VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jarní deště mají otestovat též novou kanalizaci

Pardubice - Díky projektu Labe–Loučná se zvýšila kapacita stávající kanalizační sítě, sdělil Koláček.

30.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jaroslav Sýbek

Deštivější jarní měsíce spojené s táním sněhu a možné přívalové deště na začátku letních prázdnin otestují novou kanalizační síť v Pardubicích.

Přispěla také Unie

„Díky projektu Labe-Loučná byla zvýšena kapacita stávající kanalizační sítě a vybudovány nové čerpací stanice, které budou přečerpávat přebytečné odpadní vody do Labe a Chrudimky,“ konstatoval náměstek pardubického primátora Michal Koláček, který je rovněž předsedou představenstva společnosti Vodovody a kanalizace (VaK).

„Rekonstruovány byly výústní objekty, které zabraňují v období vysokých stavů řek zpětnému vniknutí vody do kanalizace. Obyvatelé Pardubic mohou být díky tomuto dva roky trvajícímu projektu, na který ze 40% přispěla i Evropská unie prostřednictvím Fondu soudržnosti, klidnější,“ ujistil Michal Koláček.

„Pro zvýšení protipovodňové ochrany Pardubic byly nově vybudovány čerpací stanice pro přečerpávání odlehčených dešťových vod z kanalizací do Labe. Jedna je na Závodu Míru a druhá v Polabinách, v blízkosti areálu společnosti Eurovia. Tyto čerpací stanice jsou vybaveny vždy dvěma čerpadly o výkonu 900 litrů za sekundu. Odpadní litinová potrubí jsou zaústěna do Labe, na vyústění jsou osazeny zpětné klapky,“ informoval náš Deník manažer projektu Labe–Loučná, ředitel VaKu Josef Fedák.

„Další protipovodňová čerpací stanice byla postavena na soutoku Spojilského odpadu a Chrudimky za areálem mlýnů. Je výjimečná svými dvěma čerpadly, přičemž každé má výkon čtyři tisíce litrů za sekundu. V případě vysokých vodních stavů na Spojilském odpadu budou vody přečerpávány přímo do Chrudimky. Tato čerpací stanice ochrání východní část města Pardubic proti povodním,“ prohlásil Josef Fedák.

Přes 32 milionů eur

Ke zvýšení protipovodňové ochrany Pardubic byla zároveň provedena rekonstrukce stávajících výústních objektů a byly na ně nainstalovány zpětné klapky proti vniknutí vody z řek a říček do kanalizace v období vysokých vodních stavů. „Jedná se o výústi v Mněticích, Srnojedech, Svítkově, Polabinách, Černé za Bory, Nemošicích a v centru Pardubic. Za běžné situace otevře voda vytékající z kanalizace klapku tlakem, ale v případě zvýšení průtoku ze strany řeky klapka vodu zpět do kanalizace nepustí,“ pokračoval ředitel VaKu.

„Skupinový projekt Labe-Loučná byl realizován v letech 2007 až 2010. Stavební práce byly dokončeny v listopadu 2009. Celkové náklady dosáhly výše 32,2 milionu eur,“ podotkl Josef Fedák.

„Projekt vyřešil letité problémy s odkanalizováním bytové zástavby, zajistil protipovodňovou ochranu obyvatel Pardubic, pomohl při ochraně lázeňských a podzemních vod a zvýšil kapacitu dvou čistíren odpadních vod. Vybudováno bylo 41 kilometrů kanalizace a na ni nově napojeno 7200 obyvatel. Postavilo se deset velkých čerpacích stanic a 381 domovních čerpacích stanic tlakové kanalizace,“ uzavřel manažer projektu.

Autor: Tomáš Dvořák

30.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hokejisté Pardubic vstřelili pět gólů Zlínu

FK Pardubice

Fotbalové výročí: Plné tribuny vítaly první ligu

Dům dětí a mládeže se dočká oprav

Pardubice – Dům dětí a mládeže Alfa bude mít nový plášť i střechu. Čeká ho komplexní zateplení obvodového pláště a střech všech čtyř objektů. Při zateplování dojde také na výměnu oken a dveří, ty vstupní navíc budou upraveny tak, aby do domova mohli bez problému vstoupit i handicapovaní. 

Dvě hledané osoby předvedli strážníci na policii

Pardubice - Strážníci doručili dvě hledané osoby. 

Sportovní park přilákal sto tisíc lidí. Vrátí se zase za rok

Pardubice - Sportovní park Pardubice, který na více než týden zakotvil v parku Na Špici, na pardubickém zámku, ale i na soutoku řek Labe a Chrudimky, se stal nejnavštěvovanější městskou akcí letošního léta. 

Swingoví Piráti z Pardubic míří do Abbey Road

Pardubice – Populární pardubická hudební formace Pirate Swing Band má nakročeno do Abbey Road, jednoho z nejslavnějších nahrávacích studií na světě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení