VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karavany mají v Pardubicích národní sraz

PARDUBICE - Na dostihové závodiště v Pardubicích od pondělka začaly najíždět první karavany, které se tu až do neděle zúčastní národního srazu obytných aut a přívěsů. V pořadí 35. ročník srazu Asociace Caravan Clubu Automotoklubu České republiky by mělo navštívit kolem dvou set posádek, některé přitom budou i ze států, jako jsou Holandsko, Belgie, Slovinsko, Polsko, Německo či Slovensko.

3.7.2007
SDÍLEJ:

35. mezinárodní sraz karavanistů na pardubickém závodištiFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

„Dorazilo již pětasedmdesát posádek a další najíždí, mezi nimi i lidé, kteří se vrací z dovolené v Chorvatsku či Maďarsku,“ uvedl včera v poledne Florián Bielák z pardubického caravan clubu, který se ze dvou desítek českých klubů zaměřených na caravaning řadí plošným rozsahem a počtem členů k největším v republice. V současnosti pardubický klub čítá na devět desítek členů, a to od Jindřichova Hradce až po Ústí na d Orlicí či Jičínsko a Kolínsko. Na účastníky národního srazu „pojízdných domovů“ čeká hlavní program ve čtvrtek, kdy od 17 hodin začne pochod s vlajkami a zástupci jednotlivých klubů.

Nebude chybět kulturní program. Účastníci setkání se ale především budou věnovat poznávání místa, kde se sraz koná, tedy Pardubicím a jejich okolí. „Stále častěji jsou na karavanech vidět kola,“ říká Florián Bielák s tím, že zájem o cestování v karavanech nyní začíná opět stoupat. „Starší ročníky odchází, přichází mladší,“ komentoval vývoj pořadatel srazu, který odhaduje, že v České republice může být v současnosti kolem tisícovky organizovaných karavanistů.

Tento styl dovolené má podle něj jednu velkou výhodu. Svobodnou možnost volby. „Ten, který si veze svůj domeček na kolech, když se mu někde nelíbí, zapřáhne přívěs a jede dá,“ dodává Florián Bielák. Po Evropě je navíc řada míst s kvalitním zázemím a podobný trend nastává i u nás. Pořídit si nový karavan však není nic laciného, zájemce může vyjít i na půl milionu korun, obytný vůz podstatně dráže. Na druhou stranu se použitý karavan staršího data dá koupit za několik desítek tisíc korun.

KARAVANY V PARDUBICÍCH. V pomyslný camp se nyní proměnilo dostihové závodiště v Pardubicích, kde se od pondělí do neděle koná 35. národní sraz karavanů a obytných aut. Akce vyvrcholí ve čtvrtek slavnostním pochodem členů caravan klubů, ale již včera zde bylo více než sedm desítek posádek nejen z republiky, ale i zahraničí. Svůj „domov na kolech“ zde rozbila i rodina Pojerových z Plzně, která přes zastávku v Pardubicích směřuje k moři do Chorvatska. Pořadatelé očekávají účast kolem dvou set karavanů. Foto: Deník/Tomáš Kubelka

Dostaveníčko v Pardubicích si dali příznivci karavanů

Mobilní domov, který by se s trochou nadsázky dal přirovnat ke šnečí ulitě, to je karavan. Příznivce tohoto způsobu cestování můžete dnes potkat v Pardubicích a okolí. Právě tady totiž probíhá pětatřicátý ročník srazu Asociace caravan clubů Automotoklubu České republiky. Toto setkání se už ze své podstaty nekoná v jednom dni. Někteří jeho účastníci zde pobývají už od pondělí. Účelem srazu totiž není jen se potkat, ale také si prohlédnout okolí města.

Tomuto životnímu stylu se u nás začíná dařit a s tím řicházejí i nepatrné změny. „Stále častěji jsou na karavanech vidět například jízdní kola,“ říká předseda Caravan clubu Pardubice Florián Bielák. Vysvětlení vidí i v nástupu mladších generací. Podle jeho odhadu je u nás kolem tisíce organizovaných karavanistů. Značnou oblibu si tento styl dovolené získává právě tím, že nabízí velkou možnost volby a svobody. „Ten který si veze svůj domeček na kolech, když se mu někde nelíbí, zapřáhne přívěs a jede dál,“ vysvětluje Bielák. Ke stoupající oblibě přispívají i místa s kvalitním zázemí.
Na slavnostním zahájení sjezdu bylo kolem sto šedesáti posádek karavanů. I přes vrtochy počasí se však na závodišti konal slavnostní krátký pochod s vlajkami jednotlivých karavan klubů.

„Většina návštěvníků jsou tady majitelé obytných přívěsů, nikoliv aut a nutno podotknout, že většina z nich jsou ti dříve narození. Nejstaršímu účastníku je 83 let,“ prozradil Florián Bielák, který při slavnostním zahájení jako předseda místní organizace obdržel z rukou předsedkyně Asociace caravan clubů Aleny Pajonkové putovní pohár pro pořadatele národního srazu.

Přijeli až z Holandska

Účastníci 35. národního srazu karavnistů přijeli z různých koutů České republiky, ale i ze světa. Z největší dálky zavítal do Pardubic přímo předseda slovinského klubu karavanistů s manželkou. Daleko to k nám měli i manželé z Holandska.

„Když jsme poprvé v roce 1993 navštívili Českou republiku, najeli jsme tady přes 4500 kilometrů! Možná jsme toho od té doby viděli více než někteří Češi,“ říkají Ria a Ries de Jongovi. V Čechách ani v Pardubicích nejsou totiž poprvé. Na cestách v karavanu tráví spoustu času. „Máme zde hodně přátel, právě díky takovýmto klubovým setkáním. Pravidelně nám zasílají informace, kde se bude pořádat jaký sjezd, a tak když začne sezóna, nasedáme a vyrážíme. Jsme v důchodu, takže nikam nespěcháme a cestování si užíváme,“ vysvětlují manželé.

 

3.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skupina tělesně postižených sportovců.

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Spirituál kvintet hrál poprvé na hradě Střekov, přišlo tisíc lidí.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení