VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé dávají přednost žehu před pohřbem do země

Holice - Rozmáhá se rozloučení z kostela v místě bydliště. Důvodem je důstojnější obřad

28.1.2008
SDÍLEJ:

Centrální část kolem hřbitovní kaple podléhá již pět let zákazu pohřbíváníFoto: Lukáš Peška

Od počátku roku přestal stát vyplácet pozůstalým tzv. pohřebné, pětitisícový příspěvek na pohřbení zesnulého. Řadě rodin tak vznikl docela velký problém. Vypravení pohřbu dnes totiž není levnou záležitostí a finanční příspěvek od státu byl přece jen významnou položkou.

Nové trendy

Cena standardního pohřbu se dnes pohybuje mezi patnácti a dvaceti tisíci korunami. Začnou tedy lidé na smutečních obřadech šetřit na úkor jejich kvality či pietnosti? Jistě se touto cestou někteří vydají, ale podle pracovníků v pohřebnictví se tak stane pouze ve výjimečných případech. Lidé spíše hledají nové možnosti nebo kombinují stávající, neboť i tak lze ušetřit a přitom zachovat kvalitu.

Již řadu let je na ústupu dříve hojně rozšířený způsob pohřbení do země. Důvodem je vedle finanční náročnosti, cena za vykopání hrobu se totiž pohybuje v řádu tisíců, také fakt, že ubývá lidí, kteří takto chtějí po smrti spočinout. Skutečně stará generace, do jisté míry spjatá s tradičním náboženským smýšlením, mizí a dnešní šedesátníci či sedmdesátníci již dávají přednost zpopelnění.

Roli hraje i rozdíl mezi městem a venkovem. Na městských hřbitovech se hroby vykopávají zcela výjimečně, vesnice tento způsob užívá hojněji. Například v sedmitisícových Holicích jsou do země pohřbeni průměrně dva nebožtíci ročně.

Zpopelnění tedy převládá a vyjde laciněji. Rozloučit se můžete v obřadní síni krematoria. Poslední dobou se ovšem rozmáhá trend tzv. rozloučení z kostela v místě bydliště. Vyjde to o něco levněji než v krematoriu a ještě ušetříte na objednání autobusu pro smuteční hosty. Pravý důvod je ale jiný. Obřad má důstojnější charakter, rozloučení je osobnější a truchlící si nepřipadají jako na běžícím pásu. (Lukáš Peška)

Více informací o stavu holického hřbitova najdete také ZDE

28.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení