VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kavárna, reklamní poutač či rozhledna na věži nebudou

Pardubice - Telekomunikační věž v Pardubicích už přes dvacet let hledí na město shora. Dovnitř však mohou jen vyvolení

4.11.2011 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Obří stavba v centru města je jasnou dominantou. Největší stavba Pardubic stojí nedaleko ČEZ Areny již od roku 1988.

Na základě hospodářské smlouvy z března 1990 byla věž převedena z majetku tehdejšího SPT Telecom a.s. do majetku Správy radiokomunikací Praha. V roce 2006 pak na věž přibyla ocelová nástavba. Podle našich informací je v současné době věž vysoká zhruba 105 metrů včetně dvaadvacetimetrového ocelového nástavce.

Internet, mobilní operátoři i rádia

„Jedná se o telekomunikační věž s velkým přístupovým boxem do internetu a páteřní sítě Českých radiokomunikací. Svá zařízení zde mají uložené někteří mobilní operátoři a jsou zde i radiové vysílače, které v této oblasti šíří signály různých rádií,” uvedla mluvčí Českých radiokomunikací Markéta Šveňková.
Podle ní je věž k dispozici i Hasičskému záchrannému sboru Pardubického kraje, který ji využívá při své pravidelné odborné přípravě.
Přestože více než stometrová stavba přímo vybízí k tomu, aby na ní byla umístěna kavárna či vyhlídka; něčeho podobného se však obyvatelé Pardubic zatím nedočkají.

Bezpečnost nedovoluje návštěvy

„O zřízení vyhlídky či výstavbě kavárny neuvažujeme, protože tato věž byla navržena jako ryze technická stavba pro technologické telekomunikační účely. Jsou zde umístěny technologie a je tedy nutné dodržovat řadu s tím souvisejících bezpečnostních opatření týkajících se nejen bezpečnosti osob, ale například i požární ochrany,” vyvrátila možnost zřízení odpočinkového místa nad městem Markéta Šveňková.

Obří betonový stožár v šedivé barvě však mnoho krásy městu také nepřidá. A tak i z tohoto důvodu se již kdysi jednalo o zabarvení věže, a to třeba i formou reklamních poutačů. „Pokud se týká umístění reklamních ploch, tak jsme již v minulosti vedli určitá jednání za tímto účelem a určitě jsme i do budoucna nabídkám na spolupráci v této oblasti otevření. Samozřejmě je i nutné získání souhlasu stavebního odboru Magistrátu města Pardubic k umístění takového reklamního zařízení vzhledem ke schválenému architektonickému řešení stavby,” upřesnila Šveňková.

Případné exkurze jen pro odborníky

Ke škodě nejen obyvatel města, ale třeba i škol z Pardubic či blízkého okolí je, že telekomunikační věž nepořádá ani žádné exkurze či třeba jednou za rok Dny otevřených dveří. Pohled na Pardubice z ptačí perspektivy se tak naskytne jen několika málo vyvoleným. „V případě zájmu České radiokomunikace mimořádné exkurze na věž umožní. Ovšem pouze pro odbornou veřejnost. Poslední taková návštěva byla realizována pro skupinu mladých architektů,” prohlásil za společnost České radiokomunikace Kamil Chalupa.

O pardubickou věž prý zatím neprojevili zájem ani filmaři. Přitom záběry města z této dominanty by mohly být pro oko velice zajímavé. „Zatím opravdu pro filmařské účely využita nebyla a ani o to nikdo neprojevil zájem. V případě zájmu jsou ale České radiokomunikace otevřeny jednání o využití věže – ať již pro televizní záběry nebo třeba pro fotografie okolí,” dodal Chalupa.

Autor: Jan Šafář

4.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení