VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak by měly vypadat Tyršovy sady po jejich rekonstrukci?

Pardubice – Měly by zde vzniknout zpevněné plochy kombinované s vodou, dřevem, ale i herní prvky.

2.9.2010
SDÍLEJ:

Tyršovy sadyFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Tyršovy sady po oba prázdninové měsíce žily letním kinem. Co s nimi ale bude dál? „V současné době máme dokončenou studii, která nastiňuje, jak by Tyršovy sady měly v budoucnu vypadat. Nyní by se mělo pokračovat v dalších projektových pracech tak, abychom v příštím roce byli schopni zahájit samotnou rekonstrukci,“ konstatoval první náměstek pardubického primátora Alexandr Krejčíř.

Nové jezírko

„Studie chce zvýraznit hlavní osu parku od Sukovy třídy směrem k řece Labe. Počítá s možností průchodu do Labské ulice a v budoucnu i s možným průchodem na Bělobranské náměstí,“ prohlásil první náměstek primátora.

„Měly by zde vzniknout zpevněné plochy kombinované s vodou, dřevem a odpočinkovými plochami. V prostoru louky u přístupové cesty k zámku bude vytvořeno jezírko. Zároveň se v Tyršových sadech počítá s herními prvky, které by měly sloužit hlavně rodinám s dětmi,“ podotkl Alexandr Krejčíř.
„Socha rudoarmějce by měla být přemístěna na důstojnější místo. V plánu je i vytvoření nového objektu jakéhosi alternativního klubu,“ dodal první náměstek pardubického primátora.

„Tyršovy sady byly na počátku dvacátého století pouze záplavové louky kolem zámku, které tvořily zámecký příkop. Žádný park, pouze louky v zámeckém příkopu, které byly občasně zaplavovány,“ upozornila hlavní městská architektka Petra Nacu. „V roce 1931 na jejich místě vznikl poměrně rozsáhlý komplex pavilonů u příležitosti celostátní výstavy tělesné výchovy a sportu.

Celý komplex byl situován do nově založeného parku, který byl dost poplatný době, kdy vznikl a ve velké míře potlačoval historii místa v návaznosti na pardubický zámek, úplně se vytratila funkce zámeckého příkopu. Od doby pořádání celostátní výstavy park dále rostl, některé pavilony a restaurace byly provozovány, některé zmizely.

V současné době je celý park systematicky neudržovaný, podmáčený, s pozůstatky a torzy některých staveb. O tom, že je potřebná celková revitalizace, se mluví již řadu let,“ poznamenala Petra Nacu.

Co Letní stadion?

S revitalizací Tyršových sadů musí jít podle jejích slov i nutnost vyřešit území Letního stadionu. „Jde o jedno z nejcennějších míst v Pardubicích. Je to dáno polohou v centru města, návazností na řeku, Tyršovy sady, zámek. V současné době je naplněno především sportovními plochami, plochami se stavbami, které dožívají nebo jsou nedostavěné, a z velké části dopravními plochami, především parkovišti.

Všechny tyto funkce jsou takové, které do centrální městské části nepatří a navíc nemají ve většině případů ani žádnou architektonickou hodnotu. Chybí zde městská funkce, propojení s Tyršovými sady, vazba na zámek a řeku, která je v této lokalitě úplně odtržena od života města,“ uzavřela hlavní městská architektka.

Autor: Tomáš Dvořák

2.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kdo se bojí Virginie Woolfové. Jindřiška Janoušková a Josef Pejchal.

Stotisící návštěvník Východočeského divadla je „za dveřmi“

Ilustrační foto.

Pardubická univerzita hledá nového rektora. Kandidát je jeden

Pardubičky to ženou vysoko. U Borku došla trpělivost s tendenčně řízenými duely

Pardubicko - Černý kůň zkrocen. Fotbalové Moravany senzačně vyhrály na půdě druhého celku krajského přeboru. O soutěž níže planou emoce. V Pardubičkách se vaří krev z výkonu sudích v Načešicích. Přeloučský trenér spílá hráčům za odfušovaný zápas.

VÍME PRVNÍ

Vražda v Krasíkově. Zřejmě kvůli neshodám a alkoholu

Krasíkov - K vraždě asi 45letého muže z Třebařova došlo v sobotu v obci Krasíkov na Orlickoústecku. Na svědomí ji má podle dostupných informací jeho partnerka M. K. Muže zabila při hádce.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Pardubice - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení