První český aviatik Jan Kašpar by měl zřejmě radost. Včera se na pardubickém letišti před hangárem, který nese jeho jméno, objevil letoun, s nímž prováděl své první letecké vzlety a se kterým také dosáhl svých největších úspěchů. Řeč je o stroji Blériot XI. Ačkoli se včerejší křest týkal repliky, jedná se o letoun, který se v mnoha směrech blíží originálu a navíc bude za několik měsíců brázdit nejen české nebe.

Doma se představí na Aviatické pouti

Po mnoha letech snah včera nadační fond Kašparův blériot představil takřka hotovou repliku letounu. Dokončení rozestavěného blériota převzal královéhradecký Létající cirkus Martina Kindernaye, který je znám vystoupeními létajících replik z první i druhém světové války na různých airshow. Poslední dobou se však Létající cirkus zaměřil na stavbu replik, které mají mapovat vývoj českého i světového letectví. A mezi ně Blériot XI jednoznačně patří.

V úterý oficiálně představený stroj je proveden v plných rozměrech jako originál a z odpovídajících materiálů. Tedy dřeva, plátna a spleti ocelových lanek. Toho, že jeho trup je osazen motorem Walter ze 40. let, si laik v podstatě ani nevšimne.

Křtu letounu se ujal kněz Josef Kajnek a popřál mu šťastný let. A štěstí bude rozhodně potřebovat, protože sám Jan Kašpar zhruba co třetí let měl se svým letounem nějaký ten menší pád. Ještě během letoška by měl „replikovaný“ blériot absolvovat testy a zkoušky nezbytné k potvrzení letové způsobilosti. Pro jeho ovládání počítá Martin Kindernay se třemi piloty, aby se mohli vzájemně zastupovat. O historický letoun bude totiž podle všeho velký zájem. První delší let by měl absolvovat na jaře příštího roku, a to z Pardubic do Hradce Králové. Přesně tak, jak to učinil takřka sto let předtím sám aviatik. „Jdeme po stopách Jana Kašpara,“ uvedl Martin Kindernay. Pardubické veřejnosti se Blériot XI oficiálně představí na červnové Aviatické pouti, odkud by měl v neděli přeletět do pražské Chuchle. A co víc, staronový letoun čeká v září překonání kanálu La Manche a zahraje si i ve filmu, jakési obdoby známého titulu Báječní muži na létajících strojích, který se však bude držet historických pramenů. Pro nadační fond je přitom důležité, že domovské místo blériota bude v rodišti Jana Kašpara, tedy v Pardubicích. Fond bude i provozovatelem letounu. A v Kašparově hangáru, který je dnes odletovou halou, by mělo v budoucnu vzniknout letecké muzeum s replikou jako hlavním exponátem.