„Zprávou o smrti Karla Hály jsem byl nemile překvapen. Byl to jeden z mých nejoblíbenějších zpěváků u nás. On byl podle mého názoru českým králem swingu,“ konstatoval známý pardubický zpěvák Josef Sochor, který s ním měl tu čest stát na jednom pódiu při jednom vzpomínkovém pořadu na památku Karla Vlacha, s jehož orchestrem oba umělci v minulosti úspěšně spolupracovali.

Sochor si cenil jeho neobyčejný hlas

„Tato akce se konala v Hudebním divadle Karlín. Tehdy se jí zúčastnila celá řada pěveckých osobností padesátých a šedesátých let minulého století, jako byl právě Karel Hála či Yvetta Simonová. Tam jsem na vlastní oči viděl a také uši slyšel, jak báječně živě zpíval skladby s orchestrem Karla Vlacha,“ poznamenal Josef Sochor.

„Přestože byl tehdy nachlazen, odvedl vysoce profesionální výkon,“ prohlásil pardubický zpěvák, který si na Karlu Hálovi cenil především jeho neobyčejný hlas. „I české texty dokázal nádherně rozpochodovat, což se málokterému zpěvákovi ve swingových melodiích podaří,“ nechal se slyšet muž, jenž v roce 1957 v prvním ročníku soutěže Hledáme nové talenty zvítězil i nad několikanásobným Slavíkem Karlem Gottem.
„Je smutné, že odešel z tohoto světa v čtyřiasedmdesáti letech. To v dnešní době ještě není zas až takový věk. Ale Pánbůh si to tak zkrátka vybral,“ řekl Josef Sochor.

Swinguje si v nebi s Karlem Vlachem?

„Možná se už na nás Karel Hála dívá z muzikantského nebe a třeba si společně s Karlem Vlachem swingují,“ přemítal pardubický zpěvák na adresu elegantního kumštýře, který byl schopný hravě zazpívat jazz, vyšší „populár“, ale také třeba operetu.
„Alba Karla Hály poslouchám moc rád. A rovněž na něj jako na člověka mám jen ty nejhezčí vzpomínky,“ prozradil Josef Sochor.
„Karel Hála na mě působil přímo fantasticky. Nejen, že zpíval swing, což je můj oblíbený hudební žánr, ale zároveň to byl velmi skromný člověk. Když jsem se s ním sešel před jedním koncertem v Praze, bylo mu tenkrát dost zle. Tehdy se mi přiznal, že by se na to nejraději vykašlal. Ale potom hned dodal, že kvůli lidem, kteří na něj v sále čekají, by to nemohl udělat. Navíc šlo o vzpomínku na, jak on tehdy tvrdil, ,strejdu’ Vlacha,“ prohlásil pardubický člen Akademie populární hudby a též spolumajitel knihkupectví a musicshopu Jiří Petr. „Takoví lidé, jako byl on, už se dneska moc nerodí,“ doplnil.

Hradecký rodák jako český Kojak

Karel Hála se narodil 2. října roku 1933 v Hradci Králové, ale svou uměleckou kariéru prožil především v Praze.
Na české hudební scéně působil od padesátých let dvacátého století. Po studiích na konzervatoři začal svou dráhu jako muzikálový a operetní zpěvák v Armádní opeře. Působil i v Hudebním divadle Karlín, Divadle ABC a Rokoku. Zahrál si také několik menších rolí v tuzemských filmech, v některých dokonce zpíval. Šlo například o tituly Kdyby tisíc klarinetů, Noc na Karlštejně, Světáci, Nebeští jezdci, Píseň pro Rudolfa III. a Non plus ultras.
Zpěvák přezdívaný Mr. Swing byl interpretem hitů Hádej Matyldo, Dej mi pár okovů, Toulavej vůz, Lodí bílou, Šeříky až bílé, Vrať se do Sorenta, Ona je krásná, Dívka toulavá či Síť houpací.

Charismatický holohlavý zpěvák byl dokonce pasován na prvního českého skinheada. Díky svému zjevu si Karel Hála vysloužil rovněž přezdív〜ku český Kojak.

„Odešla velká legenda, vážený člověk nejen mezi publikem, ale i v muzikantském světě,“ vyjádřil se Karel Gott, který mimo jiné na začátku své kariéry působil s Karlem Hálou v divadle Apollo.

Královéhradecký rodák zemřel v neděli krátce před půlnocí v pražské nemocnici Na Homolce.