VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je nutné zvýšení poplatků za odpad?

Pardubice – Nedávno trojice poslanců TOP 09 podala návrh na změnu zákona číslo 565/1990 Sb., kterou by se měl zvýšit poplatek fyzických osob ze současných maximálně 500 až na 1.000 korun ročně a zároveň by mělo dojít k rozšíření poplatníků, zejména o osoby s dlouhodobým trvalým pobytem na území obce ČR a o vlastníky bytových jednotek, v nichž pobývají osoby, které nemají na území obce trvalé bydliště.

27.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Poslanci ve zdůvodnění svého návrhu argumentují především tím, že od roku 2002 nedošlo k navýšení tohoto poplatku, zatímco náklady na likvidaci komunálního odpadu údajně vzrostly o více než 80%. Podle předkladatelů by tedy bylo dobré nalít do rozpočtu obcí další peníze, kterými by se situace vyřešila, a spokojeni poté budou pravděpodobně především představitelé obcí. Především pak rozpočty velkých měst jsou při nakládání s odpady rozpočtově deficitní.

Některé malé obce dokonce poplatek za svoz komunálního odpadu od svých občanů vůbec nevybírají, nebo se vydaly cestou náročnější.
Vybírají poplatky za skutečně odvezené množství odpadu (za odvezenou popelnici, kontejner), nikoliv paušální poplatek.

Dalším přínosem, zejména pro velká města, s největší pravděpodobností bude, že již nebude nutné přemýšlet nad tím, jak v obcích množství komunálního odpadu snížit. Nejspíš na nějaký čas nebude třeba ve městech hledat nové prostory pro kontejnery na tříděný odpad, rozšiřovat možnosti třídění odpadů o bioodpad a kovový odpad atd.

Nebude nutné uvažovat o jiném způsobu likvidace komunálního odpadu než o prostém vyvezení na skládku.
Nebude nutné přesvědčovat své občany a voliče o nutnosti třídit komunální odpad tak, aby obec byla schopna takový odpad prodat a tím zvýšit příjmovou stránku hospodaření s komunálním odpadem.

Jediné, co bude nutné udělat, je vytištění nové složenky s vyšší částkou a rozeslat je na začátku příštího roku.
Ano, na malé obci, na malém městě si to nejspíš zastupitelé hned v příštím roce nedovolí, občané k nim přece jenom mají blíže. Částka 4.000 korun ročně bude pro čtyřčlennou rodinu nemalý zásah do rozpočtu.

Od představitelů země jsme v nedávné době slyšeli o tom, že v době krize je nutné hledat nová a efektivní řešení.
Domnívám se, že krize v odpadovém hospodářství v naší zemi nastala již dávno a je na obcích a státu, aby přišly s jiným řešením, než se zvýšením poplatků od nás, občanů. Samozřejmě ať platí všichni, kdo odpad na území obce produkují, ale přiměřenou částku za služby na úrovni odpovídající moderní, k životnímu prostředí ohleduplné společnosti.

Miroslav Drobný, krajský tajemník Věcí veřejných

27.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pardubické letní kino.

V Proseči letní kino ustoupilo počasí

Ilustrační foto

Kolo mu ukradli, ale stopy zlodějů se majitel nepustil

Vnučku na drogách pomohli babičce krotit policisté

Pardubice - Pod vlivem drog řádila ve čtyři ráno.

Bronzový Prskavec vyměnil pádlo za tužku

Pardubice - Sportovní park Pardubice navštívil bronzový medailista Olympijských her v Riu Jiří Prskavec. Kajakář se nejprve oháněl tužkou při rozdávání autogramů. U trenažéru pak rozdával rady začínajícím závodníkům.

Cyklistický závod zavře centrum Chrudimi

Chrudim – V sobotu 19. srpna projede Chrudimí 21. ročník cyklistického závodu Kolo pro život – Manitou Železné hory České spořitelny. Přihlášená už je téměř tisícovka jezdců. Atraktivní podívaná, zejména hromadný sjezd Širokých schodů hned na začátku závodu, však znamená také další dopravní uzavírky pro motoristy.

Na Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se tento víkend naplní chovateli koček a samozřejmě též jejich chlupatými svěřenci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení