VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se prohlubují mezinárodní vztahy a propaguje Česká republika? Svíčkovou..

Pardubice – S hudebním festivalem IFAS, který celý minulý týden hostily Pardubice, se jako nit táhne řada zajímavých osobních zážitků. 

10.7.2012
SDÍLEJ:

"Moji drazí Američané" nad svíčkovou omáčkou. Opravdu jim chutnala Foto: Zuzana Kubelková

Čtenářům bych rád tímto nabídl jeden z osobních zážitků, který je, alespoň pro mě, důkazem, že zrovna tenhle festival dokáže sjednotit zcela odlišné lidi a kultury více, než by si kdo troufal vůbec odhadnout. Mezi jeden z nejveselejších zážitků, které se mi za celý festival přihodily, určitě řadím rozlučku s americkou výpravou ze státu Iowa z města Cedar Rapids.

Tahle malá a nenuceně přátelská partička veselých lidí mně i jejich průvodcům za tu krátkou dobu úžasně přirostla k srdci. Jeden večer při diskuzi o nejrůznějších odlišnostech našich zemí a způsobů života došlo i na diskuzi o kuchyni. Začalo to obyčejným popisem rybízu a skončilo u vysvětlování toho, co vlastně je česká svíčková omáčka. A v této fázi diskuze došlo na mé prohlášení: „Než vám to vysvětlím, tak to bude lepší, když to ochutnáte."

A tak se stalo. Naštěstí moje drahá maminka měla pro tento můj závazek vůči americké výpravě velké pochopení a na nedělní večer mi zmíněnou delikatesu připravila a společná rozlučková večeře na univerzitních kolejích mohla začít. Na zkoumavý výraz dirigenta tohoto souboru, Raymonda Salucky, když poprvé lžící nabíral omáčku obohacenou o zavařený rybíz, asi nezapomenu nikdy. Zvláště pak na to, jak rychle jej vystřídal  rozzářený spokojený úsměv následovaný chvalozpěvy na domácí kuchyni, po kterých se do jídla doslova s nadšením vrhla celá americká výprava. Vypadá to, že budeme muset do Iowy poslat recept…

Autor:

10.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení