice - Když v lednu pardubičtí zastupitelé kupovali hokejové Dynamo, mohli se uklidňovat, že sezonu dokončí maximálně s mírnou ztrátou. Ukázalo se však, že ztráta za poslední neúspěšnou extraligovou sezonu je 14 milionů korun. A klub nyní bude chtít po městu další peníze.

Pardubice se staly domovem stíhačů a bitevníků

Pardubice - Dva mají v Pardubicích zůstat bitevníky L39 a 159 a stíhací letouny JAS-39 Gripen ze základny Čáslav. Ty včera kolem poledne postupně přelétly na pardubickou základnu. Dráha jejich domovského letiště se bude opravovat minimálně dva měsíce. Do té doby bude jejich domovem právě pardubické letiště. Piloti zde budou absolvovat běžný výcvik, byť s omezením letových časů. Zároveň stíhači drží i ostrou pohotovost.

Bouřka Pardubicko jen "lízla", padlo pár stromů

Pardubicko - Prudká čtvrteční bouře si většinu sil schovala na Německo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies