VYBRAT REGION
Zavřít mapu

INVENTURA RADNICE: Ovlivní volby kauza pískovny?

Lázně Bohdaneč - Lázně Bohdaneč si nemusely půjčovat, díky bytům má město finanční rezervu.

5.8.2014 10
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Seriál inventura radnice 2010 - 2014
Analýzy, ankety a zajímavosti najdete v úterním (05.08.2014) vydání Pardubického deníku na straně 2

Jak to v posledních čtyřech letech vypadalo v Lázních Bohdanči? Mnoho lidí si vzpomene na aktuální kauzu s těžbou štěrkopísku v areálu Čertoříšský. V Bohdanči ale v posledním volebním období také opravili radnici nebo koupili fotbalový stadion.

„Jsem ráda, že jsme jednomyslně přijali dlouhodobou strategii rozvoje města a na jejím základě dokončili a vydali nový územní plán. Úspěšně jsme zprivatizovali bytový fond převzatý od armády, zvládli jsme výměnu krovů a střešní krytiny na historické budově radnice. Koupí fotbalového stadionu a převodem sokolovny do vlastnictví města jsme vytvořili předpoklady k zlepšení podmínek pro volnočasové aktivity občanů," uvedla starostka Bohdanče Květoslava Jeníčková (Nestraníci) s tím, že město navíc hospodařilo bez dluhů a dokázalo si vytvořit i finanční rezervu.

Střecha se povedla

Slova chvály dokáže pro vedení města najít i opoziční zastupitel za ODS Josef Štěpanovský. „Za úspěch považuji to, že město získalo do svého vlastnictví fotbalový stadion, kde našlo sportovní vyžití mnoho dětí. Dále bych současné vedení města pochválil za rekonstrukci střechy na radnici," podotkl.

Ne ve všem ale bylo vedení města tak úspěšné. „Trápí mě pomalé tempo přípravy zásadní rekonstrukce základní školy. Dokumentace prošla aktualizací a nyní, po neúspěšném výběrovém řízení na zpracovatele projektové dokumentace, je zpochybňována už dříve přijatá celková koncepce. Obávám se, že město nebude včas připraveno na možné dotační příležitosti v tomto plánovacím období," podotkla starostka.

Základní škola město skutečně trápí. „Dluhem vůči občanům a zejména dětem je, že se nijak zásadním způsobem nepokročilo s rekonstrukcí základní školy. Také se domnívám, že současné vedení totálně selhalo při rekonstrukci restaurace pod radnicí," sdělil Josef Štěpanovský.

V posledních měsících byla nejdiskutovanějším tématem těžba písku, která by se dotkla i obyvatel okolních obcí. O změně územního plánu, která by umožnila těžbu písku bude ovšem hlasovat až nové zastupitelstvo. Současní politici se totiž na žádném řešení dohodnout nedokázali. Lze tedy očekávat, že těžba písku bude jedním z hlavních předvolebních témat. „Věřím ale, že ti, kteří se budou ucházet o důvěru občanů, prokáží moudrost a nabídnou své představy o budoucnosti města v daleko širším záběru," řekla Květoslava Jeníčková.

Velké problémy také lázeňské město řešilo v důsledku chyb při čerpání evropských dotací v předchozím volebním období. Hrozilo, že bude nutné vracet desítky milionů korun dotací na regeneraci a revitalizaci části města. „Městu se podařilo vyjednat prominutí penále v plné výši a snížení odvodu za porušení smlouvy a rozpočtové kázně. Celková sankce, kterou muselo město v tomto volebním období uhradit byla 4,8 milionu," vysvětlila starostka.

Chyby zjistil Nejvyšší kontrolní úřad i vlastní audit úřadu. „Úřad regionální rady vyměřil městu korekci, kterou Lázně Bohdaneč zaplatily. Tím je celá situace vyřešena," uvedl Martin Škeřík z úřadu Regionální rady Severovýchod.


Více v tištěném vydání Pardubického deníku na straně 2

Autor: Lukáš Dubský

5.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení