VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karamazov: Snaha redukovat gymnázia v kraji je nesprávná

Pardubice – „Výsledky státních maturit potvrzují, co se dalo očekávat,“ říká děkan univerzitní fakulty.

4.11.2010 1
SDÍLEJ:

Simon KaramazovFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Rozhodnutí představitelů Pardubického kraje vyrovnat se s nedostatkem studentů, kteří se hlásí na střední školy, redukcí počtu gymnázií, se opět ukazuje jako nesprávné.

Stejná laťka

Chceme–li, aby byla naše společnost vzdělaná a aby na vysoké školy nastupovali připravení studenti, je nezbytně nutné poskytnout jim tu nejlepší možnost středoškolského vzdělání.

Výsledky testu státních maturit potvrzují to, co se dalo očekávat. Nejlépe v nich dopadli právě studenti gymnázií. Můžeme si o státních maturitách myslet, co chceme, ale nesporně nastavily stejnou laťku pro všechny.

Proč tedy rušit či slučovat školy, které jsou nejlepší a vzdávat se tak něčeho, co dobře funguje? Nebylo by lepší hledat jiná řešení? Snižovat zároveň s kvantitou i kvalitu není zrovna šťastné řešení.

Studenti gymnázií měli nejlepší výsledky nejen z českého a anglického jazyka, ale především z matematiky.
Je tedy zřejmé, odkud jsou studenti na další studium technických disciplin nejlépe připraveni. Tato dosud prestižní forma všeobecného vzdělávání je zřejmě pardubickým krajským radním trnem v oku, neboť gymnázia jsou zavíráním či alespoň redukcí tříd ohrožena od samého začátku plánované reformy. O bizarním návrhu na střídavé otvírání gymnaziálních tříd v různých městech ani nemluvě.

Chce-li paní krajská radní Jana Pernicová podpořit dělnické profese, měla by se zaměřit na školy, odkud byli studenti neúspěšní.
Aby platilo to, že jsou gymnázia nejlepšími školami, musí být samozřejmě určitým způsobem zajištěna kvalita přijímaných studentů.

Pouze doporučení

Z Pardubického kraje vzešlo doporučení, aby se přijímací zkoušky dělaly na všechny střední školy. Problém je v tom, že se jedná pouze o doporučení.
Ty školy, kterým půjde pouze o to naplnit kapacitu tříd a nebude je zajímat úroveň přijímaných žáků, se přijímacích zkoušek jistě dobrovolně zřeknou. Žáci devátých tříd budou preferovat snadnější cestu a jejich rodiče budou spíše volit jistotu přijetí než kvalitu vzdělání.

Tímto doporučením mohou být tedy potencionální studenti gymnázií „odlákáni“ na jiné střední školy, kde bude jejich přijetí nekomplikované. Jedná se o další likvidační a nesystémový krok, věřím sice, že dobře myšlený, ale v konečném důsledku nejspíš ublíží nejkvalitnějším středním školám, které se jistě doporučení držet budou.

Simeon Karamazov, děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice

4.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení